GDDKiA: w tym roku do użytku zostanie oddanych ponad 300 km dróg

Od piątku można korzystać z ponad 22-kilometrowego odcinka kosztowny ekspresowej S7 z Nidzicy do Napierek w woj. warmińsko-mazurskim. To jednak odrzucić koniec zmian, jakie szykuje dla kierowców Generalna Zarząd Dróg Krajowych i Autostrad. W tym roku do użytku ma zostać wiernych jeszcze ponad trzysta metrów dróg - informuje rzecznik dyrekcji Jan Krynicki.

Jak wyliczał minister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, który był obecny podczas piątkowego otwarcia fragmentu kosztowny S7, inwestycje prowadzone obecnie w Polsce mają łączną wartość blisko 50 mld zł. Podczas realizacji jest 89 kontraktów, a 69 w trakcie przetargów. Lato na drogach zapowiada się pracowicie.

W tym r. planuje udostępnić nowe odcinki głównie na czterech drogach szybkiego ruchu: S3, S5, S7, S8. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

Zmiany na S3

Już w sierpniu tego r., zgodnie z informacjami przedstawionymi przez rzecznika GDDKiA Jana Krynickiego, kierowcy powinni wybrać się ponad trzynastokilometrowym odcinkiem od czasu Sulechowa do Zielonej Góry.

Na październik wraz z kolei zapowiedziano udostępnienie 11 kilometrów obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego.

Odcinki, kóre mają zostać oddane polski na S3

Nowe fragmenty S5

Jeżeli rozchodzi o zmiany na S5, to na trasie wraz z Wrocławia do Poznania GDDKiA planuje oddać ponad 63 kilometry nowych dróg. Zmiany będą dotyczyć węzła od czasu Korzeńska do Wrocławia.

Pierwszym 15- kilometrowym odcinkiem kierowcy pojadą w październiku, a następne 32 kilometry mają zostać oddane przy grudniu. Nowe odcinki S5 dotyczą połączenia przez poznański węzeł Głuchowo z autostradą A2, jest to nieomal 16 kilometrów od Przybliżenia do Wronczyna, które pozostanie oddanie do użytku przy listopadzie.

Odcinki, kóre mają zostać wydane polski na S5

Odcinki S7

4 nowe odcinki planuje udostępnić GDDKiA na drodze ekspresowej S7. Chodzi o ponad 20 km na węźle Ostróda: oddawane stopniowo od czerwca do października.

Początek wakacji na polskich szosach. Będą ułatwienia na autostradach

Pierwszy dwujezdniowy kawałek drogi ekspresowej S7 o długości 4, 5 km, na odcinku od Szydłowca Południe do granicy regionu mazowieckiego ze świętokrzyskim, pozostał w poprzednim miesiącu udostępniony do ruchu. Cały 22-km fragment modernizowanej trasy posiada być gotowy w czerwcu.

- Jak to tylko możliwe, udostępniamy kierowcom również fragmenty odcinków żeby ułatwiać i poprawiać wakacyjne wojaże - podkreśla Jan Krynicki.

W lipcu wydane ma być 4, pięć km nowej drogi od węzła Igołomska w Krakowie do węzła Rybitwy. We wrześniu będzie to kawałek od Jędrzejowa (dk78, w. Piaski) do granicy województwa świętokrzyskiego, a miesiąc później z Jędrzejowa do Chęcin.

Odcinki, kóre mają zostać oddane w tym roku na S7

Szybciej na S8

W lipcu nową cenna pojedziemy od granicy regionu mazowieckiego do Zambrowa na Podlasiu. W tym danym miesiącu ma być skończony 14 km S8 od momentu Mężenina do Jeżewa.

GDDKiA spieszy się też z budową obwodnicy podwarszawskich Marek, która ma stanowić gotowa już po wakacjach, być może na otwarcie roku kalendarzowego studenckiego. Zgodnie z schematem, w październiku zostaną oddane drogi S8 Marki - Kobyłka (z węzłem) jak i również Kobyłka (bez węzła) - Radzymin Płd - w sumie ponad 15 km.

Odcinki, kóre mogą mieć zostać oddane w tym roku na S8

Budowa dróg

GDDKiA planują oddać też nowe odcinki na S11 - będzie to 12 km obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego (w lipcu) i 13 km obwodnicy Jarocina (w sierpniu). Przy październiku ma być gotowe ponad 16 km obwodnicy Nysy.

Oprócz owego, kierowcy pojadą w sierpniu nowymi odcinkami S19, od momentu Sokołowa do Stobierna i od węzła Świlcza w celu węzła Rzeszowa.

Trasa łącząca S51 z Olsztynka do Olsztyna, która prościej połączy to miasto spośród droga ekspresową S7, dzierży być gotowa zgodnie wraz z harmonogramem ww grudniu tego roku.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

gazprom proponuje Polsce nowy kontrakt, na gaz z Nord Stream 2  Wraz z świata

Gazprom proponuje Polsce nowy kontrakt, na gaz z Nord Stream 2 Wraz z świata

Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew rzekł w czwartek w Berlinie, że Rosja zaproponowała Naszym narodzie przedłużenie na 20-25 lat obecnego kontraktu na tranzyt gazu, wygasającego w 2020 r. Według Miedwiediewa Gazprom…...

gaz z węgla w Naszym kraju dzięki współpracy PGNiG, PGG i JSW

Gaz z węgla w Naszym kraju dzięki współpracy PGNiG, PGG i JSW

Nawet do 170 mld m sześc. metanu może być ukrytego w złożach węgla. Do tych złóż chcą się dobrać lokalne spółki energetyczne w obrębie programu Geo-Metan. Wspólne postępowanie PGNiG…...

fuzje i przejęcia ważniejsze aniżeli sytuacja geopolityczna

Fuzje i przejęcia ważniejsze aniżeli sytuacja geopolityczna

Gwałtowne zmiany, jakie zachodzą na rynku fuzji i przejęć, będą miały ogromniejszy wpływ na decyzje firm niż niepewność wynikająca wraz z sytuacji geopolitycznej na świecie. Rok 2016 był, niezależnie od geopolitycznej…...

fundusz z arabii saudyjskiej zainwestował 3, 5 mld dol. w Ubera

Fundusz z arabii saudyjskiej zainwestował 3, 5 mld dol. w Ubera

Uber otrzymał 3, 5 mld dol. w ramach inwestycji od największego, kontrolowanego przez rząd funduszu inwestycyjnego w królestwie – Funduszu Inwestycji Globalnych Arabii Saudyjskiej. To największa kwota, jaką Uber dostał od pojedynczego…...

«FT»: Ekonomiczne skutki wyboru Trumpa na prezydenta byłyby groźne  Ze świata

«FT»: Ekonomiczne skutki wyboru Trumpa na prezydenta byłyby groźne Ze świata

Gdyby Donald Trump został prezydentem, ekonomiczne skutki tegoż wyboru byłyby groźne dla Ameryki i całego świata; w USA nastałaby ponownie recesja - pisze na łamach poniedziałkowego "Financial Times" profesor Harvardu i zostały…...