Brexit. Premier Morawiecki chciałby pozostania Wielkiej Brytanii w UE  Ze świata

Najlepszym scenariuszem w sprawie brexitu byłby ten, w którym Brytyjczycy zdecydowaliby o pozostaniu swego kraju w Unii europejskiej Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wyemitowanym w czwartek wywiadzie na rzecz telewizji BBC.

Zapytany przez dziennikarza brytyjskiej filtrów, czy ponowne otwarcie negocjacji między stroną brytyjską an UE byłoby dobrym rozwiązaniem, szef polskiego rządu podkreślił, że rozmowy w naszej sprawie zakończyły się przed chwilą niedawno, w listopadzie 2018 roku.

- Dzięki tym etapie nie ma powrotu. Do (głównego negocjatoran UE w sprawie brexitu a mianowicie red. ) Michela Barniera należy decyzja, co spośród tym teraz zrobić. Najkorzystniejszy scenariusz byłby taki, hdy to naród brytyjski zdecydowałby o pozostaniu Zjednoczonego Państwa jako części Unii Europejskiej - powiedział Morawiecki, który przebywa w Davos w Światowym Forum Ekonomicznym.

Jak dodał, podobnie jak na przykład kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, iż "do minionego dnia trzeba walczyć o kompromis". Nie zgodził się z opinią, że ma możliwość to oznaczać wyłamywanie się ze wspólnego unijnego frontu w sprawie brexitu.

"Są pewne rzeczy, których się zwyczajnie nie zaakceptować da zrobić". Timmermans na temat warunkach brexitu

- Znacznie tak bym tego odrzucić nazwał. Wskazałbym, że aktualnie opcją domyślną jest brexit bez porozumienia - zaznaczył polski premier. - Bądźmy możliwie kreatywni, elastyczni, jednak piłka jest teraz po stronie premier May - dodał.

Na zapytanie, czy w negocjacjach UE "gnębiła" stronę brytyjską, Morawiecki przyznał, że "mogły paść ostre słowa", ale również że "obie strony bywały chwilami bardzo stanowcze".

Polacy w Wielkiej Brytanii

Dziennikarz BBC zapytał przedstawienie premierowe także o jego dane na temat Polaków na stałe powracających z Wielkiej Brytanii do kraju. - Coraz więcej Polaków wraca jak i również to mnie bardzo cieszy - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, Polska ma niskie bezrobocie, wzrost ekonomiczny na poziomie 5 proc. Produktu Krajowego Brutto, jeden z najwyższych w UE. - Mam więc wiarę, że do Polski powróci wielu, wielu (Polaków a mianowicie red. ) - wskazał.

Zaznaczył jednocześnie, hdy jest "niezwykle ważne" zagwarantowanie, by dla Polaków decydujących się na pozostanie po Wielkiej Brytanii "wszystkie programy opieki społecznej i wzory pozostały takie, jak obecnie".

Scenariusze w sprawie brexitu

Twardy brexit jakim sposobem "zabójca". Firmy szykują się na czarny scenariusz

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała 15 stycznia przeciw proponowanej za pośrednictwem rząd May umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W razie braku dużej ilości dla tego porozumienia albo jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania odruchowo opuści Wspólnotę bez dokumenty urzędowe o północy z 29 na 30 marca.

Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są w szczególności powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony UE, przedłużenie procedury wyjścia wraz z Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu, wyjście wraz z UE bez umowy, przygotowanie drugiego referendum lub naipsanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W poniedziałek szef naszego MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił propozycję, zgodnie z jaką jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w rozmowach, to znaczy tak zwany backstop, byłby tymczasowy. Miałoby to przełamać obecny impas.

Backstop wówczas awaryjny mechanizm, który ma pomóc uniknąć powrotu twardej granicy między pozostającą po UE Irlandią a należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną.

Do propozycji krytycznie odniósł się na przykład wicepremier i szef MSZ Irlandii Simon Coveney, a brytyjskie i irlandzkie środowiska oceniły wypowiedź Czaputowicza w charakterze "wyłamanie się z kreski UE" w sprawie Irlandii, ujawniające podziały wewnątrz Społeczności.Aktualności

frankowicze. Bryksa z Kancelarii Prezydenta o ustawie w sejmie

Frankowicze. Bryksa z Kancelarii Prezydenta o ustawie w sejmie

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Złe wieści na rzecz frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czasu czterech lat Coraz skromniej kredytów we frankach Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie…...

francuska giełda - analiza sytuacji na rynku

Francuska giełda - analiza sytuacji na rynku

CAC 40, czyli podstawowy indeks francuskiej giełdy wydaje się być na najwyższym poziomie od momentu 2007 r. Co większą ilość, po reinwestycji dywidend spośród faktoringu, indeks ten odnotował najwyższy…...

forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe  Surowce

Forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe Surowce

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach przy JSW Kilkadziesiąt tysięcy jednostek otrzyma po 10 tyś złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Przegląd…...

fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy  Informacje

Fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy Informacje

Estonia przeniesie dane na chmury. Po obawie przed Rosją Wyboista droga do greckiego happy endu. Porozumienie to wówczas początek Obama: Rosja obecnie płaci za sankcje. Kreml krzywdzi samych Rosjan Agencja…...

firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu  Ze świata

Firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka wzrasta, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Analitycy Centralnego Domu Maklerskiego Pekao sądzą, że rynki są w samym środku inflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego, która rządzi się swoimi prawami i sugerują zmiany w portfelu inwestycyjnym. Przypominają też jeden z najważniejszych…...