Decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

- O ile rozstrzygnięcie w sprawie ratingu jest do zaakceptowania, to przemiana perspektywy jest mocno polemiczna - mówił na sobotniej konferencji minister finansów Dawid Szałamacha. W jego wartości opozycja spodziewała się obniżenia ratingu Polski i liczyła na show wynikający spośród tego.

Agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną – wynika z komunikatu agencji opublikowanego w nocy spośród piątku na sobotę.

Polska w ocenie agencji ratingowej. Pięć istotnych rzeczy dla Twojej kieszeni

- Przez ostatnie dni czekaliśmy na tę weryfikację i o ile sama ocena przy pewnych wahaniach może być uznana zbyt ocenę obiektywną i do odwiedzenia zaakceptowania, to podjąłbym polemikę z perspektywą. Zmienioną wraz z stabilnej na negatywną, bowiem agencja wskazała trzy podstawowe czynniki, które kierują do niej decyzją - stwierdził minister finansów Paweł Szałamacha.

Minister przyznał, że decyzję firm resort otrzymał w czwartek. - Dostaliśmy w czwartek tę propozycję. Nawiązaliśmy korespondencję natomiast zarówno ta wcześniejsza nota jak i nasza odpowiedź jest objęta poufnością - mówił polityk PiS.

Szałamacha mówił, że "spodziewamy się umocnienia naszej waluty, jak i spadku rentowności obligacji skarbu państwa". - Jeżeli chodzi o wydarzenia najbliższych dni, wówczas chyba powszechnie spodziewamy się w poniedziałek lekkiej naprawy, tzn. umocnienia polskiej waluty, nie będę dyskutował o skali tego umocnienia, jakim sposobem i spadku rentowności obligacji skarbu państwa - tłumaczył.

Zastrzeżenia agencji

Jednocześnie odniósł się do obiekcji amerykańskiej agencji, które pojawiły się w komunikacie towarzyszącym ocenie. Agencja wskazała dzięki świadczenia na dzieci (w ramach programu Rodzina pięć stów plus) podkreślając, że rozbudują one wydatki bieżące na temat ok. 17 mld złotych w 2016 r. (0, 9 proc. PKB) i 23 mld zł w 2017 r. (1, jednej proc. PKB). Agencja oceniła, że ryzyko fiskalne wzrośnie w 2017 r. "jeśli brać pod uwagę poleganie rządu na jednorazowych przychodach i efektywniejszym ściąganiu datków, by sfinansować świadczenia na rzecz dzieci".

Ratingi Moody's w Europie. Jak wypada Polska?

- Pierwszą jest pewna niepewność związana z naszą zdolnością do odwiedzenia finansowania nowych, ambitnych zadań polityki społecznej. Wydatków powiązanych choćby z programem prorodzinnym (Rodzina 500 plus - red. ). Druga element to kwestia kredytów denominowanych we we frankach. Trzeci to jest pat wokół Trybunału Konstytucyjnego - mówił. Po ocenie agencji znalazły się również zastrzeżenia związane wraz z obniżeniem wieku emerytalnego.

- W pierwszym roku realizujemy program prorodzinny. Pracujemy bardzo nad obudową dochodów swoich polskiego budżetu, a następujące kroki będą wprowadzane prawidłowo z harmonogramem. Tego ryzyka w naszym przekonaniu nie istnieje - dodał.

- W moim przekonaniu decyzja Moody's jest hiperostrożna, obarczona pewnym pesymizmem. Wielokrotnie, także premier, jak i ja informowaliśmy jasno o tym, że nasze zamiary będą realizowane zgodnie z harmonogramem odbudowywania dochodów podatkowych państwa. Dlatego także, co było przedmiotem dyskusji chociażby w Sejmie rozłożyliśmy kwestię kwoty wolnej w PIT-cie na następujące lata - mówił minister Szałamacha.

Minister finansów zwracał jednocześnie uwagę na przegłosowaną w piątek przez Sejm klauzulę obejścia uprawnienia podatkowego. - Ta zastrzeżenie, która od wielu lat nie zdołała znaleźć swojego miejsca w polskim systemie prawnym ze względu na potężny sprzeciw lobby optymalizacyjnego. Byliśmy mógł podjąć ten ciężar jak i również przeprowadzić proces legislacyjny - podkreślał Szałamacha.

Przypominał także decyzję Komitetu Stabilnego Rady Ministrów o zaakceptowaniu tzw. pakietu paliwowego.

Gorączka piątkowej nocy. Oczekiwanie na ocenę, zawieszona strona i szaleństwo w sieci

- Wykazujemy rządność, konsekwencje i krok po kroku realizujemy swój program. Stąd ryzyko o którym twierdzi Moody's, czyli pewne rozjechania się sfery dochodowej i wydatkowej w naszym przypadku wydaje się być przesadzone, nieistniejące - uspokajał.

Frankowicze

Agencja mówi również w swojej ocenie na temat "niejednoznacznościach" w odniesieniu do "konwersji kredytów hipotecznych denominowanych w obcej walucie", to znaczy problemu dotyczącego frankowiczów.

- Tu także jest kwestia otwarta. Prezydent zaproponował rozwiązanie tego problemu. Ono spotkało się z oceną zarówno NBP-u, jak jak i również KNF-u. Kancelaria Prezydenta jak i sam prezydent dał do zrozumienia, że odrzucić podejmie kroków takich, które zagrażałyby stabilności systemu bankowego w Polsce. Ale równolegle konsekwentnie będzie dążył do odwiedzenia rozwiązania tego problemu. Do eliminacji tego czynnika jako punktu potencjalnie zapalnego - mówił minister Szałamacha.

Spór wokół TK

Moody's odniosło się również do odwiedzenia "przedłużającej się patowej kwestii w konflikcie między rządem i Trybunałem Konstytucyjnym".

Rząd szuka milionów na autostrady. Na szali bezpieczeństwo kierowców

- Podejmujemy szereg wysiłków w odniesieniu do zadania tego problemu aczkolwiek wówczas nie są działania Ministerstwa Finansów - zapewniał minister.

- To są funkcjonowania klubu parlamentarnego (PiS - red. ), czy premier. Kolejne próby rozmów, negocjacji co do tej sprawie są podejmowane, ale przeciwdziałanie (... ) okopała się głęboko na swoich pozycjach i możliwości są zniżone - dodał.

Co z wiekiem emerytalnym?

W komunikacie mocno akcentowana jest również kwestia zmniejszenia wieku emerytalnego. Jeden z głównych obietnic wyborczych także prezydenta Andrzeja Dudy oraz samego PiS-u.

- Na Radzie Dialogu Społecznego (RDS) dyskutowanych jest parę scenariuszy. Wiek emerytalny uparty, połączony ze stażem pracy, wersja 61 i 66. Każdy z nich wydaje się być możliwie precyzyjnie przeliczony i my wiemy, co mężczyzna może oznaczać w ewentualnym i następnych latach. Mamy pole manewru i zapas w postaci naszych działań MF zwiększających dochody oraz rezolucję co do stawki podstawowej podatku VAT, którą także będziemy podejmować w najbliższych dobach. Jestem przekonany, że mapa czynników ułoży się ostatecznie w sensowną decyzję każdego zainteresowanych - mówił minister finansów.

- Zechcemy mocno przenegocjować wiek emerytalny, bo po to towarzyszy RDS i ostateczny układ na 2017 rok zostanie taki jak założyliśmy po aktualizacji programu konwergencji a mianowicie dodał.

Rating Moody's

Moody's to obok Standard & Poor's i Fitch Ratings i Moody's najistotniejsza agencja ratingowa na świecie. Cały świat na podstawie katalogów ocen decyduje, komu i za ile można użyczyć pieniądze. Ewentualnie komu najkorzystniej nie pożyczać. To oczywiście istota ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej. Rating jest przyznawany bankom, spółkom jak i również państwom.

Ocena was realnie przekłada się dzięki jego atrakcyjność gospodarczą.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

darmowe leki dla emerytów a mianowicie 2018 r.

Darmowe leki dla emerytów a mianowicie 2018 r.

Dzisiaj staruszkowie otrzymują za darmo prędzej tanie leki i nie zawsze te, których najczęściej stosują - powiedział w wywiadzie dla środowego "Super Expressu" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiada rozszerzenie…...

dania zmniejsza zasiłki dla imigrantów  Ze świata

Dania zmniejsza zasiłki dla imigrantów Ze świata

Finał wieloletniego sporu na Bałtyku. "To nie jest przegrana, to krok naprzód" Duńczycy chcą umieścić nowe informacje na produktach. "Możliwość marki wpływu na środowisko" Szef duńskiego banku podał się…...

członkowie Solidarności dostaną zniżki na stacjach paliw

Członkowie Solidarności dostaną zniżki na stacjach paliw

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy Polska gospodarka u dołu lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się decyzja "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

czy samochodem elektrycznym można podróżować po buspasie  Moto

Czy samochodem elektrycznym można podróżować po buspasie Moto

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

czeka nas osiem miesięcy przestoju w MdM - raport Home Broker  Nieruchomości

Czeka nas osiem miesięcy przestoju w MdM - raport Home Broker Nieruchomości

Mniej niż miesiąc - w jakimś czasie według prognoz analityków skończą się pieniądze z Apartamentu mieszkalnego dla Młodych w 2018 roku. W tym roku kalendarzowego program został uśpiony siedmiu kwietnia.…...