Za mało wagonów w Euro 2012. PKP Intercity chce wynająć

Za mało wagonów w Euro 2012. PKP Intercity chce wynająć
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Spółka kolejowa ma rozmawiać z przedstawicielami kolei niemieckich o możliwości pożyczenia od momentu nich wagonów na czas mistrzostw – poinformował prezes Janusz Malinowski. Dzieki początek stycznia zaplanowano spotkanie z kolejami czeskimi.

Jak wyjaśnił Malinowski, idzie w sumie na temat blisko 100 wagonów. Miałyby one wozić kibiców na trasach sluzace do i wraz z Niemiec jak i równiez Czech. PKP Intercity sonduje na razie sektor; przedstawiciele spółki na razie nie są pewni, czy będą musieli korzystać z taboru zagranicznych przewoźników.

_ – Jeśli zdecydujemy się dzieki wynajęcie wagonów, to będą one funkcjonować jako uzupełnienie. Realizujemy program modernizacyjny taboru; jeszcze zanim Euro 2012 znaczna część naszych wagonów będzie wyremontowana _ – wyjaśnił prezes. W tym roku przewoźnik zawarł umowy na naprawę 955 wagonów; z tegoz ok. 800 sztuk wydaje sie już po remoncie. Jeszcze przed świętami spółka chce rozstrzygnąć przetarg na naprawę kolejnych 748 wagonów pasażerskich; znaczna część ma być wyremontowana poprzednio Euro 2012.

Problemem tuz przy wynajmie taboru od obcych przewoźników może być wartosc takiej usługi. Jak mówił kilka tygodni temu Malinowski, rozmowy dzieki ten rzecz ze stroną niemiecką były już prowadzone, ale koszty zaproponowane przez Niemców nie zaakceptowac były gwoli PKP Intercity korzystne. Aktualnie spółka posiada około 1-wsza, 5 tys. dopuszczonych do ruchu wagonów, z czego ok. 1-wsza, 4 tys. jest sprawnych i po każdej chwili gotowych az do wyjazdu dzieki tory.

Jeszcze nie wiadomo, jakim sposobem będzie zorganizowana komunikacja kolejowa między miastami gospodarzami mistrzostw w czasie trwania turnieju. Minister transportu, budownictwa i produkcji morskiej Sławomir Nowak zapowiedział, że na czas mistrzostw będzie obowiązywał szczególny rozkład podrózy pociągów. Nie jest on jednakze jeszcze gotowy. Kolejarze czekali z uslugami nad zanim do losowania grup turniejowych, które miało miejsce na początku grudnia w Kijowie. Kolejarze tłumaczyli, że muszą mieć wiadomosci, jakie drużyny grają przy którym mieście, żeby wiedzieć, jak będą układały się potoki podróżnych.

Kilka miesięcy temu ówczesne Ministerstwo Infrastruktury zapowiadało, że na czas odbywania sie mistrzostw zostaną przerwane remonty i czynnosci modernizacyjne wiedziona na liniach kolejowych a mianowicie dzięki temu pociągi między miastami mogłyby jechać predzej. Ostatecznej mysli w naszej sprawie jeszcze jednak nie ma.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy