Fuzje i przejęcia ważniejsze aniżeli sytuacja geopolityczna

Gwałtowne zmiany, jakie zachodzą na rynku fuzji i przejęć, będą miały ogromniejszy wpływ na decyzje firm niż niepewność wynikająca wraz z sytuacji geopolitycznej na świecie.

Rok 2016 był, niezależnie od geopolitycznej niepewności, jednym z najlepszych dla transakcji M&A. Według danych Dealogic oraz EY, globalna wartość fuzji i przejęć wyniosła 3, 5 biliona USD - było wówczas o 17% mniej aniżeli w 2015 roku, który to pod tym względem był rekordowy. Potwierdza to Financial Times - niepewność - jakkolwiek wielka - lub dotyczyła szoków politycznych lub poważnych przeszkód, jakie wprowadzały rządy wobec transakcji a mianowicie nie zatrzymały boomu w M & A.

Nie miały na wówczas wpływu ani referendum po sprawie Brexitu, wybory prezydenckie w USA, ani referendum konstytucyjne we Włoszech. Rezultat w 2016 roku był o 9% lepszy aniżeli w 2014 roku jak i również 44% lepszy od 2013 r.

Wiceprezes Samsunga oskarżony. Jest nakaz aresztowania

Z optymizmem w 2017 roku

Rok 2017 zapowiada się również dobrze. Zwiększone zainteresowanie ze strony www firm azjatyckich, takich jak ChemChina i HNA Group of China and Asahi of Japan, pomogły w Europie zrównoważyć spadek sprawie pomiędzy firmami europejskimi. Spółki europejskie ruszyły raczej na rynek amerykański, by zwiać od wolniejszego wzrostu jak i również znaleźć tam oparcie w bardziej stabilnym rynku. Dotyczyło to m. in. germańskiego Bayera, który przejął wielkiego rywala Monsanto oraz francuskiego wytwórcę jogurtów Danona, który przejął WhiteWave Foods. Polski dojrzała faza cykli Metrów & A powinna wesprzeć transakcje również w Ue.

W Polsce rok 2016 również zamyka się spadkiem ilości transakcji fuzji i przejęć o 30% w stosunku do wyników rekordowego r. 2015. W stosunku do poprzednich lat wynika to z zupełnie dobry – rok 2013 zamknął się w stopniu 135, a 2014 – 158 transakcji.

Według Metrów & A Index Poland w całym roku dzięki polskim rynku odnotowano jedenaście transakcji o wartości wyżej 100 mln EUR. Terminal roku przyniosła dwie transakcje o dużej, jak na polski rynek wartości: zbyt Grupy Allegro przez Naspers do grupy funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners za prawie trzynaście mld złotych (3, 25 mld USD) oraz sprzedaż 32, 8% pakietu akcji Pekao przez Unicredit do PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju za prawie 10 mld złotych. Dla recenzje w ostatnich 4 czasach największe transakcje w konkretnym roku miały wartości od czasu 1, 5 do dwa, 5 mld zł (za wyjątkiem przejęcia Polkomtela poprzez Cyfrowy Polsat w 2013 r za 6, 149 mld zł). Wśród transakcji z ujawnioną ceną przeważają te o wartości powyżej 100 mln złotych.

Prezes Narodowego Funduszu Emerytalnego w areszcie. Miał wywierać presję na giganta

Wyjątkowo dobrze radzi samemu polski rynek inwestycyjny przy branży nieruchomości komercyjnych. Poważny wzrost nowych powierzchni magazynowych widać nie tylko przy dużych aglomeracjach, takich jak Stolica polski czy Poznań, ale też – regionalnie – obok większych miastach wojewódzkich. Zainteresowanie ze strony najemców wydaje się być najwyższy od wielu lat i eksperci twierdzą, hdy taki stan w tej chwili się utrzyma.

Po jak fuzje i przejęcia?

Fuzje i przejęcia będą jednym z głównych rodzai maksymalizacji wartości rynkowej firm oraz zwiększania ich pozycji konkurencyjnej na rynku krajowym i zagranicznym. Powodem skłaniającym przedsiębiorstwa do tego wariantu połączeń jest perspektywa szybkiego wzrostu oraz możliwość ominięcia barier i redukcja niebezpieczeństwa związanego z wchodzeniem w nowe rynki. Ich skalę nie jest jednak otwarcie związana z dobrymi efektami w gospodarce.

Trudne otoczenie skłania do potężniejszej aktywności w M&A. Słabowite perspektywy wzrostu są podobnie ważną przyczyną do przemyślenia fuzji, jak szukanie ekonomiki skali. Mimo, że połowę procesów fuzji i przejęć uznaje się za klęskę zainteresowanych, korporacje są coraz to lepiej przygotowane do selekcji i wyceny celów akwizycyjnych, jak i późniejszej integracji z przejętym podmiotem. W rezultacie, M&A staje się inwestycją, która może obniżyć typowe dla przejęć ryzyka: wysokie koszty organizacji przedsięwzięcia, nieodwracalność niektórych procesów, działania pod presją konkurencji i przy sytuacji niepełnej informacji, wystawa medialna (która ujawnia kwestii, które kupujący chcieliby zachować jako poufne), złożoność przebiegu.

Gigant będzie wciąż większy? Resort chce odmian w spółkach górniczych

Pięć ważnych trendów

Według EY na globalny rynek M&A w 2017 roku wpłynie pięć najważniejszych trendów:

Tempo rozwoju przyszłościowych modeli biznesowych przyspieszy, gdyż przedsiębiorstwa dostosowują się do odwiedzenia cyfrowej transformacji. Oznacza to, że granice między tradycyjnymi sektorami będą się zacierać. Równocześnie będą się również zmieniały preferencje konsumentów.

Spośród wszystkich transakcji fuzji i przejęć w 2016 roku aż 9616 było transakcjami międzysektorowymi, których pełna wartość wyniosła 937 miliardów USD – o 11% więcej niż w 2015 roku. To pokazuje, że firmy przede wszystkim kupują innowacje, które pomogą stworzyć nowe modele biznesowe i wyjść poza tradycyjny sektor gospodarki.

- Sprawy fuzji i przejęć istnieją szybszym sposobem na innowacyjność i wzrost. Przyszłościowe firmy odegrają znaczącą, jeśli odrzucić główną rolę w transakcjach M&A w 2017 r. - mówi Bartłomiej Smolarek, Partner w Dziale Consultingu Transakcyjnego EY.

Drugi trend jest związany spośród łatwo dostępnymi transakcjami transgranicznymi. W 2016 roku przy artykułach prasowych na pełnym świecie pojawiały się dane o chińskich nabywcach. Cena dokonanych przez nich umowy wyniosła 210 miliardów USD – o 127% więcej niż w 2015 roku.

W sumie po 2016 roku było 8731 transgranicznych transakcji fuzji jak i również przejęć wartych 1, trzy biliona USD (37% zalety wszystkich transakcji). Do tego wyścigu w 2017 roku dołączą inne kraje, które potrzebują zapewnić sobie wzrost a także łańcuchy dostaw w czasie geopolitycznej niepewności.

Trzeci trend dotyczy zmian kursów walut obcych, w tym spadku zalety funta brytyjskiego czy euro, które mogą mieć działanie na czas dokonywania transakcji oraz podnieść atrakcyjność europejskich aktywów.

W zeszłym roku z powodów antymonopolowych jak i również regulacyjnych notowano z kolei trend, który działał przeciwnie i wstrzymał rekordową cyfrę transakcji. Polski te materie nadal będą w środku zainteresowania, zwłaszcza w USA, gdzie w wyniku wyborów prezydenckich może dojść do poluzowania wymogów antymonopolowych.

W wielu krajach tendencje do tworzenia narodowych czempionów, zdolnych do uczestniczenia w coraz to bardziej konkurencyjnym otoczeniu biznesowym, stają się silniejsze. Regulatorzy rynków rozwiniętych, w naszym przede wszystkim USA i Świata, powinni poważnie przyjrzeć się tym trendom, zadając osobiście pytanie o wpływ władz antymonopolowych na transakcje. Idzie o to, czy urzędy antymonopolowe zaakceptują tworzenie narodowych czempionów, czy będą blokować transakcje M&A prowadzone poprzez „cudzych” czempionów, czy także będą preferować własnych.

Morawiecki: polski kapitał przy Pekao wzmocni stabilność sektora bankowego

Rok działalności transakcyjnej

Niezależnie od wątpliwości geopolitycznej i gwałtownych przemian 2017 będzie rokiem wzmożonej aktywności transakcyjnej.

- Priorytetem pozostanie przegląd album, tak, by znajdowały się w nim jedynie zdrowe jak i również silne firmy. Przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić dzięki utrzymywanie aktywów, które nie zaakceptować przyczyniają się do wzrostu. To oznacza odrodzenie się firm Private Equity (PE), zwłaszcza w branży małych i średnich firm, bo towarzystwa będą się pozbywać mień osiągających gorsze wyniki. Natomiast te następnie są w centrum zainteresowania firm PE” - dodaje Smolarek.

Zarządzający przedsiębiorstwami będą szukać większej liczby firm, które mogliby przejąć, korzystając wraz ze zróżnicowanych form transakcji. Po 2017 roku coraz chętniej będą nabywać przedsiębiorstwa zza swojego sektora, by powiększyć konkurencyjność, zdobyć nowych odbiorców i wprowadzić na zbyt nowe produkty i usługi.

- Świat fuzji i przejęć nieustannie się zmienia, wymaga więc od momentu zarządów innego sposobu myślenia, obejmującego szeroki wachlarz sprawy – od geopolityki jak i również regulacji, poprzez cyfrową rewolucję i gwałtowny wzrost cyfry danych, po nową konstrukcję transakcji oraz integrację transgraniczną – podsumowuje Michał Płotnicki.

Ocena zawarta po M&A Index Poland przewiduje, że rynek fuzji i przejęć w 2017 roku kalendarzowego w Polsce będzie rozkręcać się nadal stabilnie, zaś wyniki będą podobne jak w roku 2016. Prognozuje zwiększenie inwestycji zagranicznych m. in. z Azji. Obecnie w ub. roku dostrzegalne były pierwsze sygnały – fundusz China Everbright dokonał w czerwcu największej chińskiej inwestycji w Polsce, zakupując od funduszu Abris Capital spółkę zajmującą się gospodarowaniem odpadami, Novago sp. z o. o. za 123 mln Euro.

Rok 2017 może przynieść dużo ciekawych transakcji ze strony www funduszy Private Equity, które w 2016 r. szukały celów inwestycyjnych i dominowały po stronie kupujących.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

fundusz z arabii saudyjskiej zainwestował 3, 5 mld dol. w Ubera

Fundusz z arabii saudyjskiej zainwestował 3, 5 mld dol. w Ubera

Uber otrzymał 3, 5 mld dol. w ramach inwestycji od największego, kontrolowanego przez rząd funduszu inwestycyjnego w królestwie – Funduszu Inwestycji Globalnych Arabii Saudyjskiej. To największa kwota, jaką Uber dostał od pojedynczego…...

«FT»: Ekonomiczne skutki wyboru Trumpa na prezydenta byłyby groźne  Ze świata

«FT»: Ekonomiczne skutki wyboru Trumpa na prezydenta byłyby groźne Ze świata

Gdyby Donald Trump został prezydentem, ekonomiczne skutki tegoż wyboru byłyby groźne dla Ameryki i całego świata; w USA nastałaby ponownie recesja - pisze na łamach poniedziałkowego "Financial Times" profesor Harvardu i zostały…...

frankowicze. Bryksa z Kancelarii Prezydenta o ustawie w sejmie

Frankowicze. Bryksa z Kancelarii Prezydenta o ustawie w sejmie

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Złe wieści na rzecz frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czasu czterech lat Coraz skromniej kredytów we frankach Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie…...

francuska giełda - analiza sytuacji na rynku

Francuska giełda - analiza sytuacji na rynku

CAC 40, czyli podstawowy indeks francuskiej giełdy wydaje się być na najwyższym poziomie od momentu 2007 r. Co większą ilość, po reinwestycji dywidend spośród faktoringu, indeks ten odnotował najwyższy…...

forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe  Surowce

Forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe Surowce

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach przy JSW Kilkadziesiąt tysięcy jednostek otrzyma po 10 tyś złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Przegląd…...