Analitycy: przy dynamicznym wzroście PKB nie będzie obniżek stóp

Na środowym posiedzeniu RPP ma nie obniżać stóp procentowych. Według analityków później obniżka stóp nie stanie się potrzebna, jeśli potwierdzą się zakładane przez rząd wskaźniki makroekonomiczne. Do zmiany decyzji mógłby jednak skłonić Konferencję wzrost kursu złotego.

Według BofA Merrill Lynch na posiedzeniu RPP 6 maja nie zapadnie rozstrzygnięcie o zmianie stóp, ponieważ fundamenty rynku wspierają neutralną perspektywę dla polityki pieniężnej w Polsce. Silny postęp gospodarczy i dobre nastroje konsumentów dają RPP poczucie komfortu, jednak "członkowie RPP o gołębim nastawieniu mają możliwość mieć więcej powodów do obaw jesienią, szczególnie jeśli niska inflacja będzie się utrzymywać".

Złoty delikatnie osłabł. U dołu dyktando GUS i RPP

Silny złoty

- RPP może stać się zmuszona do obcięcia stóp o kolejne pięćdziesięciu p. b. jeszcze zanim końcem roku, jeśli ZŁ utrzyma swoją siłę - czytamy w raporcie analitycznym BofA Merrill Lynch.

Podobną opinię wyraził Ignacy Morawski z BIZ Banku: "Problem pojawi się w takim przypadku, gdyby doszło do gwałtownego umocnienia kursu walutowego, w takim przypadku RPP rzeczywiście będzie posiadała problem i będzie musiała obniżyć stopy". Jednak a mianowicie jak mówił - "dopóki mamy solidny wzrost gospodarczy i szybko spadające bezrobocie, to stopy procentowe nie są palącym problemem".

Zwrócił uwagę, że w rządowych prognozach na 2015 rok zaplanowana jest deflacja, a jednocześnie stosunkowo ogromny wzrost gospodarczy. - Emituje się, że w możliwości długookresowej te zjawiska prędzej nie będą ze sobą współwystępowały. Jeżeli wzrost będzie zbliżał się do cztery procent, to inflacja po końcu się pojawi i obniżka stóp nie będzie konieczna. Zwłaszcza jeśli prędko będzie spadać bezrobocie - konkludował Morawski.

Ograniczone pole manewru

Rafał Antczak z Deloitte ocenił, hdy obniżanie stóp procentowych w przypadku, gdy oczekuje się dynamicznego rozwoju, "jest raczej mało zasadne". - Jeżeli rządowe prognozy w miarę wzrostu sytuacji byłyby weryfikowane niedobrze, np. deflacja by się pogłębiała i byłaby niższa dynamika PKB, będzie to moment na zastanawianie się, czy nie obniżać w dalszym ciągu stóp procentowych - rzekł Antczak.

Koszta dalej będą spadać. RPP: przez silne spadki wartości surowców

Poza tym, jak na przykład dodał, w marcu zmniejszając stopy "rzutem na taśmę" o 50 pb Podpowiedź zadeklarowała, że to wystarczy "luzowania" polityki pieniężnej, natomiast to nieco ogranicza grunt manewru RPP w sytuacji stóp.

- O ile (deklaracja) miałaby się nie zaakceptować ziścić, byłoby to nieco podważenie wiarygodności Rady - wskazał analityk. Takie podważenie wiarygodności, dodał, mogłoby okazać się ryzykowne dla gospodarki, bowiem "albo rynki wierzą, że bank centralny wie, co robi, albo nie mniemają i zaczynają swoją grę spekulacyjną na papierach cennych lub na kursie walutowym".

Spóźniona RPP

Antczak przyznał zarazem, że nogi procentowe w Polsce istnieją ciągle relatywnie wysokie, ponieważ RPP "nieco spóźniła się z ich obniżaniem". W tej chwili jednak - jego w mniemaniu - nie powinna dalej ich obniżać, by pozostawić sobie instrument na incydent gorszego scenariusza w gospodarce krajowej.

Także Piotr Kuczyński, analityk firmy Xelion uważa, że nie ma w razie szans, by RPP w najbliższym czasie wycofała się z deklaracji, iż nie będzie w najbliższym czasie obniżać stóp. a mianowicie Rada poczeka dłużej, aby zobaczyć, jak będzie się rozwijała sytuacja i nie zaakceptować będzie podejmować żadnych wyborów, te najbliższe posiedzenia RPP będą formalne - rzekł Kuczyński.

Wskazówka nie zaskoczyła. Stopy procentowe nadal na rekordowo niewielkim poziomie

Jego zdaniem poniekąd wskazaną w rządowym schemacie finansowym prognozowaną na ów rok deflację (0, dwóch proc. ) Rada potraktuje jako czynnik przejściowy. a mianowicie Tym bardziej, że cena ropy rośnie, więc w tej chwili nawet pod koniec tegoż roku poziomy cen mogą dać nam inflację 1-2 proc. - zaznaczył Kuczyński.

Inflacja przyspieszy

W ostatni wtorek rząd zaakceptował aktualizację wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2015-2018. W dokumencie zakłada, hdy polski polskie PKB urośnie o 3, 4 proc., a w przyszłym o 3, 8 proc., z kolei w kolejnych dwóch czasach nasza gospodarka ma rozkręcać się w tempie trzech, 9 proc. i cztery proc.

W tymże roku należy się także, według rządu, spodziewać średniorocznej deflacji rzędu 0, dwóch proc. W latach pozostałych inflacja będzie stopniowo przyspieszać i wskaźnik CPI ukształtuje się w stopniu: 1, szóstej proc. w 2016 r., 1, 8 proc. po 2017 r. i dwóch, 5 proc. w 2018 r. Następnie bezrobocie w tym roku ma wynieść 8, 2 proc., zaś w 2016 r. 7, 6 proc.Aktualności

donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump podpisze w środę, 25 stycznia, rozporządzenie o rozpoczęciu konstrukcji muru na granicy spośród Meksykiem. Biały Dom anonsuje też wprowadzenie restrykcji w przyjmowaniu uchodźców z poniektórych krajów objętych terroryzmem. Podczas wizyty…...

dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny  Waluty

Dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny Waluty

Dolar tak tani nie był od grudnia 2014 roku kalendarzowego. W piątek amerykańska waluta zniżkuje zarówno w parze do euro jak i polskiego złotego. Dolar w tym roku stracił już…...

dlaczego OC jest takie duże  Moto

Dlaczego OC jest takie duże Moto

Ubezpieczyciele pozostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego przyrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań uszczerbek na zdrowiu i zakres odpowiedzialności…...

dieta sposobem na raka

Dieta sposobem na raka

Nowotwory to współcześnie najbardziej powszechna choroba cywilizacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ryzyko zachorowania dotyka obecnie co trzecią osobę. Również w Polsce. O tym dlaczego tak się dzieje, jak się…...

demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia może być najogromniejszą barierą w rozwoju ekonomicznym Polski – ocenili eksperci w trakcie II Kongresu Przemysłowego, który odbywa się w Karpaczu (Dolnośląskie). Jak mówili, powinniśmy być zadowoleni wraz z dotychczasowego dorobku…...

decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

Decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...