Zbytnio słabe zachęty fiskalne az do inwestowania po „nowe technologie”

27 lipca, 2020
Category: rózne

Lokalne firmy nie zaakceptowac korzystają z ulg podatkowych na badania i rozwój. Zbyt mało o tychze ulgach wiedzą, przeszkodą są także przeszkody formalne. Jeśli to się nie odmieni, będziemy skromniej atrakcyjni niż nasi sąsiedzi np. Czesi i Węgrzy – uważają eksperci przedsiebiorstwa Deloitte.

„Polska po porównaniu z głównymi panstwami OECD podaje jeden z najniższych poziomów korzyści podatkowych na poszczególnego dolara zainwestowanego w badania i rozwój” – akcentuje się po najnowszym raporcie firmy doradczej Deloitte, dotyczącym niewykorzystanego potencjału wzrostu konkurencyjności polskiej produkcji.

Eksperci Deloitte wyliczyli, że w ciągu trzech latek (2006-2008) w naszym kraju z znizek podatkowych w badania i rozwój skorzystało jedynie 128 firm. Zarazem w Uk było to 14 tys. 430 podmiotów. Polscy przedsiębiorcy otrzymali zwolnienia podatkowe na temat łącznej wartości 27 tys. euro, zas firmy wraz z Wysp a mianowicie 1 mld 776 mln euro.

Jeśli Polska nie zacznie podnosić konkurencyjności ekonomii poprzez odpowiedni system ulg podatkowych, to staniemy się w niedługim czasie skromniej atrakcyjni dla inwestycji spólek zagranicznych niż Czechy, Węgry, czy pozostali sąsiedzi z regionu. Firmy te kierują swoją uwagę na kraje, które dbają o konkurencyjność swoich gospodarek i mają sprzyjającą wstecz politykę fiskalną – podkreślił na czwartkowym spotkaniu sposród dziennikarzami specjalista Deloitte Michał Turczyk.

Przedstawiciele Deloitte zwrócili uwagę, że Polska prócz funduszami z Unii Europejskiej nie ma żadnego aktywnego instrumentu wspierania innowacyjności w krajowej gospodarce krajowej. Nie powstają w naszym kraju nowe jednostki badawczo-rozwojowe. Zagraniczne przedsiębiorstwa budują w naszym kraju jedynie montownie swoich produktów, a nie centra badawczo-rozwojowe, w których rodzą się nowe pomysły i technologie – podkreślili eksperci Deloitte.

„Pieniądze sposród UE bardzo pomogły w tym, że Polska była +zieloną wyspą+, która wykazała się jakimkolwiek postepem gospodarczym w UE. Lecz fundusze unijne się kończą i będą miały coraz to mniejszy wpływ na rozwój polskiej gospodarki” – dodał Turczyk.

Przy ocenie ekspertów Deloitte, polscy przedsiębiorcy mają zbyt małą wiedzę w ten sposób, że mogą korzystać sposród ulg podatkowych, wynikających sposród zastosowania swiezych technologii. Są one uzywane przez przedsiebiorstwa w niewielkim zakresie.

Deloitte to międzynarodowa firma doradcza świadcząca usługi audytorskie, konsultingowe, doradztwa finansowego, zarządzania niebezpieczenstwem i doradztwa podatkowego. (PAP)

aci/ mki/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy