Brexit. Premier Morawiecki chciałby pozostania Wielkiej Brytanii w UE  Ze świata

Najlepszym scenariuszem w sprawie brexitu byłby ten, w którym Brytyjczycy zdecydowaliby o pozostaniu swego kraju w Unii europejskiej Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wyemitowanym w czwartek wywiadzie na rzecz telewizji BBC.

Zapytany przez dziennikarza brytyjskiej filtrów, czy ponowne otwarcie negocjacji między stroną brytyjską an UE byłoby dobrym rozwiązaniem, szef polskiego rządu podkreślił, że rozmowy w naszej sprawie zakończyły się przed chwilą niedawno, w listopadzie 2018 roku.

- Dzięki tym etapie nie ma powrotu. Do (głównego negocjatoran UE w sprawie brexitu a mianowicie red. ) Michela Barniera należy decyzja, co spośród tym teraz zrobić. Najkorzystniejszy scenariusz byłby taki, hdy to naród brytyjski zdecydowałby o pozostaniu Zjednoczonego Państwa jako części Unii Europejskiej - powiedział Morawiecki, który przebywa w Davos w Światowym Forum Ekonomicznym.

Jak dodał, podobnie jak na przykład kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, iż "do minionego dnia trzeba walczyć o kompromis". Nie zgodził się z opinią, że ma możliwość to oznaczać wyłamywanie się ze wspólnego unijnego frontu w sprawie brexitu.

"Są pewne rzeczy, których się zwyczajnie nie zaakceptować da zrobić". Timmermans na temat warunkach brexitu

- Znacznie tak bym tego odrzucić nazwał. Wskazałbym, że aktualnie opcją domyślną jest brexit bez porozumienia - zaznaczył polski premier. - Bądźmy możliwie kreatywni, elastyczni, jednak piłka jest teraz po stronie premier May - dodał.

Na zapytanie, czy w negocjacjach UE "gnębiła" stronę brytyjską, Morawiecki przyznał, że "mogły paść ostre słowa", ale również że "obie strony bywały chwilami bardzo stanowcze".

Polacy w Wielkiej Brytanii

Dziennikarz BBC zapytał przedstawienie premierowe także o jego dane na temat Polaków na stałe powracających z Wielkiej Brytanii do kraju. - Coraz więcej Polaków wraca jak i również to mnie bardzo cieszy - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, Polska ma niskie bezrobocie, wzrost ekonomiczny na poziomie 5 proc. Produktu Krajowego Brutto, jeden z najwyższych w UE. - Mam więc wiarę, że do Polski powróci wielu, wielu (Polaków a mianowicie red. ) - wskazał.

Zaznaczył jednocześnie, hdy jest "niezwykle ważne" zagwarantowanie, by dla Polaków decydujących się na pozostanie po Wielkiej Brytanii "wszystkie programy opieki społecznej i wzory pozostały takie, jak obecnie".

Scenariusze w sprawie brexitu

Twardy brexit jakim sposobem "zabójca". Firmy szykują się na czarny scenariusz

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała 15 stycznia przeciw proponowanej za pośrednictwem rząd May umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W razie braku dużej ilości dla tego porozumienia albo jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania odruchowo opuści Wspólnotę bez dokumenty urzędowe o północy z 29 na 30 marca.

Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są w szczególności powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony UE, przedłużenie procedury wyjścia wraz z Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu, wyjście wraz z UE bez umowy, przygotowanie drugiego referendum lub naipsanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W poniedziałek szef naszego MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił propozycję, zgodnie z jaką jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w rozmowach, to znaczy tak zwany backstop, byłby tymczasowy. Miałoby to przełamać obecny impas.

Backstop wówczas awaryjny mechanizm, który ma pomóc uniknąć powrotu twardej granicy między pozostającą po UE Irlandią a należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną.

Do propozycji krytycznie odniósł się na przykład wicepremier i szef MSZ Irlandii Simon Coveney, a brytyjskie i irlandzkie środowiska oceniły wypowiedź Czaputowicza w charakterze "wyłamanie się z kreski UE" w sprawie Irlandii, ujawniające podziały wewnątrz Społeczności.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

brazylia wychodzi z kryzysu. Reformy gospodarcze prezydenta

Brazylia wychodzi z kryzysu. Reformy gospodarcze prezydenta

Główny zestawienie brazylijskiej giełdy wzrósł od początku roku o ponad 50 proc., waluta względem dolara umocniła się na temat ponad jedną piątą, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła…...

brak porozumienia wokół zakazu handlu w niedzielę  Pieniądze

Brak porozumienia wokół zakazu handlu w niedzielę Pieniądze

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele wydaje się być przesądzony. Rząd wydał pozytywną opinię dla projektu. Wciąż nie zaakceptować wiadomo jednak, jaki ostateczny kształt ona przybierze. Pośród ministrów pojawia się dwugłos…...

bombardier zainwestował w Polsce 250 mln zł

Bombardier zainwestował w Polsce 250 mln zł

Firma Bombardier Transportation Polska, specjalizująca się po rozwiązaniach dla transportu szynowego i lotniczego, zainwestowała więcej niż 250 mln zł przy rozbudowę zakładu we Wrocławiu - poinformowało ministerstwo rozwoju w komunikacie. W nowej…...

bloomberg: Złoty wielkim wygranym kryzysu na Ukrainie  Informacje

Bloomberg: Złoty wielkim wygranym kryzysu na Ukrainie Informacje

Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi pozostaną bezpłatne, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych banków w Polsce…...

biurowce przyszłości - jak będa wyglądały?

Biurowce przyszłości - jak będa wyglądały?

W przyszłości biurowce będą samowystarczalne, dostępne dla wszystkich i przyjazne środowisku. Będą też z brakiem kłopotu dostosowywać się do potrzeb użytkowników. A niektórych z nich w praktyce nie będzie widać. Tak przynajmniej…...