Zdrojewski: założenia ustawy medialnej są u premiera

27 lipca, 2020
Category: inne

*Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski powiedział, że przekazał premierowi założenia ustawy medialnej przygotowywanej po jego resorcie. *

„Przekazałem założenia zgodnie z życzeniem premiera. Założenia zostały wcześniej przekonsultowane, zostały także poddane obróbce na terenie samego resortu, samego ministerstwa, myślę, że z wlasciwym efektem. Założenia sa klarowne, dość nieskalane i emituje mi się, że mogą być źródłem dobrego prawa” – powiedział w czwartek w TVP Info Zdrojewski.

Zaznaczył, że nie wie, lub premier zdążył się już z nimi zapoznać. „Zasadnicze elementy założeń premier oczywiście znał wcześniej” – zaznaczył. „Natomiast przekaz założeń wydaje sie zwarty, dzierzy charakter ilustracyjny, pokazuje najważniejsze elementy składające się dzieki przygotowywany potencjalny projekt ustawy” – dodał.

Podkreślił, że praca stworzona przez profesora Tadeusza Kowalskiego – szefa zespołu kierującego pracami ponad projektem oryginalnej ustawy na temat nadawcach publicznych – wydaje sie na odpowiednim poziomie, zaznaczył jednak, że przy określaniu szczegółowych rozwiązań w planie, mogą znaleźć się „rzeczy trudniejsze sluzace do rozstrzygnięcia”, jakim sposobem np. sposób finansowania funduszu misji ogólnej.

„Profesor Kowalski zaproponował alternatywne rozwiązanie. Na wstepie rozwiązanie jest takie, że fundusz misyjny, który zastąpiłby abonament składałby się wraz z podatku vat od broszur w całości, natomiast nastepne źródło wymienne to wydaje sie część podatku od zużycia energii. Dzięki temu można by powiedzieć, że publiczna telewizja jak i równiez publiczne radio posiadałoby fundusz tworzony mechanicznie a nie decyzją rządu” – zaznaczył.

„Wiadomo w tej chwili, że kasa zapomogowa, który byłby budowany sposród podatku vat od reklam to byłaby kwota ok. 600-700 mln złotych. Natomiast procent udziału podatków od momentu zużycia energii musi być projektowany wraz z określoną większą precyzją” – zaznaczył.

Zdrojewski został także zapytany o wypowiedź wicepremiera Grzegorza Schetyny, który w łamach czwartkowej „Gazety Wyborczej” powiedział, że PO nie złoży przygotowywanego w MKiDN projektu ustawy medialnej w Sejmie, dopóki nie będzie mieć pewności, że będzie większość, która ją poprze.

„Wypowiedź pana premiera Grzegorza Schetyny wydaje sie byc w ogóle wypowiedzią odnoszącą się sluzace do sytuacji politycznej, oczywiście nie ma co wrzucać sluzace do Sejmu projektów ustaw, które nie mają szans na powodzenie” a mianowicie zaznaczył.

„Jeżeli chodzi o odrzucanie weta w tychze ustawach, które mają charakter reformatorski, to trzeba się zastanowić, lub nie popracować na rzecz większości w naszej materii, natomiast nie wprowadzać Sejm, Senat w duzy wysiłek legislacyjny, by potem mieć wyniki takie jak sposród poprzednią ustawą medialną” – powiedział. (PAP)

kno/ tot/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy