Zaskakujące słowa wiceministra o ó

Zaskakujące słowa wiceministra o ó
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Technicznie Polska mogłaby wejść az do strefy ó w 2016 roku a mianowicie poinformował przy Radiu PiN główny ekonomista i radca generalny po Ministerstwie Finansów Ludwik Kotecki.

_ – Gdybyśmy dzisiaj podjęli decyzję o akcesji do strefy ó, to 2013-2014 rok to lata dzieki przebywanie po korytarzu i udowodnienie, że spełniamy wyznacznik kursowe. Wtedy 2015 rok byłby w tę decyzję i w tej chwili w 2016 roku technicznie, teoretycznie od czasu 1 stycznia moglibyśmy wprowadzić euro w Polsce _ a mianowicie powiedział Kotecki.

Jego zdaniem jednakze najważniejsze wydaje sie byc przeprowadzenie reform strukturalnych, dalsza naprawa finansów publicznych. Polska powinna być przede wszystkim być dobrze przygotowana. _ (Powinniśmy wejść az do strefy euro) kiedy Nasz kraj będzie porzadnie przygotowana. W tym miejscu potrzebne są dobrze przygotowane reformy strukturalne, przede wszystkim uelastycznienie rynku pracy, jednak też dalsza naprawa finansów, czyli zejście z tym deficytem poniżej 3 proc. i sposród długiem spolecznym w relacji sluzace do PKB w przedziale 40-50 proc., natomiast nie powyżej 50 proc. To wydaje sie taki warunek konieczny _ – powiedział.

Cena i korzyści z wejścia do strefy euroZ wyliczeń różnych instytucji finansowych w tym Narodowego Banku Naszego wynika, że samo przyjęcie i wprowadzenie euro do obiegu gotówkowego będzie kosztować od 20, 5 do 28 mld zł. Największe koszty transformacji walutowej poniosą przedsiębiorcy (15, 7 a mianowicie 20 mld zł). Wyraznie mniej pochłonie przystosowanie: sektora finansowego (2, 3 – 3, szesc mld zł) i administracji publicznej (0, 9 a mianowicie 1, 5 mld zł). Koszt, który poniesie pula centralny to nawet dwóch mld zł. Koszty związane są sposród przystosowaniem urządzeń bankowych, systemów informatycznych, kas w sklepach lub nawet z fizyczną wymianą gotówki.

Wedlug stronie korzyści, jest zwlaszcza zniknięcie kosztów transakcyjnych związanych z ryzykiem kursowym i kosztami zamiany złotego na euro. Ich wartość obliczana jest dzieki 15 a mianowicie 22, piec mld zł. Ponadto wskazuje się dzieki obniżenie kosztów po stronie www firm – co najmniej 5, 5 mld zł. Wedlug wejściu do Eurolandu możemy też liczyć na obniżenie inflacji jak i równiez wzrost inwestycji zagranicznych – nawet o 12 proc.

Nasze PKB może rosnąć szybciej poniekad o 0, 7 proc. rocznie, a wzrost wiarygodności wpłynie na spadek kosztów obsługi zadłużenia zagranicznego. To ma przynieść nawet 6, 1 mld zł. Dochody z przyjęcia euro gwoli polskiej ekonomii szacowane są w w najwiekszym stopniu pesymistycznym rodzaju na około 25 mld zł, a w w najwiekszym stopniu optymistycznym chociazby na 57, 6 mld zł.

Źródło: na podstawie danych NBP

Koszty i korzyści uzależnione są też od tego jak długo będzie trwał proces odbierania euro. Wykladzinom dłużej naszym koszty będą wyższe, a korzyści będą bardziej rozciągnięte w czasie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy