BIG InfoMonitor: dwóch na pięciu emerytów pomaga finansowo rodzinie

Dwóch w pięciu emerytów pomaga finansowo swoim bliskim. Średnia kwota miesięcznej, zazwyczaj bezzwrotnej wsparcia, to 430 złotych a mianowicie wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor. Co piątemu emerytowi wydarzyło się też coś zakupić rodzinie na raty.

Jak wskazało BIG InfoMonitor, z badania, w którym uczestniczyły osoby w stulecia przynajmniej 60 lat przebywające na emeryturze, do zasilania budżetów rodziny przyznaje się 41 proc. ankietowanych rencistów.

"Jedna trzecia, spośród deklarujących pomoc, czyli jakie możliwości siódmy emeryt z całkowitej populacji, pomaga co w żadnym wypadku raz w miesiącu. Spośród kolei 40 proc. pomagających robi to czasami, natomiast jedna czwarta tylko po wyjątkowych sytuacjach" - wskazali autorzy badania zrealizowanego poprzez ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor.

Częściej mężczyźni

"Finansowa kara za rozwód". Pomysł rządu w sprawie emerytur

"Zdecydowanie częściej" skorzy do pomocy są mężczyźni, co wynika z ich lepszej sytuacji finansowej - podało BIG InfoMonitor. Według GUS połowa mężczyzn w 2016 r. pobierała emeryturę w wysokości do 2 tys. 302 zł brutto, a połówka kobiet - w poziomie do 1 tys. 591 zł brutto.

"Mężczyźni (45 proc. ) częściej aniżeli kobiety (27 proc. ) przechodząc na emeryturę, posiadają jakieś oszczędności. W efekcie, jeśli już wchodzi przy grę pomoc rodzinie, wówczas udziela jej 50 proc. emerytowanych panów i wyłącznie 37 proc. emerytek" a mianowicie wskazało BIG InfoMonitor.

Badani deklarują, że przede wszystkim sami wychodzą spośród inicjatywą pomocy (dziewięciu dzięki dziesięciu). Jednocześnie 3 proc. przyznało, że to bliscy zwracają się do tych propozycji o wsparcie, a następnych 6 proc. mówi, iż "czasami prosi rodzina, natomiast czasami jest to wlasnoreczna decyzja". Świadczona w ramach rodziny pomoc finansowa wówczas w 95 proc. darowizna - wyjaśniono.

"Respondenci, którzy wskazali, że wspierają rodzinie przekazując pieniądze przy formie pożyczki, zostali także zapytani, czy pożyczane sumy są im rzeczywiście zwracane. Jak się okazuje, finanse otrzymało z powrotem czterech na pięciu pomagających seniorów" - wskazano.

Kwota pomocy

- Nie wolno jednak zapominać, że frakcja seniorów też potrzebuje pomocy rodziny. Z baz BIG InfoMonitor oraz BIK powstaje, że w grupie wiekowej od 65 lat wzwyż zmartwienia z opóźnionymi płatnościami rat kredytów, pożyczek, a też rachunków ma ponad 333 tys. osób, czyli co dziewiętnasty senior - rzekł prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Prawie 100 tysięcy dodatkowych rencistów. Coraz więcej osób ucieka z pracy

- Zważywszy, że przeciętna emerytura wówczas na rękę niewiele więcej niż 1 tys. 600 złotych, średnia kwota deklarowanej pomocy robi wrażenie, bo sięga 430 zł - dodał Grzelczak.

Jak wyliczył BIG InfoMonitor, średnia suma wskazywana przez kobiety wówczas 370 zł, a przez mężczyzn - 520 zł. "Pieniądze na wsparcie znamy głównie z emerytury (79 proc. ), w 16 proc. przypadków także wraz z oszczędności, a w dwunastu proc. z dodatkowych zysków. Trzech na 100 pomagających przyznaje, że zadłuża się na pomoc rodzinie jak i również sięga w tym zamiarze po kredyt" - zaznaczono.

Zakupy na raty

Jednocześnie, jak podkreśliło BIG InfoMonitor, co piątemu emerytowi zdarzyło się kupić dzięki raty coś dla rodziny, a 7 proc. brać pożyczkę w celu kupna prezentu z okazji jakiejś uroczystości rodzinnej, jak chrzest, komunia czy wesele.

"3 proc. pożycza, aby pomóc rodzinie. Na jakie możliwości idą pieniądze z kredytów przeznaczonego na pomoc dzieciom i wnukom? Najczęściej na bieżące wydatki wspieranej ludzie, remont oraz zakup wyposażenia domu w postaci ekwipunku AGD, elektronicznego lub mebli" - wyjaśniono.

Według BIG InfoMonitor średnia kwota kredytów czy pożyczek zaciąganych "na potrzeby dzieci i wnuków" to ok. dziewięć tys. 800 zł. Na własne potrzeby seniorzy pożyczają średnio 6 tys. 700 zł.

Biuro Wiadomości Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji ekonomicznych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i przedsiębiorstw.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

bezrobocie spada. Piechociński: dzięki wzrostotwi produkcyjności

Bezrobocie spada. Piechociński: dzięki wzrostotwi produkcyjności

Nawet milion pracowników ma możliwość wyjechać z Polski. Śniady scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Ludzie z polski wolą pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego…...

bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna»  Ze świata

Bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna» Ze świata

Drony asystują walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa po regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

beata Szydło w Chinach rozmawia o Centralnym Porcie Lotniczym

Beata Szydło w Chinach rozmawia o Centralnym Porcie Lotniczym

Premier Beata Szydło leci w czwartek po południu do Chin, gdzie weźmie udział w I edycji Forum Pasa i Szlaku. To zebranie przywódców państw położonych na długości nowego Jedwabnego Szlaku. Aczkolwiek oprócz…...

bartolini Air - model biznesowy air taxi i prywatnych odrzutowców

Bartolini Air - model biznesowy air taxi i prywatnych odrzutowców

- Jednostek, które stać na latanie business jetami jest większą ilość wiadomości, niż się wydaje - mówi Jakub Benke, prezes Bartolini Air. Według niego potencjalnymi klientami są już osoby o rocznych przychodach…...

banki w Polsce narażony dzięki straty z powodu pożyczek frankowych  Pieniądze

Banki w Polsce narażony dzięki straty z powodu pożyczek frankowych Pieniądze

Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...