Ekspert: Nord Stream 2 pomaga Rosji dezintegrować Unię Europejską

Postawa części unijnych państw w sprawie gazociągu Nord Stream 2 pomaga Rosji dezintegrować Wspólnotę - ocenia redaktor naczelny branżowego portalu Biznes Alert Wojciech Jakóbik. Jego zdaniem europejska odpowiedź na próbę zabójstwa byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki jest minimalna.

W ubiegły poniedziałek, w riposty na usiłowanie zabójstwa w brytyjskim Salisbury Siergieja Skripala i jego córki Julii, szesnaście państw należących do odwiedzenia Unii Europejskiej podjęło decyzję na temat wydaleniu rosyjskich dyplomatów.

Niemcy, Francja i Nasz kraj wydalą po czterech rosyjskich dyplomatów, po trzech a mianowicie Czechy i Litwa, po dwóch - Dania, Norwegia, Holandia i Włochy, natomiast po jednym - Łotwa, Estonia, Rumunia, Finlandia, Chorwacja, Macedonia, Szwecja i Węgry.

"Minimalny kompromis"

Wieloletni austriacki minister idzie w ślady Schroedera. Będzie doradzał Gazpromowi

- To stało minimum, które gwarantuje spójność w komunikatach UE. Najmniejszy kompromis uwzględniający skrajnie przeróżne podejścia do Rosji, czego najlepszym przykładem jest rozdźwięk w Grupie Wyszehradzkiej. Europan odrzucić potrafi się porozumieć. Odrzucić wie, czego konkretnie wypatruje od Rosji, czy pragnie współpracować z reżimem Władimira Putina, mimo tego jakie możliwości się ostatnio wydarzyło. Dla dobra Wspólnoty najlepsze egzystowałoby, gdyby Niemcy i inni silni gracze porzucili obronę partykularnego interesu kilku firm dla dobra wspólnego interesu europejskiego. Ten jednak ciągle jest definiowany na różne sposoby w jaki sposób korzysta reżim na Kremlu, który odrzucić musi się martwić dylematami tego typu, czego najważniejszym dowodem jest próba morderstwa z użyciem broni chemicznej w Wielkiej Brytanii a mianowicie powiedział Jakóbik.

- Fakt, że na próbę zabójstwa obywatela UE, na terenie UE mamy wbrew wszystko minimalną, podręcznikową replika, wynika najprawdopodobniej m. in. z tego, że elity polityczne skuszone ofertami jak na przykład Nord Stream 2, wahają się przed bardziej stanowczą reakcją - dodał Jakóbik.

W jego ocenie, "inaczej działają Amerykanie, którzy przy takie relacje nie będą uwikłani". - To zatem zagrozili na przykład sankcjami wobec Nord Stream dwa i tylko wahanie po Europie powstrzymuje ich przedtem przed unilateralnym uderzeniem przy ten projekt. USA czekają na ruch Europy, który to nie może nadejść za pośrednictwem uwikłanie w zależność od momentu Rosji - powiedział.

Uzależnienie od Rosji

Tłumaczył, że europejskim elitom "nie wypada, bo mają kumpli w rosyjskim biznesie, a niektórzy ich przedstawiciele wyraźnie pracują dla rosyjskiego biznesu". Wymienił m. in. byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera czy byłego ministra zasobów Austrii Hansa Jorga Schellinga.

- Działalność tych ludzi podważa wiarygodność integracji europejskiej i daje benzyna napędowe radykałom jak Marine Le Pen we Francji. To kolejne pole do dezintegracji Unii Europejskiej przez Rosję. To argument funkcjonujący na wyobraźnię społeczeństwa mocniej niż racjonalne przesłanki za obroną Wspólnoty Europejskiej. To napęd dla populizmu wspieranego przez politykę informacyjną Kremla i jego popleczników w Europie - powiedział Jakóbik.

Europosłowie uderzają po Nord Stream 2. "Teraz wszystkie oczy będą skierowane na Radę UE"

Nord Stream 2 to planowana podmorska magistrala gazowa długości 1200 km, z siłą przesyłową 55 mld metrów sześc. rocznie. Będzie biegła z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku i ma być gotowa do oporu 2019 roku.

Rosja anonsuje, że właśnie po 2019 roku przestanie przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Rząd Niemiec popiera Nord Stream 2, utrzymując, że projekt ten ma charakter biznesowy, a nie zaakceptować polityczny.

