GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła zwłaszcza w Niemczech - o 7 proc. i w Obszernej Brytanii - o pięć, 1 proc.

Główny Urząd Statyczny szacuje, że w końcu 2015 r. poza granicami Polski przebywało czasowo ok. 2, 397 mln mieszkańców naszego państwa, czyli o 77 tys. (3, 3 proc. ) więcej niż w 2014 r. Na starym kontynencie w 2015 r. przebywało około dwa, 098 mln osób, obok czym zdecydowana większość a mianowicie ok. 1, 983 mln – w krajach członkowskich UE. Liczba ta zwiększyła się o 82 tys. w stosunku do 2014 r.

Spośród krajów UE, nadal najwięcej ludzi przebywało w Wielkiej Brytanii (720 tys. ), Niemczech (655 tys. ), Holandii (112 tys. ) oraz w Irlandii (111 tys. ) i we Włoszech (94 tys. ).

Niemcy i Wielka Brytania ze wzrostem

Złe wieści dla polskich emigrantów. Ogromna Brytania chce ostrzejszych kontroli

W 2015 r. zauważano znaczący wzrost liczby Polaków przebywających w Niemczech i w Uk, czyli po głównych krajach docelowych emigracji z Polski w minionych latach. W przypadku Niemiec liczba ta wzrosła na temat 41 tys., czyli niemal o 7 proc. Kompletne otwarcie niemieckiego rynku roboty, sąsiedztwo z Polską, mała stopa bezrobocia w Niemczech (w grudniu 2015 r. – 4, 4 proc. ) sprawiają, że Ludzie z polski coraz chętniej wyjeżdżają do tego kraju - określa GUS.

W Ogromnej Brytanii odnotowano wzrost liczby Polaków o 35 tys. (5, 1 proc. ). Spośród krajów UE nieduży wzrost zaobserwowano również w Belgii, Holandii, Szwecji, Austrii, Danii oraz Francji.

Jednocześnie nastąpił wzrost cyfry osób przebywających w krajach europejskich nienależących do UE, w tym w Norwegii - w 2015 r. przebywało w tym państwa 84 tys. osób.

Szacuje się, że około 80 proc. czasowych emigrantów z Polski przebywa zbyt granicą co najmniej dwunastu miesięcy.

Spadek liczby emigrantów z Polski w porównaniu do roku poprzedniego zauważano w Hiszpanii (o 6, 3 proc. ) i Grecji (o 11 proc. ), czyli w krajach o wysokiej stopie bezrobocia (w grudniu 2015 r. w Hiszpanii stopa bezrobocia wynosiła 20, 8 proc., w Grecji zaś dwudziestu czterech, 2 proc. ). Odrobinę mniej Polaków przebywało także w Irlandii (spadek o 1, 8 proc. ).

Zastrzeżenia GUS-u

GUS zaznacza, że wyniki szacunku powinny być traktowane w charakterze przybliżone ze względu na różne systemy ewidencjonowania przepływów migracyjnych istniejące w poszczególnych krajach oraz różną dyspozycyjność danych o migracjach. Informacje krajów przyjmujących, prezentujące cyfrę Polaków lub osób urodzonych w Polsce obejmują również owe osoby, które wyemigrowały spośród Polski na stałe jak i również nie są objęte wspomnianym szacunkiem. Dodatkowo poszczególne kraje przy opracowywaniu statystyk odnośnie migracji często uwzględniają różne okresy przebywania jako kryterium zaliczania osoby do imigrantów. Wiele z nich stosuje kryterium jednego roku jak i również nie prowadzi lub odrzucić publikuje statystyk migracji krótkookresowych.

Analizę utrudnia także fakt, ze część Polaków ma podwójne obywatelstwo, w stosunku do czego osoba, która ma obywatelstwo polskie i państwa przyjmującego nie jest traktowana w tym kraju w charakterze obywatel polski. Pewnym utrudnieniem przy szacowaniu danych dla poszczególnych krajów jest też fakt, że wiele jednostek po opuszczeniu Polski zmienia kraj przebywania, wyjeżdżając np. z Gb do Norwegii lub innego kraju – bardziej atrakcyjnego pod w stosunku do łatwości znalezienia pracy, proponowanych wynagrodzeń czy dostępu do szerszych świadczeń społecznych.Aktualności

apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple pokaże przy przyszłym tygodniu nowe MacBooki Pro. W komputerach ma możliwość zabraknąć tradycyjnych portów USB. Tak wynika przynajmniej z informacji, do wskazane jest dotarł japoński serwis technologiczny Macotakara.…...