500 plus dla cudzoziemców - jeśli w Polsce operują i mieszkają

Prawo do świadczenia z programu 500 plus przysługuje cudzoziemcom spoza UE, jeżeli w naszym kraju pracują i zamieszkują z rodzinami; dotyczy to również osób, które uzyskały w polsce status uchodźcy - przypomina wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk.

Wiceminister podkreślił, że intencją autorów ustawy było przyznanie prawa do świadczenia tym cudzoziemcom, jacy chcą się z Polską związać - tutaj pracować, mieszkać i wychowywać pociechy.

Wiceminister rodziny: świadczenie 500 plus nie miało wpływać na wysokość alimentów

Kilka kategorii cudzoziemców

W ustawie o obsługi państwa w wychowywaniu najmłodszych, która wprowadziła program "Rodzina 500 plus", zapisano, że świadczenie wychowawcze przysługuje kilkunastu kategoriom cudzoziemców.

Po pierwsze są to ludzie, do których stosuje się przepisy o koordynacji narzędzi zabezpieczenia społecznego, czyli - jak przypomniał Marczuk - obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

- Oni mogą otrzymywać 500 plus w takich zasadach, jak Polacy otrzymują świadczenia rodzinne za granicą. Czyli jeśli pracują w Polsce i tu przebywają. Mieszkaniem pierwszeństwa otrzymywania świadczenia wydaje się miejsce pracy - wyjaśnił.

Podkreślił, że są to takie same zasady, które to obowiązują Polaków, gdy jadą do pracy za granicę.

- Gdy np. tata pracuje w Wielkiej Brytanii, mama zostaje po Polsce i nie pracuje, to tata ma upoważnienie ubiegać się o tak zwanym. child benefit w Ogromnej Brytanii - powiedział Marczuk.

Osoby spoza UE

Kolejną grupą cudzoziemców uprawnioną do świadczenia z aplikacji 500 plus są jednostki spoza UE, jeżeli powstaje to z wiążących Polskę dwustronnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym.

- Z tym, że w tej chwili, jeśli chodzi o te świadczenia rodzinne, jest to pusty zapis, nie posiadamy dwustronnych umów - zaznaczył wiceminister.

Prawo do zaświadczania wychowawczego mają również jednostki z zezwoleniami na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym ogromnych kwalifikacji oraz cudzoziemcy, jacy mają prawo do bytu w Polsce z adnotacją "dostęp do rynku pracy" przynajmniej na pół roku. W obu tych wypadkach muszą mieszkać w Naszym narodzie wraz z rodzinami.

Ta rodzina pobije rekord 500 plus. Zobacz, jak wiele dostanie

Dla związanych z Polską

- Uwzględnialiśmy w tej kwestii baczności MSWiA, naszą intencją wydaje się być, żeby 500 plus stało się wypłacane osobom, które zdecydują się na stałe pozostać, związać z Polską - podkreślił.

Jeśli chodzi o uchodźców, to - jak zaznaczył Marczuk - podlegają oni tym samym regułom, co cudzoziemcy spoza UE – muszą dysponować prawo do pobytu wraz z adnotacją "dostęp do branży pracy", zamieszkiwać w Naszym kraju z rodzinami. Dotyczy wówczas osób, które już uzyskały w naszym kraju status uchodźcy, osoby starające się o to, objęte są innymi formami wsparcia.

Założenia programu

W ramach programu "Rodzina 500 plus" wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł co miesiąc na każde drugie jak i również kolejne dziecko, a po mniej zamożnych rodzinach także na pierwsze (w wypadku dochodu poniżej 800 złotych netto na osobę, lub 1200 zł dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne).

Realizacja programu to zajęcie samorządów, przyjmowaniem wniosków jak i również wypłatą świadczeń zajmują się gminy. Wnioski można tworzyć m. in. w urzędach i przez internet. Dotychczas złożono ich ponad 1, 12 mln, w niniejszym blisko 1-wszą, 4 mln w gminach, a ponad 443 tys. online.

Marczuk podkreślił, że wniosków będzie prawdopodobnie więcej niż osób uprawnionych, ponieważ część osób zrobiła błędy, więc składa morał po raz drugi, zapewne będą też składane przez osoby nieuprawnione, ale dzięki pewno - jak ocenił - dotychczas wpłynęły obecnie wnioski od ponad połówki uprawnionych.

Na złożenie pierwszego wniosku są 4 miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od jednej kwietnia, trzeba złożyć konkluzja do 1 lipca (włącznie).Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna»  Ze świata

Bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna» Ze świata

Drony asystują walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa po regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple pokaże przy przyszłym tygodniu nowe MacBooki Pro. W komputerach ma możliwość zabraknąć tradycyjnych portów USB. Tak wynika przynajmniej z informacji, do wskazane jest dotarł japoński serwis technologiczny Macotakara.…...

25 lat wolności. Sprawdzamy, w którym miejscu żyło się lepiej: PRL kontra III RP  Informacje

25 lat wolności. Sprawdzamy, w którym miejscu żyło się lepiej: PRL kontra III RP Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały…...

100 lat Polsko. Historia przedsiębiorstwa Hefra. Istnieje od 1824 r. na rynku

100 lat Polsko. Historia przedsiębiorstwa Hefra. Istnieje od 1824 r. na rynku

Nie zniszczył jej mrok caratu, dwie wojny światowe, niepodległościowa zawierucha i powojenna nacjonalizacja. Dopiero dwudziesty pierwszy wiek posiadał położyć kres działaniu spółki, ale uratował ją KGHM. W ostatnim czasie Hefra przeżywa…...