Demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia może być najogromniejszą barierą w rozwoju ekonomicznym Polski – ocenili eksperci w trakcie II Kongresu Przemysłowego, który odbywa się w Karpaczu (Dolnośląskie). Jak mówili, powinniśmy być zadowoleni wraz z dotychczasowego dorobku i aktualnego stanu gospodarki.

W czwartek w panelu dyskusyjnym zatytułowanym "Czy Polska może być europejską potęgą gospodarczą? " uczestniczyli m. in.: były premier Jan Krzysztof Bielecki oraz dwaj byli wicepremierzy - Grzegorz Kołodko i Janusz Steinhoff.

Wyzwania

Raport: jest recepta na przyciągnięcie inwestorów do odwiedzenia Polski

Steinhoff podkreślił, że minione 25 lat to niezły okres w gospodarce krajowej, ale wyzwaniem na przyszłość jest przede wszystkim troska o finanse publiczne.

- W tym kontekście nieprzychylnie oceniam zmiany związane m. in. z wprowadzeniem niższego wieku emerytalnego. Problemy demograficzne w następnych latach pozostaną najważniejszymi do rozwiązania. I w związku z naszym albo powrócimy do powszechności systemu emerytalnego i pozostaniemy myśleć o parametrze, który powiąże wiek emerytalny z długością życia, albo będziemy mieli wielkie problemy spośród finansami publicznymi w przyszłości - mówił b. wicepremier i minister gospodarki w rządzie AWS.

Cele

Jego zdaniem kolejnym celem powinno być zwiększenie nakładów pieniężnych na budowę infrastruktury, zwłaszcza tej związanej z dziedziną elektroenergetyczną, bez rozwoju jakiej nie uda się rozwijać przemysłu.

Trzecią sprawą - w ocenie Steinhoffa - jest konieczność powiększenia nakładów na edukację jak i również innowacje. - Trzeba odrzucić tylko większych nakładów, lecz również lepszego wykorzystania tychże funduszy. To, co w ostatnim czasie zapowiada w tej dziedzinie minister Gowin, budzi konkretne nadzieje - dodał.

"Utrzymać wzrost"

NBP: Opony walutowe nie kreują niebezpieczeństwa dla systemu

Zdaniem Bieleckiego dziś największym wyzwaniem na rzecz polskiej gospodarki jest „utrzymanie wzrostu gospodarczego i sytuacji w europejskiej gospodarczej czołówce”. - Doceniajmy to, co mamy i co pozostało osiągnięte ciężką pracą. Pozycja startowy był taki, iż we wszystkich obszarach byliśmy bankrutem (... ) Zaś teraz dźwignęliśmy na zupełnie przyzwoite miejsce, do krytycznej szóstki w Europie a mianowicie powiedział b. premier.

Podkreślił, że na rynku „brakuje rąk do pracy, jak staje się coraz większym problemem np. w dużych aglomeracjach”.

- Nie ulega wątpliwości, że sposobem na postęp gospodarczy jest zwiększanie zatrudnienia i wydajności pracy. O ile będziemy zmniejszać zatrudnienie, to będzie kłopot - dodał Bielecki.

Demografia

Grzegorz Kołodko przyznał natomiast, iż choć sytuacja gospodarcza jest dobra, to nasz państwo stoi przed „wyzwaniem demograficznym”.

Morawiecki: polski kapitał w Pekao wzmocni stabilność sektora bankowego

- Na pewno Polska nie będzie żadnym mocarstwem, jeżeli będziemy na obecnej ścieżce, tzn. jeśli stopa rozrodczości będzie tak niska. (... ) Patrząc na to partykularnie, ale nie cynicznie, po prostu musi być w przyszłości ta siła robocza - powiedział b. wicepremier i minister finansów po rządzie SLD.

Ocenił, hdy termin „innowacyjność” staje się w polskiej debacie nieco „słowem - wytrychem, porównywalnym przed laty z terminem gospodarka oparta na wiedzy".

- Na terytorium polski wielu przedsiębiorców buduje swój zwycięstwo bez wielkiej dozy innowacyjności, ale na profesjonalnym określaniu, zdolności do ryzyka jak i również poprzez umiejętną imitację. Nasz kraj jest w tej fazie rozwoju, że musi wieść się dalej do przodu, głównie imitując - mówił Kołodko.

W Karpaczu podczas II Forum Przemysłowego kilkunastu panelistów uczestniczy w debaty na temat rozwoju gospodarczego Polski i Europy Środkowej.

Podczas dwudniowych obrad poruszane będą również zagadnienia związane z reindustrializacją przemysłu, bezpieczeństwem energetycznym, nowymi technologiami, rynkiem pracy, medycyną jak i również turystyką.Aktualności

google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google wszedł na amerykańską giełdą 12 latek temu, 19 sierpnia 2004 roku. Osoby, które kupiły akcje firmy w czasach debiutu i trzymały gryzie do tej pory nabyły krocie. Kurs akcji Google’a…...

godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra  Lidl, Biedronka, Tesco

Godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra Lidl, Biedronka, Tesco

Wigilia i Sylwester od lat istnieją dniami, w które zazwyczaj sieci handlowe skracają pory działania swoich sklepów. Jednak w związku z zamysłem o ograniczeniu handlu przy niedziele i święta, wówczas może…...

getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Raty kredytów mieszkaniowych frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów we frankach Prawie trzy lata wyjąwszy ustawy w sprawie…...

general Electric wraca do korzeni  Giełda

General Electric wraca do korzeni Giełda

"To rekord! ". Ambasador USA o gospodarki z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

gDDKiA: w tym roku do użytku zostanie oddanych ponad 300 km dróg

GDDKiA: w tym roku do użytku zostanie oddanych ponad 300 km dróg

Od piątku można korzystać z ponad 22-kilometrowego odcinka kosztowny ekspresowej S7 z Nidzicy do Napierek w woj. warmińsko-mazurskim. To jednak odrzucić koniec zmian, jakie szykuje dla kierowców Generalna Zarząd Dróg…...

gazprom proponuje Polsce nowy kontrakt, na gaz z Nord Stream 2  Wraz z świata

Gazprom proponuje Polsce nowy kontrakt, na gaz z Nord Stream 2 Wraz z świata

Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew rzekł w czwartek w Berlinie, że Rosja zaproponowała Naszym narodzie przedłużenie na 20-25 lat obecnego kontraktu na tranzyt gazu, wygasającego w 2020 r. Według Miedwiediewa Gazprom…...