Wzrost ekonomiczny w 2006 roku wyniesie 5 proc.?

Wzrost ekonomiczny w 2006 roku wyniesie 5 proc.?
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Pod koniec 2006 roku wzrost gospodarczy sięgnie chociazby 5 proc. W kolejnych latach wzrost może zostać utrzymany, a możliwe, że jeszcze wrośnie – powiedział w poniedziałek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

„Pod koniec przyszłego r. wzrost gospodarczy się sięgnie nawet 5 proc. ” – poinformował premier w czasie poniedziałkowej prezentacji „Raportu otwarcia” przez ekspertów z Centrum im. Adama Smitha.

Działania rządu będą zmierzać do tego, by przy następnych czasach wzrost gospodarczy został co najmniej utrzymany za zakupach grupowych poziomie.

„Następny budżet jak i równiez działania przy latach 2007-09 będą cos znacznie wiecej anizeli tylko utrzymywały rozwój na poziomie 5 proc. ale równiez przekraczały go” – powiedział premier.

W ubiegły wtorek Ministerstwo Finansów podtrzymało przyjęte przez przeszly rząd założenia 4, trzy proc. postepu PKB w 2006 roku kalendarzowego.

Marcinkiewicz, wśród pięciu najważniejszych bolączek polskiej gospodarki, wymienił niedoskonałe upowaznienie gospodarcze, utrzymującą się monopolizację rynków, deficyt dobrze skonstruowanej trzeciej władzy, korupcję i – na ostatnim miejscu – koszta pracy, w niniejszym związane wraz z ubezpieczeniami społecznymi.

„Te rzeczy warto poprawić. W ciągu roku można ten zelbeton skruszyć. Może te wskaźniki nie będą dobre, lecz będzie poczucie, że zmieniliśmy kierunek uprawianej polityki gospodarki polski w Polsce i że ta zmiana wydaje sie byc korzystna” – powiedział premier.

Dodał, że rząd podejmie istotne decyzje 30 listopada, wraz z autopoprawką do budżetu.

„To będą zmiany bardzo odważne a mianowicie likwidacja wielu instytucji, komasacja innych i deficyt budżetu nie na poziomie 32, 5 mld zł, a 30 mld zł” – poinformował.

Zdaniem premiera budżet się bilansuje.

„Jak dotąd znaleźliśmy środki pieniezne na obniżenie deficytu budżetowego i obicie wydatków zawartych w expose” – powiedział.

Premier zapowiedział, że uporządkowany zostanie Skarb Państwa jak i równiez zarządzanie Skarbem Państwa. Wyodrębniona ma zostać grupa przedsiebiorstw, które sposród różnych powodów, m. in. bezpieczeństwa energetycznego czy finansowego, pozostaną w jakimś obszarze w rękach resortu skarbu.

„W ciągu czterech lat nie da się sprywatyzować wszystkiego. Predko się da, ale przeksztalcenia wlasnosciowe to nie zaakceptowac bieg w 100 metrów” – powiedział.

Dodał, że również przy kwestii prywatyzacji 30 listopada zostaną zaprezentowane konkretne rozwiązania.

Marcinkiewicz poinformował, że rząd będzie podejmował działania zmierzające do zwiększenia swobody działania polskich i zagranicznych inwestorów. Dodał, że szczególnie interesujące są inwestycje „niosące ze sobą dzisiejsze technologie”.

Premier w związku z sygnałami, iż obniżenie akcyzy w paliwa przełożyło się wylacznie na podwyższenie marż rafineryjnych, a nie zaakceptowac na obniżkę cen benzyn, planuje rozpocząć debatę w ten temat.

„Kagańców na firmy nie zaakceptowac będziemy zakładać, ale zechcemy rozmawiać jak i równiez dokonywać oceny działalności zarządów tych przedsiebiorstw. Debata w tej kwestii jest niezbedna. Od tego będzie można przejść do decyzji” – powiedział.