Demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia może być najogromniejszą barierą w rozwoju ekonomicznym Polski – ocenili eksperci w trakcie II Kongresu Przemysłowego, który odbywa się w Karpaczu (Dolnośląskie). Jak mówili, powinniśmy być zadowoleni wraz z dotychczasowego dorobku i aktualnego stanu gospodarki.

W czwartek w panelu dyskusyjnym zatytułowanym "Czy Polska może być europejską potęgą gospodarczą? " uczestniczyli m. in.: były premier Jan Krzysztof Bielecki oraz dwaj byli wicepremierzy - Grzegorz Kołodko i Janusz Steinhoff.

Wyzwania

Raport: jest recepta na przyciągnięcie inwestorów do odwiedzenia Polski

Steinhoff podkreślił, że minione 25 lat to niezły okres w gospodarce krajowej, ale wyzwaniem na przyszłość jest przede wszystkim troska o finanse publiczne.

- W tym kontekście nieprzychylnie oceniam zmiany związane m. in. z wprowadzeniem niższego wieku emerytalnego. Problemy demograficzne w następnych latach pozostaną najważniejszymi do rozwiązania. I w związku z naszym albo powrócimy do powszechności systemu emerytalnego i pozostaniemy myśleć o parametrze, który powiąże wiek emerytalny z długością życia, albo będziemy mieli wielkie problemy spośród finansami publicznymi w przyszłości - mówił b. wicepremier i minister gospodarki w rządzie AWS.

Cele

Jego zdaniem kolejnym celem powinno być zwiększenie nakładów pieniężnych na budowę infrastruktury, zwłaszcza tej związanej z dziedziną elektroenergetyczną, bez rozwoju jakiej nie uda się rozwijać przemysłu.

Trzecią sprawą - w ocenie Steinhoffa - jest konieczność powiększenia nakładów na edukację jak i również innowacje. - Trzeba odrzucić tylko większych nakładów, lecz również lepszego wykorzystania tychże funduszy. To, co w ostatnim czasie zapowiada w tej dziedzinie minister Gowin, budzi konkretne nadzieje - dodał.

"Utrzymać wzrost"

NBP: Opony walutowe nie kreują niebezpieczeństwa dla systemu

Zdaniem Bieleckiego dziś największym wyzwaniem na rzecz polskiej gospodarki jest „utrzymanie wzrostu gospodarczego i sytuacji w europejskiej gospodarczej czołówce”. - Doceniajmy to, co mamy i co pozostało osiągnięte ciężką pracą. Pozycja startowy był taki, iż we wszystkich obszarach byliśmy bankrutem (... ) Zaś teraz dźwignęliśmy na zupełnie przyzwoite miejsce, do krytycznej szóstki w Europie a mianowicie powiedział b. premier.

Podkreślił, że na rynku „brakuje rąk do pracy, jak staje się coraz większym problemem np. w dużych aglomeracjach”.

- Nie ulega wątpliwości, że sposobem na postęp gospodarczy jest zwiększanie zatrudnienia i wydajności pracy. O ile będziemy zmniejszać zatrudnienie, to będzie kłopot - dodał Bielecki.

Demografia

Grzegorz Kołodko przyznał natomiast, iż choć sytuacja gospodarcza jest dobra, to nasz państwo stoi przed „wyzwaniem demograficznym”.

Morawiecki: polski kapitał w Pekao wzmocni stabilność sektora bankowego

- Na pewno Polska nie będzie żadnym mocarstwem, jeżeli będziemy na obecnej ścieżce, tzn. jeśli stopa rozrodczości będzie tak niska. (... ) Patrząc na to partykularnie, ale nie cynicznie, po prostu musi być w przyszłości ta siła robocza - powiedział b. wicepremier i minister finansów po rządzie SLD.

Ocenił, hdy termin „innowacyjność” staje się w polskiej debacie nieco „słowem - wytrychem, porównywalnym przed laty z terminem gospodarka oparta na wiedzy".

- Na terytorium polski wielu przedsiębiorców buduje swój zwycięstwo bez wielkiej dozy innowacyjności, ale na profesjonalnym określaniu, zdolności do ryzyka jak i również poprzez umiejętną imitację. Nasz kraj jest w tej fazie rozwoju, że musi wieść się dalej do przodu, głównie imitując - mówił Kołodko.

W Karpaczu podczas II Forum Przemysłowego kilkunastu panelistów uczestniczy w debaty na temat rozwoju gospodarczego Polski i Europy Środkowej.

Podczas dwudniowych obrad poruszane będą również zagadnienia związane z reindustrializacją przemysłu, bezpieczeństwem energetycznym, nowymi technologiami, rynkiem pracy, medycyną jak i również turystyką.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

Decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

darmowe leki dla emerytów a mianowicie 2018 r.

Darmowe leki dla emerytów a mianowicie 2018 r.

Dzisiaj staruszkowie otrzymują za darmo prędzej tanie leki i nie zawsze te, których najczęściej stosują - powiedział w wywiadzie dla środowego "Super Expressu" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiada rozszerzenie…...

dania zmniejsza zasiłki dla imigrantów  Ze świata

Dania zmniejsza zasiłki dla imigrantów Ze świata

Finał wieloletniego sporu na Bałtyku. "To nie jest przegrana, to krok naprzód" Duńczycy chcą umieścić nowe informacje na produktach. "Możliwość marki wpływu na środowisko" Szef duńskiego banku podał się…...

członkowie Solidarności dostaną zniżki na stacjach paliw

Członkowie Solidarności dostaną zniżki na stacjach paliw

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy Polska gospodarka u dołu lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się decyzja "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

czy samochodem elektrycznym można podróżować po buspasie  Moto

Czy samochodem elektrycznym można podróżować po buspasie Moto

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...