Gospodarcze konsekwencje brexitu  Wraz z świata

Gospodarka hamuje, inwestycje spadają, a wielkie firmy przestrzegają, że mogą zostać przymuszone do opuszczenia kraju i zabrania nawzajem tysięcy pomieszczeń pracy. Od referendum, po którym Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem Zjednoczonego Królestwa wraz z Unii Europejskiej minęły już dwa lata, ale nieszczęśliwe konsekwencje zerwania więzi, budowanych przez ponad cztery dekady, wciąż są w środku uwagi - pisze CNN.

23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej. Proces brexitu zaczął uprawiać się 29 marca ubiegłego roku i powinien ukończyć się 29 marca 2019 roku. Związane z nim zamieszanie i niepewność w tej chwili teraz powodują poważne szkody dla kraju.

Gospodarka cierpi

Ekonomiści banku Berenberg szacują od chwili referendum do odwiedzenia pierwszego kwartału 2018 r. brytyjska gospodarka straciła chociażby 35 mld funtów (ok. 46 mld dolarów). Wraz z kolei osłabienie funta doprowadziło do wyższej inflacji i mniejszych wydatków konsumpcyjnych.

"Brexit nie działa". Tłumy zwolenników Unii na ulicach Londynu

Gospodarka urosła w pierwszym kwartale bieżącego roku tylko o 0, 1 proc. Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych spodziewa się, że postęp w drugim kwartale zostanie tylko nieznacznie wyższy jak i również wyniesie 0, 2 proc. Brytyjska Izba Handlowa prognozuje najsłabszy roczny wzrost ekonomiczny od 2009 roku, podczas gdy świat znalazł się po głębokim kryzysie finansowym.

Bezrobocie spada, ale płace odrzucić rosną

Chociaż bezrobocie jest na najniższym poziomie od czasu dziesięcioleci to wynagrodzenia przed chwilą niedawno zaczęły ponownie rosnąć po roku ciągłych spadków. - Z powodu wątpliwości związanej z brexitem szefowie niechętnie dają podwyżki, gdyż nie wiedzą, co czeka ich w przyszłości - wyjaśnia Yael Selfin, podstawowy ekonomista w KPMG.

Gospodarka nadal tworzy miejsca pracy, ale w znacznie wolniejszym tempie. Dane demonstrują, że w pierwszym r. po referendum powstało 451 tys. miejsc pracy, lecz w kolejnych dziewięciu miesiącach - tylko 112 tys. Od czasu referendum zniknęło ponad 70 tys. obszarów pracy, a tempo strat przyspieszyło w ubiegłym roku.

Biznes zaczyna panikować

W piątek europejski przywódca branży lotniczej Airbus poinformował, że rozważa wycofanie się z planów produkcji skrzydeł do nowych samolotów przy brytyjskich fabrykach ze aspektu na niestabilność związaną spośród wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Airbus lęka się, że Wielka Brytania może opuścić Wspólnotę w marcu 2019 roku wyjąwszy porozumienia o tymczasowym utrzymaniu jej w jednolitym branży i unii celnej. Podobnie jak wiele innych spółek koncern potrzebuje czasu na dostosowanie złożonego łańcucha dostaw.

Szef brytyjskiej dyplomacji o brexicie: może być zapaść, ale nie panikujmy

Airbus stanowczo podkreślił, hdy przede wszystkim potrzebna jest przejrzystość. - Musimy stanowić w stanie chronić naszych podwładnych, naszych klientów i własnych akcjonariuszy. A nie jesteśmy wstanie tego zrobić w bieżącej sytuacji - powiedział Tom Williams, dyrektor operacyjny Airbus Commercial Aircraft.

Liderzy biznesu ostrzegają przed tragicznymi konsekwencjami dla producentów, natomiast zwłaszcza koncernów motoryzacyjnych. a mianowicie Istnieje ryzyko, że produkcja przemysłowa samochodowy w Wielkiej Brytanii wyginie, jeżeli po brexicie nie będzie unii celnej - powiedział w ubiegłym tygodniu Paul Drechsler, prezes Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego.

Mniej chętnych do pracy

Z problemem braku rąk do pracy borykają się przedsiębiorstwa, służba zdrowia i gospodarstwa rolne. Wszystko skutkiem tego, że mniej obywateli UE decyduje się na przyjazd na Wyspy w zamiarze znalezienia zatrudnienia.

Premier Theresa May obiecywała zmniejszyć liczbę imigrantów po brexicie, a prawa Europejczyków żyjących w Gb były istotnym punktem spornym w negocjacjach z Brukselą. Mimo, że brytyjskie przepisy imigracyjne jeszcze się nie zmieniły wówczas liczba Europejczyków przybywających do odwiedzenia Wielkiej Brytanii dramatycznie spadła po referendum.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

google Pixel 2. Premiera iphoneów  Tech

Google Pixel 2. Premiera iphoneów Tech

Dwa tygodnie po premierach smartfonów od czasu Apple, Google zaprezentował przy środę dwa nowe wzory telefonów: Google Pixel dwóch i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od wersji…...

google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google wszedł na amerykańską giełdą 12 latek temu, 19 sierpnia 2004 roku. Osoby, które kupiły akcje firmy w czasach debiutu i trzymały gryzie do tej pory nabyły krocie. Kurs akcji Google’a…...

godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra  Lidl, Biedronka, Tesco

Godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra Lidl, Biedronka, Tesco

Wigilia i Sylwester od lat istnieją dniami, w które zazwyczaj sieci handlowe skracają pory działania swoich sklepów. Jednak w związku z zamysłem o ograniczeniu handlu przy niedziele i święta, wówczas może…...

getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Raty kredytów mieszkaniowych frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów we frankach Prawie trzy lata wyjąwszy ustawy w sprawie…...

general Electric wraca do korzeni  Giełda

General Electric wraca do korzeni Giełda

"To rekord! ". Ambasador USA o gospodarki z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...