CBOS: 66 proc. Polaków uważa kwotę wolną od podatku za nieodpowiednią

Dwie trzecie Polaków (66 proc. ) uważa, że obecnie obowiązująca kwota wolna od podatku jest nieodpowiednia - za niska lub zbytnio wysoka, 14 proc. mniema, że jest taka jakim sposobem powinna, a co piąty nas (20 proc. ) nie istnieje zdania na tenże temat - wynika z badania CBOS.

Temat podniesienia kwoty wolnej od podatku pojawiał się przy ostatniej kampanii wyborczej. Projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł chce zgłosić prezydent elekt Andrzej Duda, przy tym tygodniu rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, hdy rząd również rozważa podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecna kwota wolna od momentu podatku to 3091 zł.

Ile konkretnie?

CBOS zapytał respondentów uważających wysokość obowiązującej kwoty nieograniczonej od podatku za nieodpowiednią, ile powinna ona wynosić. Odpowiedzi zmieniały się od 600 zł do 70 tys. zł, natomiast jedynie czterech proc. podawało kwotę niższą od obowiązującej.

Wzrost kwoty wolnej do 8 tys. zł to koszt ok. 21 mld złotych

"Mniej więcej 1 czwarta wymieniła kwotę nieprzekraczającą 5 tys. zł i podobna liczba kwotę spośród zakresu od 5001 zł do 8 tys. złotych, jedna czwarta wartość spośród przedziału od 8001 zł do 12 tys. zł, a blisko jedna czwarta była zdania, że suma wolna od podatku musi przekraczać 12 tys. złotych. Średnia wartość kwoty nieograniczonej od podatku podawanej przez respondentów wynosi ok. dziesięciu 498 zł, natomiast wartość środkowa (tzw. wartość środkowa) - 8 tys. zł" - czytamy w opracowaniu.

Jak wynika z zestawienia, większe oczekiwania odnośnie do sumy wolnej od podatku – średnio rzecz biorąc – mają młodsi, mieszkający w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, gorzej oceniający warunki materialne swoich domach.

CBOS zapytał również respondentów o sposób rozliczania się z fiskusem. Zdecydowana duża liczba Polaków deklaruje, że miała obowiązek rozliczyć się wraz z podatku od dochodów osobowych za rok 2014, w poniższym 62 proc. zrobiło to samodzielnie, 20 proc. za pomocą zakładu pracy lub ZUS. Pozostali respondenci twierdzą, że nie musieli płacić podatku, bądź nie złożyli PIT-u z innych powodów.

"W tym roku niespełna połowa podatników złożyła swe zeznania podatkowe osobiście przy urzędzie (46 proc. ), choć jeszcze kilka lat temu – w r. 2011 – w ów sposób rozliczyła się zdecydowana większość spośród nich (76 proc. ). Przed pięcioma laty niespełna co dziesiąty badany samodzielnie rozliczający się z fiskusem składał swoje zeznanie drogą elektroniczną (8 proc. ), obecnie natomiast odsetek ten wzrósł nieomal pięciokrotnie i w ten sposób rozlicza się 38 proc. podatników. Na względnie stabilnym poziomie utrzymuje się natomiast odsetek podatników wysyłających swoje zeznanie podatkowe pocztą (obecnie 11 proc. )" - napisano w opracowaniu.

Płaca minimalna dobije do 2 tys. zł? "Nie jest to ostatnie słowo"

Dla kogo?

Osobiście w urzędzie przeważnie zeznania składają starsi ankietowani, w wieku powyżej 55. roku życia, mieszkający po miastach liczących 20–99 tys. mieszkańców, o niższych dochodach per capita, gorzej analizujący warunki materialne swoich gospodarstw domowych. Następnie na emisja PIT-ów na serwisach randkowych najczęściej postanawiają się badani w wieku 35–54 lata, mieszkający w miastach liczących 100–500 tys. mieszkańców, o wyższych dochodach per capita, bardziej nasyceni z warunków materialnych swych gospodarstw domowych.

Dla ponad połowy samodzielnie rozliczających się z urzędem skarbowym wypełnianie PIT-ów jest proste, dla mniej niż jak trzeciego trudne, a co siódmy nie ma sprecyzowanego przeświadczenia w tej sprawie. Wypełniając formularz najchętniej korzystamy wraz z pomocy rodziny lub familiarnych lub programów komputerowych, rzadziej zasięgamy rady u fachowców.

Badanie przeprowadzono przy dniach 14–20 maja br. na reprezentatywnej próbie liczącej 1048 osób.Aktualności

donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump podpisze w środę, 25 stycznia, rozporządzenie o rozpoczęciu konstrukcji muru na granicy spośród Meksykiem. Biały Dom anonsuje też wprowadzenie restrykcji w przyjmowaniu uchodźców z poniektórych krajów objętych terroryzmem. Podczas wizyty…...

dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny  Waluty

Dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny Waluty

Dolar tak tani nie był od grudnia 2014 roku kalendarzowego. W piątek amerykańska waluta zniżkuje zarówno w parze do euro jak i polskiego złotego. Dolar w tym roku stracił już…...

dlaczego OC jest takie duże  Moto

Dlaczego OC jest takie duże Moto

Ubezpieczyciele pozostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego przyrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań uszczerbek na zdrowiu i zakres odpowiedzialności…...

dieta sposobem na raka

Dieta sposobem na raka

Nowotwory to współcześnie najbardziej powszechna choroba cywilizacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ryzyko zachorowania dotyka obecnie co trzecią osobę. Również w Polsce. O tym dlaczego tak się dzieje, jak się…...

demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia może być najogromniejszą barierą w rozwoju ekonomicznym Polski – ocenili eksperci w trakcie II Kongresu Przemysłowego, który odbywa się w Karpaczu (Dolnośląskie). Jak mówili, powinniśmy być zadowoleni wraz z dotychczasowego dorobku…...

decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

Decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...