Drożeje żywność i utrzymanie mieszkania

  • Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną obwód kawiarni

Rosną koszta w Polsce, najbardziej drożeje żywność i koszty utrzymania mieszkania. Emeryci, renciści jak i również rolnicy - to stajnie społeczne, które najmocniej odczują to w swoich portfelach, bo te wydatki konstytuują łącznie około połowy ich budżetu.

W ciągu roku żywność podrożała obecnie o 5, 8 proc. Coraz więcej płacimy szczególnie za nabiał, masło, an ostatnio także za worek mosznowy. Droższe są też warzywa i owoce. - Wówczas wynik niskich zbiorów na wiosennych przymrozkach - objaśnia Konrad Białas, główny ekonomista domu maklerskiego TMS Brokers.

Dodaje, że wraz z względu na zbliżający się okres świąteczny i większe wówczas zapotrzebowanie na pokarm trudno jest oczekiwać spadku cen.

Ceny rosną coraz bardziej. Drożeje żywność, odzież i utrzymanie apartamentu mieszkalnego

Wydatki Polaków

Drożyzna w sklepach spożywczych wówczas zła wiadomość dla emerytów, rencistów i rolników. Wedle danymi GUS te stajnie społeczne największą część własnego budżetu wydają na jedzenie, a więc najmocniej odczują podwyżki.

- Lepsze ceny żywności najmocniej dotkną osoby o najniższych zyskach, gdyż żywność stanowi ważny odsetek ich miesięcznych nakładów. Dotyczy to między odmiennymi emerytów oraz klasy niższej - twierdzi Konrad Białas.

Źródło: GUS Udział przeciętnych miesięcznych wydatków w 1 osobę na żywność i napoje bezalkoholowe w całości wydatków gospodarstw domowych według grup społeczno-ekonomicznych w latach 2015–2016

W poniedziałek GUS podał, że ceny towarów i usług w październiku wzrosły o 2, 1 procent dwanaście miesięcy do roku i były wyższe o 0, 5 procenta w porównaniu wraz z poprzednim miesiącem. Ekonomiści spośród banku PKO BP odnotowali, że wzrost cen pokarmu i napojów bezalkoholowych "był najwyższy od pięciu lat”, a to nie wystarczy złych wiadomości, bo postać domowych budżetów Polaków pogorszą też rosnące koszty tyczące mieszkań i domów a mianowicie w skali roku istnieją one wyższe o dwóch procent.

Wzrost ludzi wydatków znów najmocniej odczują emeryci oraz renciści. Z danych GUS wynika, iż ci pierwsi wydają dzięki dom 22, 8 procent a drudzy 24, cztery procent swoich pieniędzy.

"Fakt, że rosną koszta tak kluczowych dla konsumentów dóbr jak żywność oraz koszty użytkowania mieszkania mogą powodować, że gospodarstwa domowe mogą postrzegać wzrost opłat jako coraz bardziej odczuwalny" - mówił, cytowany w komunikacie, ekonomista z Agencji bankowej Pekao Adam Antoniak.

Źródło: GUS Udział przeciętnych miesięcznych wydatków na 1 osobę związanych z utrzymaniem mieszkania lub domu i nośnikami energii w całości wydatków gospodarstw domowych według rodzajów społeczno-ekonomicznych w latach 2015–2016

Zgodnie z komunikatem, ceny żywności wzrosły przy październiku w zależności od z przeszłym miesiącem o 1 proc. wobec wzrostu o 0, 5 proc. we wrześniu br. Najbardziej podrożały warzywa - w skali miesiąca o 6, 7 procent.

Więcej niż przy poprzednim miesiącu konsumenci płacili za masło (o trzech, 3 proc. ), owoce (o 2, 5 proc. ) oraz produkty po grupie "mleko, sery, jaja" (przeciętnie o 1, trzech proc., w tym jaja – o 5, 2 proc., jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne – o 1, 4 proc., mleko – o 0, 4 proc. oraz sery i twarogi – o 0, 3 proc. ) - podał w komunikacie GUS.

Droższe aniżeli we wrześniu br. stało pieczywo (o 0, czterech proc. ) oraz tłuszcze roślinne (o 0, trzech proc. ). Mniej niźli przed miesiącem płacono zbyt mąkę (o 2 proc. ), cukier (o 1-wszą, 8 proc. ), ryż (o 0, 5 proc. ) oraz mięso (przeciętnie o 0, 4 proc. w tym mięso drobiowe – o 1, 5 proc. i mięso wieprzowe – o 1, trzech proc.

Zwolnienie ze składek na początek i ułatwienia dla przedsiębiorstw. Biznes ma dostać własną konstytucję

Według urzędu statystycznego w październiku nieznacznie spadły ceny ryb i cytrusów morza oraz makaronów jak i również produktów makaronowych (po 0, 1 proc. ). Koszty napojów bezalkoholowych wzrosły na temat 0, 1 proc., a za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0, 2 proc. więcej, a zbyt napoje alkoholowe o 0, 4 proc. mniej aniżeli w poprzednim miesiącu.

"Wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno-zimowej spowodowało, iż w październiku br. wzrosły ceny obuwia (o 5, 1 proc. ) oraz konfekcji (o 3 proc. )" - poinformował GUS.

Prognozy cen

Zdaniem Krystyny Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ceny żywności w końcówce roku będą stabilne. - W grudniu żywność ma możliwość być o około 4 proc. droższa niż rok kalendarzowy wcześniej - powiedziała Świetlik. Zaznaczyła, że tendencje owe już widać na rynku światowym, gdzie ceny mleka, mięsa i cukru rozpoczynają spadać. A na terytorium polski występuje podobne zjawisko - dodała. Podkreśliła, że w wydatkach na żywność największą funkcję odgrywa cena mięsa, ale zarówno drób, oraz wieprzowina raczej potanieją.

Z kolei zdaniem Konrada Białasa z domu maklerskiego TMS Brokers ceny żywności do końca roku wciąż będą rosły. - Przewidujemy, że do końca roku dynamika przekroczy sześc procent rok do roku kalendarzowego. W kolejnych miesiącach oczekujemy nieznacznego spowolnienia, ale postęp powinien dalej pozostawać nieopodal sześciu procent - twierdzi Białas.

Swoją prognozę przedstawiło też Ministerstwo Wzrostu.

"Oczekujemy, że po listopadzie roczny wskaźnik opłat powinien ukształtować się w zbliżonym do notowanego w październiku poziomie, tj. dwa, 2 proc. " - napisano w komentarzu.

MR oczekuje, że w listopadzie miesiąc do miesiąca ceny powinny wzrosnąć o 0, 2 proc.

"Spodziewamy się wolniejszego przyrostu cen żywności, a też nieznacznie szybszego wzrostu cen w transporcie" - dodano.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump podpisze w środę, 25 stycznia, rozporządzenie o rozpoczęciu konstrukcji muru na granicy spośród Meksykiem. Biały Dom anonsuje też wprowadzenie restrykcji w przyjmowaniu uchodźców z poniektórych krajów objętych terroryzmem. Podczas wizyty…...

dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny  Waluty

Dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny Waluty

Dolar tak tani nie był od grudnia 2014 roku kalendarzowego. W piątek amerykańska waluta zniżkuje zarówno w parze do euro jak i polskiego złotego. Dolar w tym roku stracił już…...

dlaczego OC jest takie duże  Moto

Dlaczego OC jest takie duże Moto

Ubezpieczyciele pozostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego przyrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań uszczerbek na zdrowiu i zakres odpowiedzialności…...

dieta sposobem na raka

Dieta sposobem na raka

Nowotwory to współcześnie najbardziej powszechna choroba cywilizacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ryzyko zachorowania dotyka obecnie co trzecią osobę. Również w Polsce. O tym dlaczego tak się dzieje, jak się…...

demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia może być najogromniejszą barierą w rozwoju ekonomicznym Polski – ocenili eksperci w trakcie II Kongresu Przemysłowego, który odbywa się w Karpaczu (Dolnośląskie). Jak mówili, powinniśmy być zadowoleni wraz z dotychczasowego dorobku…...