Zielona Góra: Pierwszy wyrok ws. zamieszek z udziałem kibiców

Zielona Góra: Pierwszy wyrok ws. zamieszek z udziałem kibiców
27 lipca, 2020
Category: inne

Na sankcje więzienia przy zawieszeniu skazał Sąd Rejonowy w Zielonej Górze sześć osób oskarżonych o udział w ulicznych zamieszkach, które wybuchły jesienią ub. roku w Zielonej Górze – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Grzegorz Szklarz.

To pierwszy osad w tej sprawie; nie jawi sie byc prawomocny. Starcia kibiców żużlowych z policją były następstwem potrącenia młodego mężczyzny poprzez policyjny radiowóz.

„Orzeczone sankcje wobec sześciu mężczyzn to kary pozbawienie wolności po wymiarze od 3 miesięcy do dwa lat sposród warunkowym zawieszeniem na czas od 3 do 5 lat próby. Oskarżeni będą musieli także wpłacić nawiązki na cele społeczne, zas wyrok pozostanie podany sluzace do publicznej wiadomości” – powiedział PAP Szklarz.

Mężczyźni wyrazili chęć skazania na karę uzgodnioną z prokuratorem bez przeprowadzenia rozprawy. Sąd podzielił zdanie prokuratora i skazał mężczyzn na takie kary.

Wszelkim zarzucono aktywny udział w zbiegowisku publicznym. Ponadto dwóch odpowiadało zbytnio czynną napaść na policjantów, a czterech za znieważanie funkcjonariuszy. Wśród skazanych jest także mężczyzna, któremu zarzucono zniszczenie mienia.

Jak dodał rzecznik, Prokuratura Rejonowa przy Zielonej Górze skierowała także do sądu dwa nastepne akty oskarżenia w tej sprawie. Dotyczą one ośmiu mężczyzn.

W pierwszym z nich oskarżono trzy ludzie: dwie przy wieku 18 i 32-latka. 32-latkowi zarzucono udział w zbiegowisku publicznym i czynną napaść dzieki policjantów w miejscu wypadku drogowego. Mężczyzna rzucał przy nich kamieniami oraz butelkami. Teraz grozi mu do 10 latek więzienia. 18-latkowie odpowiedzą za czynny udział w zbiegowisku publicznym i znieważanie funkcjonariuszy policji a mianowicie przestępstwa zagrożone karą sluzace do trzech lat więzienia.

Inny akt oskarżenia dotyczy pięciu mężczyzn w wieku od 18 do 51 latek. Wszystkim zarzucono znieważanie funkcjonariuszy, a jednemu z nich (18-latkowi), na dodatek czynny udział w zbiegowisku publicznym.

Oskarżeni przyznali się do winy i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Dotychczas po postępowaniach dotyczących zamieszek zarzuty usłyszało ponad 30 osób.

W śledztwie dotyczącym potrącenia kibica Prokuratura Rejonowa ze Świebodzina przedstawiła w styczniu zarzut nieumyślnego spowodowania przypadku 28-letniemu policjantowi, który kierował radiowozem.

Stwierdzono, że przyczyną wypadku było postępowanie pieszego, który przebiegał przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, rażąco naruszył maksymy bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym, zas ponadto był nietrzeźwy.

Wedlug prokuratorów kierujący także naruszył zasady bezpieczeństwa. Nie zachował szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania wraz z względu dzieki przemieszczające się liczne ekipy osób, jechał zbyt blyskawicznie w określonych warunkach; wbrew możliwości nie zaakceptowac dostrzegł przebiegającego pieszego, nie wykonał aktywnego, możliwego manewru hamowania, jak skutkowało naszym, że pieszy uderzył w lewy bok pojazdu.

W ciagu nocy z dwóch na 3 października 2011 kilka tysięcy kibiców świętowało zwycięstwo Falubazu Zielona Góra nad Unią Leszno przy wielkim finale ekstraligi żużlowej. Po zakończeniu imprezy ludzie zaczęli rozchodzić się sluzace do domów. Wówczas w al. Konstytucji doszło do przypadku. Policyjny samochód śmiertelnie potrącił jednego sposród kibiców.

Stwierdzono, że młody mężczyzna przebiegał przez wielopasmową jezdnię i wpadł pod policyjnego fiata ducato, którym grupa funkcjonariuszy jechała dzieki interwencję. Wóz nie było oznakowane, poruszało się bez sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Sekcja zwłok ofiary wypadku wykazała, że 23-latek zginął na miejscu w nastepstwie obrażeń głowy, a przy chwili przypadku miał 2, 78 promila alkoholu przy organizmie.

Śmierć kibica spowodowała starcia kibiców z policją. Chuligani rzucali w funkcjonariuszami kamieniami jak i równiez wyrywanymi sposród chodników kostkami brukowymi. Skaleczone zostały cos znacznie wiecej anizeli tylko radiowozy, jednak także odmienne auta; wybijano witryny sklepów, zdemolowana została stacja benzynowa i przystanki autobusowe. Rannych zostało 16 funkcjonariuszy. (PAP)

mmd/ itm/