Bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna» Ze świata

 • Drony asystują walczyć z oszustami podatkowymi
 • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania
 • Pierwsza taka wyspa po regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"
 • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się doszedł. Greckiego długu nie da się spłacić"
 • Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie jest na wyrwanie ręki"

UE i przedstawiciele Grecji kontynuowali po poniedziałek negocjacje ws. wsparcia finansowej dla Aten, uwarunkowanej przyjęciem przez Grecję systemu reform. Rozmowy przedłużają się, ponieważ lista przedstawiona przez Grecję jest niekompletna a mianowicie poinformowała Komisja Europejska.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział, że pertraktacje trwały przez cały weekend, ale nie osiągnięto jeszcze porozumienia. - Celem konwersacyj jest wypracowania listy (reform), która byłaby zarazem pewna i całościowa - podkreślił rzecznik.

Irytacja

Warufakis wzywa do zaprzestania "toksycznej gry"

W niedzielę niemiecka agencja dpa podała, iż kredytodawcy uznali, iż ewidencja reform przedstawiona przez Grecję jest "niejasna i niewiarygodna"; dodatkowo listę przekazano na urządzeniach mobilnych i na grecku. Strona europejska uznała, że "piłka jest na stronie Grecji (... ), ponieważ wiele rzeczy powinno się doprecyzować" - powiedział rzecznik Margaritis Schinas.

Nad schematami greckich reform debatuje po stolicy Belgii tzw. ekipa brukselska, w której skład wchodzą przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Środkowego, UE, Europejskiego Mechanizmu Stabilności oraz samej Grecji.

Jednak - jak oferuje AFP - w poniedziałek okazało się, że technicznej dyskusji nad greckim zamysłem daleko jest do finiszu i szanse na rychłe jego zaakceptowanie, a później przekazanie Grecji kolejnej transzy kredytu są nikłe.

Ateny poinformowały w piątek o przekazaniu kredytodawcom listy reform, obiecującej niewielką nadwyżkę budżetową w tym r.. Strona grecka wyrażała wiarę, że pozwoli to odblokować pilnie potrzebne środki inwestycyjne.

Wygląda na wówczas, że w Brukseli greccy negocjatorzy zirytowali swych rozmówców tym, iż przedstawiony za pośrednictwem nich plan ma charakter cząstkowy, a sama delegacja "nie przejawia dobrej woli", jeśli chodzi o wyjaśnianie szczegółów projektu - komentuje AFP.

Spełnią oczekiwania?

Nie będzie wsparcia dla Grecji? Kredytodawcy odrzucają plan reform

W Atenach tymczasem źródła rządowe poinformowały francuską agencję, że "strona grecka jest dobrze przygotowana" i dostarczyła kredytodawcom "solidne dokumenty, które zawierają wszystkie szczegóły".

W piątek wieczorową porą grecki rząd sprawił, że część projektu reform "przeciekła" do opinii publicznej. AFP ocenia, że plany reform są w nim "kompletnie zaszyfrowane": na przykład 350 mln euro ma pójść na walkę z oszustwami podatkowymi, a 250 mln euro na eliminowanie przemytu papierosów i tytoniu.

W Brukseli przedstawiciele greckich władz ujawnili, że w nowej liście znalazły się przedsięwzięcia mające zwiększyć po tym roku wpływy do odwiedzenia budżetu państwa o 3 miliardy euro, natomiast nie ma na niej takich środków, jak cięcia płac lub emerytur. Według tego pochodzenia pierwotna nadwyżka budżetowa po Grecji (bez uwzględnienia odsetek od zadłużenia) ma wynieść 1, 5 proc., a wzrost gospodarczy 1, 4 proc.

Grecja przekazała nową listę reform. I obiecuje niewielką nadwyżkę budżetową w tym roku

Negocjacje z grupą brukselską nie mogą się aczkolwiek przedłużać w nieskończoność; grecki skarb państwa jest pusty, an Ateny w kwietniu muszą swym różnym kredytodawcom spłacić pożyczki na sumę 820 mln euro. Co więcej, około 20 kwietnia w państwowej kasie ma możliwość już zabraknąć pieniędzy na pensje w sektorze publicznym.

Do rozmów tej ekipy odniosła się w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel, która powiedziała, że funkcjonowania, jakie podejmie Grecja dla zreformowania gospodarki i uzdrowienia finansów państwa, muszą się zsumować w taką komplet, która usatysfakcjonuje kredytodawców Aten. - Pozostaje pytanie, lub Grecja może i potrzebuje spełnić te oczekiwania - dodała kanclerz.

Debata w Parlamencie

Chińczycy kupią port w Pireusie. Wydaje się zgoda Aten

Grecja, jaka została uratowana przed bankructwem przez pożyczki od państw strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w ostatnich tygodniach znów stanęła w skraju zapaści finansowej. Eurogrupa i Europejski Bank Centralny postawiły sprawę jasno: warunkiem wypłacenia 7, 2 mld euro, czyli kolejnej transzy z pakietu pomocowego na rzecz Aten, jest przedstawienie, zaś następnie wdrożenie gruntownych jak i również skutecznych reform gospodarczych oraz poddanie ich ocenie kredytodawców.

W poniedziałek wieczorem premier Grecji Aleksis Cipras otworzy w parlamencie debatę na temat reform. Wystąpienie będzie do tego stopnia trudne, że premier ma obowiązek uniknąć sytuacji, w której to w jeszcze większym stopniu zirytuje kredytodawców Tunezji, a zarazem stawić czołówka krytykom, którzy oskarżają fita o to, że działa pod dyktando europejskich partnerów.

Komisja Europejska wypatruje tymczasem, że rząd Tunezji przedstawi ostateczną listę reform w najbliższych dniach.Aktualności

grecki dziennikarz: propozycja Aten to dobra podstawa do porozumienia Ze świata

Grecki dziennikarz: propozycja Aten to dobra podstawa do porozumienia Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Zbytnio postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie potrzebują reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi dzięki ulice…...

grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE Surowce

Grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE Surowce

Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w AMERYCE i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród osiągalnych w branży - najbardziej przypomina ten wzorcowy…...

gospodarcze konsekwencje brexitu Wraz z świata

Gospodarcze konsekwencje brexitu Wraz z świata

Gospodarka hamuje, inwestycje spadają, a wielkie firmy przestrzegają, że mogą zostać przymuszone do opuszczenia kraju i zabrania nawzajem tysięcy pomieszczeń pracy. Od referendum, po którym Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem Zjednoczonego Królestwa…...

google Pixel 2. Premiera iphoneów Tech

Google Pixel 2. Premiera iphoneów Tech

Dwa tygodnie po premierach smartfonów od czasu Apple, Google zaprezentował przy środę dwa nowe wzory telefonów: Google Pixel dwóch i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od wersji…...

google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google wszedł na amerykańską giełdą 12 latek temu, 19 sierpnia 2004 roku. Osoby, które kupiły akcje firmy w czasach debiutu i trzymały gryzie do tej pory nabyły krocie. Kurs akcji Google’a…...

godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra Lidl, Biedronka, Tesco

Godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra Lidl, Biedronka, Tesco

Wigilia i Sylwester od lat istnieją dniami, w które zazwyczaj sieci handlowe skracają pory działania swoich sklepów. Jednak w związku z zamysłem o ograniczeniu handlu przy niedziele i święta, wówczas może…...