ZUS pożyczył sposród budżetu 45 miliardów złotych. Kiedy odda?

ZUS pożyczył sposród budżetu 45 miliardów złotych. Kiedy odda?
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Az do końca marca 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych winien oddać budżetowi pożyczone 45 mld zł – poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów ogólnych przedstawiciel ZUS Radosław Socha.

Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła dziś opinię komisji polityki społecznej i rodziny na temat projekcie budżetu na 2015 r. W czasie dyskusji poseł Elżbieta Rafalska z PiS pytała metrów. in. na temat plan spłat pożyczek zaciąganych przez ZUS wobec skarbu państwa.

Wicedyrektor w departamencie finansów funduszu ZUS Radosław Socha poinformował, że stan Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) planowany wreszcie przyszłego roku to minus 45 mld zł. _ To wszystko są zobowiązania z tytułu pożyczek z budżetu państwa. Data spłat tych wszystkich pożyczek z czasów ubiegłych a takze z 2014 r. to 31 marca 2016 r. _ a mianowicie powiedział.

Wyjaśnił, że pożyczka z budżetu państwa wydaje sie byc wsparciem dla FUS, gwarancją wypłacalności świadczeń. _ Stąd też z perspektywy funduszu, jest to takie samo w zasadzie źródło finansowania, jak dotacja sposród budżetu państwa _ a mianowicie poinformował.

Zaznaczył, że skala wsparcia pod postacia pożyczki wraz z budżetu państwa dla FUS w kolejnych latach zmniejsza sie. W 2013 r. było to 12 mld zł, w 2014 r. dzierzy to być ok. 7 mld zł, natomiast przy przyszłym roku kalendarzowego pożyczka dzierzy wynieść 5, 5 mld zł. _ Oczywiście ZUS jest przy stałym kontakcie z ministrem finansów i kwestie spłaty tych pożyczek ustali w latach pozostalych _ a mianowicie dodał.

Poinformował, że przy przyszłym roku wydatki dzieki emerytury jak i równiez renty wraz z FUS wyniosą blisko 176 mld zł, natomiast wpływy ze składek osiągną niecałe 145 mld zł. _ Jak widać różnica jest na poziomie w porzadku. 30 mld zł. W dodatku dochodzą jeszcze wydatki w świadczenia krótkoterminowe w kwocie blisko 21 mld zł. Niedobór funduszu wynikający wraz z braku pokrycia wydatków wpływami ze składek to w porzadku. 50 mld zł _ – mówił. Wyjaśnił, że niedobór tenze będzie finansowany zarówno sposród budżetu państwa, jak i planowanej pożyczki, przy wysokości 5, 5 mld zł.

Przygotowany przez resort finansów projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje, że deficyt po 2015 r. nie winien przekroczyć 46 mld 80 mln zł. Zgodnie z projektem w przyszłym roku profity budżetu państwa zaplanowano po wysokości 297 mld 252 mln 925 tys. zł (wobec 277 mld 782, 2 mln zł zalozonych na bieżący rok), zas wydatki w kwocie 343 mld 332 mln 925 tys. zł (wobec 325 mld 287, 4 mln zł zaplanowanych w tym roku). Opracowując projekt MF założyło, że polska gospodarka będzie się rozwijać w toku 3, czterech proc., natomiast średnioroczna inflacja wyniesie 1, 2 proc.

Czytaj więcej w

  • Pięć sposobów na to, jak nie zaakceptowac pracować az do 67 roku życia
  • Inspekcja CBA po ZUS przedłużona o trzy miesiące
  • ZUS i śmieciówki. Zlecenia Uratują Szczurka?
  • Nowe decyzje co do „śmieciówek”