Zyskują coraz większą popularność. Dostrzez, gdzie drony wkrótce mogą być uzyte

Zyskują coraz większą popularność. Dostrzez, gdzie drony wkrótce mogą być uzyte
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

W ok. 165 mln zł szacowany był krajowy zbyt dronów po ubiegłym r.. W 2016 i nastepnych latach wartość tylko cywilnych zastosowań może wzrosnąć o 150 proc., natomiast militarnych – przy zależności od czasu rozstrzygnięć przetargowych – poniekad o kilkaset procent. Po firmach użycie bezzałogowych statków powietrznych przede wszystkim redukuje koszta. Ale istotne jest także to, że można kierować je przy miejsca, sluzace do których nie dotrą odmienne urządzenia.

– Wielość zastosowań i branż, w których mogą być wykorzystywane urzadzenia ochronne bezzałogowe, głównie latające, wydaje sie byc bardzo duża – argumentuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Tomasz Prost, radca prawny w Kancelarii Bird & Bird, współautor papieru „Rynek dronów w Polsce 2015. Księga popytu i podaży”. – Drony mogą być przydatne zarówno podczas filmowania, fotografowania wraz z powietrza, jak i w sektorze geodezyjnym, fotogrametrycznym, a kończąc w monitorowaniu infrastruktury krytycznej przez przedsiębiorstwa gospodarujące gazowymi jak i równiez telekomunikacyjnymi liniami przesyłowymi.

Jakim sposobem podkreśla, uzycie dronów po firmach przede wszystkim obniża wydatki. Bezzałogowe statki powietrzne można wysłać tam, gdzie aeroplan czy helikopter nie pojawi się wraz z względu dzieki zagrożenie bezpieczeństwa. Technologie bezzałogowe coraz częściej są też wykorzystywane przez służby porządku publicznego, np. policja badz straż graniczna.

– Coraz to większym upodobaniem drony cieszą się w sektorach ratowniczym i poszukiwawczym – argumentuje Tomasz Prost. – Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego zainteresowana jest na przykład wykorzystywaniem bezzałogowych statków powietrznych na redzie portu morskiego po Hamburgu. Mają one w tamtym miejscu monitorować stopien stężenia siarki i dwutlenku węgla przy powietrzu.

Jakim sposobem wynika sposród raportu Instytutu Mikromakro „Rynek dronów w Polsce 2015. Księga popytu jak i równiez podaży” wartość sektora obliczana jest na około 165 mln zł. Duży potencjał wzrostu posiada zarówno rynek zastosowań cywilnych, jak i wojskowych.

– Zbyt dronów dzieki świecie liczony już jest w miliardach dolarów. Prognozy branżowe wskazują, że az do 2023 roku wartość jedynie zastosowań cywilnych wzrośnie do 6 mld dol. Z kolei prognozy budżetowe określające aplikacje na testowania i rozwój oraz rynek zamówień publicznych ze witryny rządu i wojska wskazują na wzrost do dwunastu mld dol. – okresla Tomasz Prost.

W Polsce większość rynku (102 mln zł) to sprzedaż dronów zabawkowych oraz półprofesjonalnych i fachowych dronów fotograficznych. Szkolenia operatorskie i prace fotogrametryczne, związane z wykonywaniem pomiarów na podstawie zarejestrowanych obrazów, to segment wart ok. 27 mln zł, natomiast produkcja jak i równiez sprzedaż dronów profesjonalnych – kolejne 35 mln zł.

Tendencja wzrostowa – przy opinii ekspertów – będzie się utrzymywała na wysokim poziomie nadal przez długi czas. Z rozwojem tej technologii wiążą się jednak określone regulacje prawne. Natomiast w tym zakresie świadomość nie jest wystarczająca. Jak podkreśla Prost, nie wszyscy zdają osobiscie sprawę z tego, że ścisłe centrum Warszawy leży w 3 strefach zredukowanych lotów. Zeby móc wykonywać operacje za zakupach grupowych obszarze, nieodzowne jest otrzymanie trzech zgód od organów administracji zarówno rządowej, jak i równiez samorządowej.

– Przepisy uprawnienia krajowego są przyjęte, niemniej nie można latać zawsze, wszędzie jak i równiez nie każdy może kierować tego rodzaju statkami – precyzuje Tomasz Prost. – Zatem opracowaliśmy poradnik dla użytkowników działających zarówno w galezi biznesowym, handlowym, jak i sportowo-rekreacyjnym. Wskazujemy na zagrożenia wiążące się wraz z wykorzystywaniem i eksploatacją dronów w polskiej przestrzeni powietrznej, zwracamy choćby uwagę w potrzebę zaznajomienia się z klasyfikacją krajowej przestrzeni powietrznej.

W ramach oryginalnej perspektywy budżetowej Komisja Europejska przewiduje dofinansowanie dla przedsiebiorstw działających w branży lotnictwa bezzałogowego w zakresie programu Przedzial 2020 a takze COSME. Również krajowe instytucje publiczne mogą udzielać wsparcia na takie koncepty.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy