Zakończyła się renowacja obiektów sakralnych sanktuarium w Kalwarii

Zakończyła się renowacja obiektów sakralnych sanktuarium w Kalwarii
27 lipca, 2020
Category: inne

*Zakończyły się prace renowacyjne zabytkowych kościołów i kaplic na terenie sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej – poinformował kustosz sanktuarium ojciec Damian Muskus. *

Odrestaurowane zostały drewniane stalle, nazywanego chóru zakonnego, który mieści się zbyt ołtarzem głównym XVII-wiecznej bazyliki. W domu klasztoru przedstawiona została stolarka okienna, wyremontowany dach jak i równiez elewacja. Sanktuarium otrzymało nową instalacji przeciwpożarowej, a bazylika i klasztor dodatkowo objęte zostały monitoringiem. Zainstalowana została sygnalizacja antywłamaniowa.

Renowacja objęła między pozostalymi Pałac Piłata. To jeden sposród najstarszych, największych i najpiękniejszych obiektów kalwaryjskiego sanktuarium. Wybudował go po 1605 roku kalendarzowego Paweł Baudarth na rzucie krzyża greckiego. Odrestaurowane zostały także pochodzące z 1630 roku Gradusy, liczące 28 stopni schody, po których pielgrzymi idą na klęczkach. W stopniach umieszczone są relikwie jak i równiez ziemia z pamiątkowych obszarów Palestyny.

Swój dawny splendor odzyskała między innymi także najbardziej zniszczona kalwaryjska kaplica, św. Marii Magdaleny na samej górze Żarku, jak i równiez stojąca obok niej Pustelnia Pięciu Braci Polaków. W pustelni tejze w latach 1616-1617 twórca fundacji sanktuarium, Mikołaj Zebrzydowski modlił się i rozmyślał. Niebawem ma tu zamieszkać pustelnik zakonny, który będzie się także opiekował obiektem. Projekt renowacji objął także naprawe kaplic: Mateczki Bożej, św. Antoniego i Niepokalanego Poczęcia.

Prace kosztowały ponad dziesiec milionów złotych. Bernardyni, którzy opiekują się sanktuarium, pozyskali na tenze cel sposród funduszy UE około siedmiu, 7 miliona złotych.

„Mimo najszczerszych chęci i ogromnej ofiarności pielgrzymów nie byliśmy w stanie poprzez ostatnie stulecia doprowadzić całej Kalwarii, zas więc bazyliki, klasztoru i zespołu przeszlo 40 kaplic, do ich pierwotnej świetności. Często było tak, że po zakończeniu remontu krancowej kaplicy, trzeba było wracać do czolowej, która wskutek upływu lat ponownie ulegała zniszczeniu” a mianowicie powiedział kustosz.

Zdaniem ojca Damiana „przełom drugiego i trzeciego tysiąclecia był szczególnym czasem dla całej naszej Ojczyzny. Odzyskana wolność, wejście Polski sluzace do struktur wolnych państw tych popularnych, postawiły również przed Kościołem nowe, odpowiedzialne wyzwania, ale przyniosły też nowe możliwości”. „Postanowiliśmy wraz z nich skorzystać, wchodząc dzieki żmudną drogę przygotowania dobrego wniosku i pełnej dokumentacji w celu zdobycia funduszy, które pozwoliłyby naszej firmie przeprowadzić prace renowacyjne dzieki szerszą skalę” – powiedział.

Sanktuarium przy Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym sposród głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku familia Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną stanowiska święte w Jerozolimie.

Kalwaria Zebrzydowska wydaje sie obok Krakowa, kopalni soli w Wieliczce i byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, małopolskim obiektem, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. (PAP)

szf/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy