Bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna»  Ze świata

  • Drony asystują walczyć z oszustami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania
  • Pierwsza taka wyspa po regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się doszedł. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie jest na wyrwanie ręki"

UE i przedstawiciele Grecji kontynuowali po poniedziałek negocjacje ws. wsparcia finansowej dla Aten, uwarunkowanej przyjęciem przez Grecję systemu reform. Rozmowy przedłużają się, ponieważ lista przedstawiona przez Grecję jest niekompletna a mianowicie poinformowała Komisja Europejska.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział, że pertraktacje trwały przez cały weekend, ale nie osiągnięto jeszcze porozumienia. - Celem konwersacyj jest wypracowania listy (reform), która byłaby zarazem pewna i całościowa - podkreślił rzecznik.

Irytacja

Warufakis wzywa do zaprzestania "toksycznej gry"

W niedzielę niemiecka agencja dpa podała, iż kredytodawcy uznali, iż ewidencja reform przedstawiona przez Grecję jest "niejasna i niewiarygodna"; dodatkowo listę przekazano na urządzeniach mobilnych i na grecku. Strona europejska uznała, że "piłka jest na stronie Grecji (... ), ponieważ wiele rzeczy powinno się doprecyzować" - powiedział rzecznik Margaritis Schinas.

Nad schematami greckich reform debatuje po stolicy Belgii tzw. ekipa brukselska, w której skład wchodzą przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Środkowego, UE, Europejskiego Mechanizmu Stabilności oraz samej Grecji.

Jednak - jak oferuje AFP - w poniedziałek okazało się, że technicznej dyskusji nad greckim zamysłem daleko jest do finiszu i szanse na rychłe jego zaakceptowanie, a później przekazanie Grecji kolejnej transzy kredytu są nikłe.

Ateny poinformowały w piątek o przekazaniu kredytodawcom listy reform, obiecującej niewielką nadwyżkę budżetową w tym r.. Strona grecka wyrażała wiarę, że pozwoli to odblokować pilnie potrzebne środki inwestycyjne.

Wygląda na wówczas, że w Brukseli greccy negocjatorzy zirytowali swych rozmówców tym, iż przedstawiony za pośrednictwem nich plan ma charakter cząstkowy, a sama delegacja "nie przejawia dobrej woli", jeśli chodzi o wyjaśnianie szczegółów projektu - komentuje AFP.

Spełnią oczekiwania?

Nie będzie wsparcia dla Grecji? Kredytodawcy odrzucają plan reform

W Atenach tymczasem źródła rządowe poinformowały francuską agencję, że "strona grecka jest dobrze przygotowana" i dostarczyła kredytodawcom "solidne dokumenty, które zawierają wszystkie szczegóły".

W piątek wieczorową porą grecki rząd sprawił, że część projektu reform "przeciekła" do opinii publicznej. AFP ocenia, że plany reform są w nim "kompletnie zaszyfrowane": na przykład 350 mln euro ma pójść na walkę z oszustwami podatkowymi, a 250 mln euro na eliminowanie przemytu papierosów i tytoniu.

W Brukseli przedstawiciele greckich władz ujawnili, że w nowej liście znalazły się przedsięwzięcia mające zwiększyć po tym roku wpływy do odwiedzenia budżetu państwa o 3 miliardy euro, natomiast nie ma na niej takich środków, jak cięcia płac lub emerytur. Według tego pochodzenia pierwotna nadwyżka budżetowa po Grecji (bez uwzględnienia odsetek od zadłużenia) ma wynieść 1, 5 proc., a wzrost gospodarczy 1, 4 proc.

Grecja przekazała nową listę reform. I obiecuje niewielką nadwyżkę budżetową w tym roku

Negocjacje z grupą brukselską nie mogą się aczkolwiek przedłużać w nieskończoność; grecki skarb państwa jest pusty, an Ateny w kwietniu muszą swym różnym kredytodawcom spłacić pożyczki na sumę 820 mln euro. Co więcej, około 20 kwietnia w państwowej kasie ma możliwość już zabraknąć pieniędzy na pensje w sektorze publicznym.

Do rozmów tej ekipy odniosła się w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel, która powiedziała, że funkcjonowania, jakie podejmie Grecja dla zreformowania gospodarki i uzdrowienia finansów państwa, muszą się zsumować w taką komplet, która usatysfakcjonuje kredytodawców Aten. - Pozostaje pytanie, lub Grecja może i potrzebuje spełnić te oczekiwania - dodała kanclerz.

Debata w Parlamencie

Chińczycy kupią port w Pireusie. Wydaje się zgoda Aten

Grecja, jaka została uratowana przed bankructwem przez pożyczki od państw strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w ostatnich tygodniach znów stanęła w skraju zapaści finansowej. Eurogrupa i Europejski Bank Centralny postawiły sprawę jasno: warunkiem wypłacenia 7, 2 mld euro, czyli kolejnej transzy z pakietu pomocowego na rzecz Aten, jest przedstawienie, zaś następnie wdrożenie gruntownych jak i również skutecznych reform gospodarczych oraz poddanie ich ocenie kredytodawców.

W poniedziałek wieczorem premier Grecji Aleksis Cipras otworzy w parlamencie debatę na temat reform. Wystąpienie będzie do tego stopnia trudne, że premier ma obowiązek uniknąć sytuacji, w której to w jeszcze większym stopniu zirytuje kredytodawców Tunezji, a zarazem stawić czołówka krytykom, którzy oskarżają fita o to, że działa pod dyktando europejskich partnerów.

Komisja Europejska wypatruje tymczasem, że rząd Tunezji przedstawi ostateczną listę reform w najbliższych dniach.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple pokaże przy przyszłym tygodniu nowe MacBooki Pro. W komputerach ma możliwość zabraknąć tradycyjnych portów USB. Tak wynika przynajmniej z informacji, do wskazane jest dotarł japoński serwis technologiczny Macotakara.…...