Polska, Ukraina i kraje bałtyckie sprzeciwiają się projektowi. Pod koniec lutego br. kanclerz Austrii Sebastian Kurz podczas swojej wizyty w Moskwie zapewnił o poparciu swego rządu dla budowy magistrali i nazwał Nord Stream 2 "dużym projektem, który odnosi się do coś więcej niż Austrii, ale jak i również Niemiec, i innych krajów".

Jak podkreśla Jakóbik, Europa nie jawi się być jednorodnym organizmem politycznym, UE nie wydaje się być federacją. - To zbiór państw połączonych generalnymi celami strategicznymi, lecz wraz z zejściem od ogółu do pierwiastka widać coraz więcej rozbieżności. Nord Stream 2 jest przykładem na to, jak umiejętnie Rosja może wystawiać na tych różnicach, poniekąd bez wbicia jednej łopaty w ziemię - oceniał.

- Do tego dochodzi złudna koncepcja wiązania Rosji gospodarczo po wówczas, by ucywilizować jej postępowanie na arenie międzynarodowej. Wydaje się, że ta koncepcja "umarła" na Krymie, ale okazuje się, że wydaje się być nadal stosowana z naiwności bądź cynizmu. Powstaje niepokój, że to jedynie zasłona dymna dla cynicznej rozrywki o partykularne interesy kilku firm, które faktycznie zarobią krocie na tanim gazie z Rosji. Tymczasem, Nord Stream 2 z szanse długoterminowej może zaszkodzić samym Niemcom, których zależność od momentu gazu z Rosji urośnie. Ostrzegała przed tym Komitet Europejska - podkreślił ekspert.

Recepta na symbiozę

Pod koniec ub roku Gazprom informował, że przesłał do Europy niemal 180 mld m sześć gazu. Budowa nowej magistrali powiększy ten wolumen o następujące 55 mld m sześc. Już obecnie 35 proc. zużywanego przez Europejczyków paliwa pochodzi właśnie od rosyjskiego giganta.

- Nord Stream 2 to wierzchołek góry lodowej planu symbiozy gospodarczej z Rosją jak i również budowy Europy od Władywostoku po Lizbonę. To zimnowojenna koncepcja zbliżenia z Sowietami, która współcześnie rozwija się na płaszczyźnie biznesowej. Nord Stream 2 to ukoronowanie wymiany aktywów, w której Gazprom otrzymuje udziały po magazynach oraz operatorach sieci przesyłowej na starym kontynencie na rejonie Niemiec i Austrii.

Jak wyjaśniał, "chodzi o magazyny Rheden i Jemgum w Niemczech, Heidach po Austrii, udziały w spółkach-córkach szukających węglowodorów na Morzu Północnym". - Zamiast BASF czy OMV otrzymują udziały w najtańszych na ziemi złożach rosyjskich Urengoj w formacji Achimow. Jest to recepta na długoletnią symbiozę i atrakcyjny biznes z punkciku widzenia firm zaangażowanych przy ten projekt, ale równocześnie jest to uwikłanie rządów państw jak Niemcy lub Austria w relacje z Rosją. To ta odmiana zależności paraliżuje ich adekwatną odpowiedź na rosyjskie zagrożenie - stwierdził Wojciech Jakóbik.Aktualności

francuska giełda - analiza sytuacji na rynku

Francuska giełda - analiza sytuacji na rynku

CAC 40, czyli podstawowy indeks francuskiej giełdy wydaje się być na najwyższym poziomie od momentu 2007 r. Co większą ilość, po reinwestycji dywidend spośród faktoringu, indeks ten odnotował najwyższy…...

forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe  Surowce

Forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe Surowce

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach przy JSW Kilkadziesiąt tysięcy jednostek otrzyma po 10 tyś złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Przegląd…...

fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy  Informacje

Fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy Informacje

Estonia przeniesie dane na chmury. Po obawie przed Rosją Wyboista droga do greckiego happy endu. Porozumienie to wówczas początek Obama: Rosja obecnie płaci za sankcje. Kreml krzywdzi samych Rosjan Agencja…...

firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu  Ze świata

Firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka wzrasta, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Analitycy Centralnego Domu Maklerskiego Pekao sądzą, że rynki są w samym środku inflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego, która rządzi się swoimi prawami i sugerują zmiany w portfelu inwestycyjnym. Przypominają też jeden z najważniejszych…...

facebook Spaces  wirtualna rzeczywistość na F8

Facebook Spaces wirtualna rzeczywistość na F8

Mark Zuckerberg na konferencji F8 ogłosił przedłożenie aplikacji Facebooka do wirtualnej rzeczywistości, czyli Spaces. To nowe miejsce do spotkań ze znajomymi, tyle że cyfrowe. Innym użytkownikom wyświetlamy się jako wirtualne…...