Wzrosła sprzedaż węgla do prawie kazdego grup odbiorców

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

We wrześniu br. wszelkie kategorie krajowych odbiorców węgla, za wyjątkiem koksowni, zwiększyły zakupy tego surowca po odniesieniu az do poprzedniego miesiąca – poinformował w piątek PAP resort energii, tłumacząc rekordową polski miesięczną sprzedaż węgla we wrześniu.

Ministerstwo potwierdziło jednocześnie, że wśród nabywców węgla jest także Agencja Rezerw Materiałowych (ARM).

W piątek katowicki oddział Agencji Wzrostu Przemysłu (ARP), monitorujący sytuację w galezi węglowym, opublikował dane, wedlug którymi we wrześniu br. sprzedaż węgla z polskich kopalń, która w dawnych miesiącach tego roku wahała się między 5, trzech a 6, 5 mln ton, przekroczyła 8, czterech mln dzwiek. Stan zapasów węgla w odniesieniu sluzace do sierpnia zmniejszył się o ok. dwa, 3 mln ton (z 5, siedmiu do trzech, 4 mln ton) jak i równiez jest najniższy od kilku lat.

a mianowicie Przyczyną zmiany stanu zapasów była wysoka sprzedaż, która we wrześniu wyniosła jedenastu, 4 mln ton jak i równiez była na temat 2, 12 mln dzwiek większa od sprzedaży sierpniowej. Wzrost sprzedaży dotyczył węgla energetycznego. Ogólnie we wrześniu br. wszelkie kategorie odbiorców krajowych, zbytnio wyjątkiem koksowni, zwiększyły promocje w odniesieniu do poprzedniego miesiąca – poinformował naczelnik wydziału prasowego w Ministerstwie Energii Mariusz Kozłowski.

a mianowicie Zwiększenie sprzedaży odnotowano tak w przypadku energetyki zawodowej jak i równiez przemysłowej, ciepłowni, jak i innych odbiorców lokalnych. Do tejze ostatniej ekipy odbiorców należą tacy odbiorcy jak m. in. poszczególne gospodarstwa domowe, autoryzowani sprzedawcy węgla, zakłady wzbogacania i uśredniania węgla kamiennego, ogrodnictwo, konsumenta przemysłowi, Filia Rezerw Materiałowych, drobny przemysł, niezależni pośrednicy w handlu węglem, jak też jednostki administracji państwowej, szkolnictwo, lecznictwo i gospodarstwa rolnicze a mianowicie podał resort energii.

W ocenie ministerstwa, impulsem dla zwiększenia zakupów węgla jest „z 1 strony nadchodząca zima, wraz z drugiej zaś coraz wyższe ceny węgla energetycznego dzieki rynkach europejskich”.

Według informacji ARP, we wrześniu br. krajowe wyszukanie węgla zbliżyło się sluzace do 6, 2 mln ton (wobec niespełna 6, 1-wsza mln dzwiek w tym samym czasie przed rokiem), a sprzedaż przekroczyła 8, cztery mln dzwiek (wobec niemal 6, czterech mln ton we wrześniu 2015 r. ). Od stycznia do sierpnia br. miesięczna wielkość sprzedaży wahała się od czasu 5, 3 mln ton (w czerwcu) do wiecej niz 6, 5 mln ton (w kwietniu).

– Opublikowane wielkości są sumą danych empirycznych przekazanych naszej firmie przez producentów węgla – powiedział szef katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza, wskazując, iż wzrost sprzedaży węgla oraz zredukowanie zwałów najpomyslniej mogą wytłumaczyć same spółki węglowe.

Szef nie odniósł się az do informacji, że wzrost sprzedaży i obnizenie zwałów mogłyby wiązać się z pozostalym dużym zakupem węgla przez Agencję Rezerw Materiałowych. Na temat takie metrów. in. oferty pytali parlamentarzyści podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia parlamentarnego zespołu górnictwa i energii, a także posłowie przy okazji zapytań poselskich w Sejmie. Przedstawiciele resortu energii nie zaakceptowac udzielali jednak informacji w tej sprawie, tłumacząc, że tego typu wiadomosci są objęte klauzulą tajności. Kilka miesięcy wcześniej o zaangażowaniu ARM w górnictwie mówiono w czasie zamkniętego posiedzenia komisji sejmowej. W przesłanej w piątek PAP wiadomosci resort energii wymienił ARM w grupie nabywców węgla.

Wraz z pytaniami na temat sprzedaż węgla we wrześniu w poszczególnych spółkach, zas także wraz z prośbą na temat komentarz az do skokowego wzrostu sprzedaży jak i równiez zmniejszenia zwałów węgla, PAP zwróciła się w piątek do największych spółek węglowych: Polskiej Ekipy Górniczej, Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Sluzace do czasu nadania tej depeszy odpowiedzi udzielił rzecznik KHW Wojciech Jaros, który poinformował, że „sprzedaż węgla sposród KHW podtrzymuje się przy wielkościach projektowanych, z swobodnym odchyłem dzieki plus”. We wrześniu holding sprzedał ok. 1, piec mln ton węgla, natomiast stan zwałów w tej spółce zmniejszył się w niniejszym miesiącu o ok. 0, 6 mln ton. – Nastąpiło to w wyniku sprzedaży węgla wraz z zwałów, wydawania depozytów jak i równiez wykupu węgla z umów przechowania a mianowicie wyjaśnił rzecznik.

Według ujawnionych przed tygodniem danych ARP, po ośmiu miesiącach tegoz roku średnia cena węgla z rodzimych kopalń wyniosła 231 zł za tonę; w przypadku węgla energetycznego było to 213 zł zbyt tonę, a węgla koksowego 310 zł za tonę. Gdyby sprzedane dodatkowo we wrześniu w porzadku. 2 mln ton węgla energetycznego znalazło odbiorcę po średniej cenie z ośmiu miesięcy br., oznaczałoby to przychód rzędu 426 mln zł. Gdyby przyjąć cenę węgla energetycznego z sierpnia br. (219 zł), byłoby to ok. 438 mln zł. Przyjmując takie koszta, ok. dwa, 3 mln ton węgla, który we wrześniu ubył ze zwałów, byłoby adekwatne do ponad pół miliarda złotych.

Według danych ARP, uwzględniając wydobycie jak i równiez sprzedaż osiągnięte we wrześniu br., ogółem po dziewięciu miesiącach roku kopalnie sprzedały o ok. 2 mln ton więcej węgla niż wydobyły w niniejszym okresie – wyższa sprzedaż została osiągnięta dzięki wielkościom sprzedanym we wrześniu. Według danych ARP, od początku roku sluzace do końca września wyprodukowano w porzadku. 52 mln ton węgla (wobec ok. 52, dwa mln ton w tym danym okresie zanim rokiem), zas sprzedano w porzadku. 54 mln ton (wobec ok. 52, 2 mln ton rok wcześniej).

Po końcu września ilość węgla na przykopalnianych zwałach przekraczała 3, czterech mln dzwiek, wobec przeszlo 5, 7 mln dzwiek w końcu sierpnia. Na początku tego roku było to ponad 5, 8 mln ton. Część owego węgla w zwałach to surowiec, zbytnio który konsumenta dokonali przedpłat, lub węgiel będący przedmiotem zastawów. Po sierpniu 2014 r., kiedy wielkość zwałów osiągnęła szczytowy poziom, w nabywców czekało ponad dziewiec, 5 mln ton wydobytego węgla.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy