ZBP: Liczba czynnych klientów indyw. e-bankowości sięgnęła 15, 3 mln po III kw.

ZBP: Liczba czynnych klientów indyw. e-bankowości sięgnęła 15, 3 mln po III kw.
27 lipca, 2020
Category: gielda

Liczba klientów indywidualnych posiadających dostęp do bankowości internetowej wyniosła 33, 01 mln na koncu III kw. 2016 r., co oznacza postep o 12, 96% przy skali roku. Jednocześnie o 5, 44% r/r do 15, trzy mln zwiększyła się liczba aktywnych klientów (w ujęciu kwartalnym nastąpił wzrost o 0, 63%), podał Związek Banków Rodzimych (ZBP) przy raporcie [email protected]

„Nominalnie wzrost umów bankowości internetowej w tym segmencie wyniósł 1, piec mln kwartalnie i dwóch, 7 mln rok do roku. Innymi slowy, że aktywność banków i klientów indywidualnych w III kwartale odpowiadała za przeszlo połowę przyrostu umów bankowości internetowej zaobserwowanego w ciągu minionych 12 miesięcy” – czytamy przy komunikacie.

Dostęp do rachunku drogą elektroniczną posiadało wreszcie września ub. r. dwa, 43 mln firm, tj. o jedenascie, 41% więcej w ujęciu rocznym (i o 0, 79% więcej kw/kw). Liczba aktywnych klientów z sektora MSP wzrosła o 6, 94% r/r do 1-wsza, 38 mln na koniec III kw. (i o 0, 44% kw/kw).

Średnia wartość rozliczeń w jednego czynnego klienta szczególnego wzrosła na temat 12, 85% r/r do 6 585, 72 zł, zaś aktywnego klienta MSP – o 7, 35% r/r do 71 913, 15 zł, podał także ZBP.

„Banki rozszerzają zakres funkcjonalności zdalnych kanałów dostępu, stając się istotnym ogniwem elektronicznego kontaktu telefonicznego z administracją publiczną. Według danych MRPiPS na koniec grudnia 2016, prawie wszystkie obserwacje on-line po Programie 500+ zostały złożone za pomocą systemów bankowości elektronicznej. Komentarze złożone internetowej stanowiły 20% wszystkich wniosków złożonych przy Programie. Wraz z 2, 96 mln wniosków złożonych w programie zbyt pośrednictwem banków złożono wiecej niz 600 tys. ” – wskazano także w komunikacie.

ZBP zwraca też uwagę, że stopniowo rośnie ilosc będących przy użyciu kart płatniczych. Na koncu III kwartału 2016 ogólna liczba kart płatniczych zwiększyła się po ujęciu kwartalnym o nieopodal 540 tys. (1, 51%) i siega obecnie 36, 29 mln. W ujęciu rocznym z kolei liczba kazdego kart płatniczych wzrosła o ponad 1, 5 mln sztuk (4, 45%).

„Za wzrost w segmencie kart, zgodnie z dotychczasową tendencją odpowiada przede wszystkim wyższa liczba kart debetowych, która osiągnęła pulap 30, 17 mln sztuk. W stosunku do poprzedniego kwartału wzrosła ona na temat ponad 513 tys. (1, 73%). III kwartał był kolejnym wraz z rzędy, w którym zaobserwowano również nieduzy wzrost cyfry kart kredytowych. W stosunku do II kw. 2016 roku katalogów liczba wzrosła o wiecej niz 25 tys. (0, 43%) – az do poziomu piec, 86 mln, który wydaje sie poziome zbliżonym do odnotowanego w analogicznym okresie 2015 r. ” – napisano w materiale.

Pomimo stopniowego wzrostu ilosci kart płatniczych w portfelach Polaków, a także bardzo istotnego przy ujęciu rocznym wzrostu nominalnej wartości jak i równiez liczby sprawie kartowych, zwyczaje płatnicze związane z wykorzystaniem kart pozostają względnie niezmienione, podkreślił ZBP. Podobnie jak w poprzednich kresach, transakcje bezgotówkowe stanowią ok. 80% liczby kazdego transakcji kartowych i odpowiadają za niespełna 37% ich wartości.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy