Zbyt prąd możemy płacić średnio o 20 euro mniej

Zbyt prąd możemy płacić średnio o 20 euro mniej
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

*Tylko co dziesiąty Polak próbuje porównywać ceny prądu a mianowicie wynika wraz z raportu Komisji Europejskiej. *

KE podała, że w ciągu ostatnich dwóch lat tylko 0, dwóch proc. konsumentów w Polsce zmieniło dostawcę energii – kazdy dlatego, że zmienili miejsce stalego pobytu. Ogółem próbowało to zrobić 0, jedenastu proc., lecz większość uznała, że jest to zbyt zawile albo wlasciwie niemożliwe. Wynika to z tego, że w niektórych regionach Lokalny po prostu nie istnieje alternatywnych dostawców – tłumaczy KE.

Wskazują zresztą na to sami Polacy: według raportu, obok Rumunów, Portugalczyków i Estończyków, należą do w zadnym wypadku zadowolonych wraz z wyboru dostawców energii.

[ ( http://static1./i/h/232/t83944.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/miliardy;zlotych;na;sieci;energetyczne;w;polsce,203,0,686027.html) Miliardy złotych w sieci energetyczne w Polsce
Lepiej Ludzie z polski oceniają dostępność różnych taryf. Stąd też częściej gryzie zmieniają: w ciągu ostatnich dwóch zdecydowało się na to 4 proc. dla porównania – przy UE zdecydowało się na to 9 proc. Niewiele mniej obywateli UE (6, 2 proc. ) wybrało tańsze dostawy prądu dzięki zmianie dostawcy.

Nic w tym dziwnego, skoro – jak podliczyła KE – na przemyślanym wyborze taryfy można zaoszczędzić w UE średnio 107 euro, przy Belgii, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii – ponad 150 euro, zas w Niemczech – dwie stówy rocznie. W naszym kraju to w porzadku. 20 ó – mozliwe oszczędności wynikające z doboru najkorzystniejszej propozycje są w naszym kraju najniższe, obok Hiszpanii i Słowenii.

Nie przypadkiem mieszkańcy krajów, w którym miejscu korzyści ze zmiany dostawcy albo taryfy są największe, są też najbardziej zaspokojeni z możliwości przebierania między ofertami w branzy. Panuje w tym miejscu największa rywalizacja. Ponadto są najbardziej aktywnymi konsumentami: w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Holandii co inny obywatel zadał sobie trud porównywania propozycji.

Ogólnie KE uważa, że mieszkańcy UE nie są świadomi możliwości zmiany dostawcy energii elektrycznej, jaką dają im unijne regulace. W związku z tym nie korzystają z tych propozycji i tracą okazję do znacznych oszczędności, w całej UE szacowanych na 13 mld ó rocznie. Aż połowa Europejczyków nie wie, ile energii zużywa w domu. czterdziesci proc. nie wie, czy może znaleźć tańszą taryfę. Totez KE anonsuje kampanie uświadamiające obywatelom UE, jakie mają prawa.

_ – Zlagodzenie rynku przyniosła ogromne potencjalne korzyści dla konsumentów, jeśli chodzi na temat ceny, wybór, innowacje i jakość świadczonych usług. Lecz z tego potencjału można skorzystać wylacznie wtedy, kiedy konsumenci będą mieli świadomość, że mają prawo zrobić dobry interes jak i równiez że to łatwe _ – powiedział komisarz ds. konsumentów John Dalli.

Dla Polaków to o tyle ważne, że – jak podał w maju Eurostat a mianowicie energia elektryczna drożeje w polsce najbardziej przy całej Unii Europejskiej. W czasach 2008-2009 koszty w Polsce wzrosły o 17, 9 proc., podczas gdy po UE spadły średnio na temat 1, piec proc.

Wraz z zestawienia unijnego urzędu statystycznego wynika, że w przeliczeniu na ó energia elektryczna jest najtańsza w Bułgarii, Estonii i na Litwie (ok. 8-9 euro zbytnio 100 kWh). Najdroższa wydaje sie natomiast przy Danii, Niemczech i Włoszech (20-25). Średnia cena prądu w UE to szesnascie, 5 euro za 100 kWh, a w Polsce a mianowicie niecałe trzynascie euro. Koszty w Polsce należą jednak az do najwyższych na starym kontynencie, jeśli uwzględni się siłę nabywczą złotego (relatywnie drożej jest tylko na Węgrzech).

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy