Chiny najbardziej atrakcyjną lokalizacją świata dla przemysłu  Ze świata

Chiny odzyskały pozycję lidera w globalnym rankingu w najwyższym stopniu atrakcyjnych rynków do lokowania działalności produkcyjnej. Malezja, która to w ubiegłym roku zajęła pierwsze miejsce, spadła dzięki trzecie, tuż za Litwą - wynika z połączenia przygotowanego przez międzynarodową kompanię doradczą Cushman & Wakefield. Polskę sklasyfikowano na 17 pozycji, co oznacza zmniejszenie o 4 miejsca po porównaniu do 2016 roku.

Opracowany przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield raport "Manufacturing Risk Index" prezentuje ranking w najwyższym stopniu atrakcyjnych 42 krajów wraz z całego świata uwzględniający układ czynników ryzyka i kosztowych, w tym ryzyko polityczne i ekonomiczne, warunki rynkowe i koszty pracy.

Chiny liderem

Globalne przedsiębiorstwa otwierają biura nad Wisłą. "Polska daje doskonałe warunki"

Autorzy rankingu wskazują, iż Chiny zajęły pierwsze obszar w głównym rankingu ze względu na efektywne łańcuchy dostaw i sieci infrastrukturalne, które zapewniają stabilną platformę eksportową.

Z kolei Malezja spadła na trzecie obszar, ponieważ przekształca się z lokalizacji niskokosztowej w generujący dużą wartość hub wytwórczy, ale - jak wskazano - kraj ten jest nadal bardzo atrakcyjny jak i również oferuje największą dostępność wykwalifikowanych pracowników w regionie.

Litwa została uznana zbytnio drugą najbardziej atrakcyjną pozycję świata dla firm spośród sektora przemysłowego ze względu na najniższe koszty pracy na starym kontynencie Środkowo-Wschodniej. Według autorów rankingu, istnieją one o 14 % niższe niż w Polsce i o 30 procent niższe niż w Czechach. "Sukces Litwy wynika również spośród postrzegania jej jako drugiej najlepszej lokalizacji na starym kontynencie Środkowo-Wschodniej pod względem ułatwień na rzecz biznesu" - dodano.

Pierwszą piątkę uzupełniają Tajwan i Kanada. Na 6. miejscu znalazły się jakkolwiek Stany Zjednoczone.

Jak jednak wskazano, niechęć prezydenta Trumpa do Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu oznacza niepewność co do przyszłego kształtu łańcuchów dostaw w Ameryce Północnej. Na ewentualnym wycofaniu się USA z tego porozumienia - aczkolwiek aktualnie mało prawdopodobnym - straciłyby Meksyk i Kanada w charakterze lokalizacje przemysłowe.

Spadek Polski

W pierwszej dziesiątce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji świata znalazło się pięć państw leżących na obszarze Świata, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (EMEA).

Zdaniem specjalistów, na starym kontynencie Środkowej bliskość gospodarek Europy Zachodniej i coraz lepsza infrastruktura w formie nowych autostrad znacząco zwiększają atrakcyjność Węgier (na szóstej. miejscu) oraz Czech i Słowacji, które zajęły odpowiednio miejsca 8. i 9. Koszty pracy wzrosły po ostatnich latach, ale są nadal niższe niż w krajach zachodnich.

Unia dołoży się do budowy dróg w Polsce. Miliony euro wsparcia

Z kolei z uwagi na wzrosty płac i raz za razem poważniejszy brak pracowników rośnie atrakcyjność lokalizacji na starym kontynencie Zachodniej, w tym Litwy (2. pozycja), Turcji (10. ), Rumunii (16. ) jak i również Bułgarii (19. ). Zauważano, że pod względem ułatwień dla biznesu Litwę, która to oferuje najniższe koszty roboty, wyprzedziła jedynie Estonia. We wschodzących lokalizacjach przemysłowych tego rodzaju jak Turcja, Rumunia i Bułgaria stosunkowo słabiej rozwinięta infrastruktura i niepewność geopolityczna nadal odstraszają firmy od lokowania w tych państwach zakładów produkcyjnych.

Polska uplasowała się na 17. miejscu.

"Od kilku lat Polska zajmuje wysoką pozycję w rankingu najkorzystniejszych lokalizacji świata - aktualnie jesteśmy na 17 obszarze, co oznacza spadek o 4 pozycje w porównaniu do roku 2016. Warto pracować ponad obniżeniem poziomu ryzyka z jakim przedsiębiorcy wiążą inwestycje w naszym kraju a mianowicie zmiana percepcji Polski po tym zakresie, pozwoli dzięki zdecydowane podniesienie atrakcyjności własnego kraju" - ocenia, cytowana w komunikacie, Joanna Sinkiewicz, partner, dyrektor działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych po Cushman & Wakefield Nasz kraj.

Wpływ brexitu

Odległe, bo 31. miejsce po rankingu zajęła Wielka Brytania, choć Zjednoczone Królestwo jak i również tak zyskało na dewaluacji funta szterlinga od periodu referendum w sprawie rozwiązania tego kraju z UE. Niższy kurs funta przełożył się na wzrost popytu na brytyjskie produkty.

W globalnym zestawieniu Wielka Brytania wyprzedziła Holandię (na 34. miejscu), Niemcy (38. pozycja) i Francję (39. miejsce).

"Jednak w zależności od wyniku negocjacji w sprawie brexitu, Duża Brytania może stracić w atrakcyjności, ponieważ utworzenie > > twardej granicy < < z pozostałymi krajami Europy mogłoby doprowadzić do wzrostu kosztów produktów i zakłócić funkcjonowanie paneuropejskich sznurów dostaw" - zwracają obserwację autorzy rankingu.Aktualności

donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump podpisze w środę, 25 stycznia, rozporządzenie o rozpoczęciu konstrukcji muru na granicy spośród Meksykiem. Biały Dom anonsuje też wprowadzenie restrykcji w przyjmowaniu uchodźców z poniektórych krajów objętych terroryzmem. Podczas wizyty…...

dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny  Waluty

Dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny Waluty

Dolar tak tani nie był od grudnia 2014 roku kalendarzowego. W piątek amerykańska waluta zniżkuje zarówno w parze do euro jak i polskiego złotego. Dolar w tym roku stracił już…...

dlaczego OC jest takie duże  Moto

Dlaczego OC jest takie duże Moto

Ubezpieczyciele pozostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego przyrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań uszczerbek na zdrowiu i zakres odpowiedzialności…...

dieta sposobem na raka

Dieta sposobem na raka

Nowotwory to współcześnie najbardziej powszechna choroba cywilizacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ryzyko zachorowania dotyka obecnie co trzecią osobę. Również w Polsce. O tym dlaczego tak się dzieje, jak się…...

demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia może być najogromniejszą barierą w rozwoju ekonomicznym Polski – ocenili eksperci w trakcie II Kongresu Przemysłowego, który odbywa się w Karpaczu (Dolnośląskie). Jak mówili, powinniśmy być zadowoleni wraz z dotychczasowego dorobku…...

decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

Decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...