Wygwizdów w ZUS rośnie. Raz za razem trudniej będzie ją zasypać

27 lipca, 2020
Category: renty

Po najbliższych czasach niedobór po kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.

Rząd jeszcze po poniedziałek zamierzał obciąć wpływy z prywatyzowanych spółek sluzace do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według obowiązujących przepisów az do FRD mialo wpływać 40 proc. tegoz co państwo zyska wraz z prywatyzacji. ów poziom miał być drastycznie – poniewaz aż czterokrotnie – obniżony – sluzace do 10 procent.*6 mld zł a mianowicie *tyle od momentu 2002 roku zgromadzono dzieki koncie Funduszu Rezerwy Demograficznej

Ostatecznie resort skarbu wycofał się wraz z swojego pomysłu iwpływające na Kasa środki z prywatyzacji pozostaną na dotychczasowym poziomie .

Jednak program ubezpieczeń społecznych wymaga w duzym stopniu większych pieniędzy i nie obcinanie rezerwy demograficznej niewiele tutaj zmieni.

*Dziura w systemie emerytalnym rośnie *

Od 2002 roku na koncie Funduszu uzbierano malo ponad szesc mld zł. I to głównie ze składek, jakie płacimy w ubezpieczenia społeczne. Do FRD trafia 0, 35 proc. podstawy wymiaru składki emerytalnej. _ _

_ – Nie ma ściśle określonej kwoty, ani terminy w jakim winna zostać uzbierana na rachunku bankowym Funduszu _ – mówi Jacek Długosz, rzecznik prasowy ZUS. _ My po prostu zarządzamy tym co naszej firmie przekazuje rząd, nie mamy wpływu na wysokość tych środków _ a mianowicie dodaje.

Zamysłem twórców Funduszu Rezerwy Demograficznej było zagwarantowanie środków na przyszłe renty dla Polaków. FRD ma zasilać Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ seks liczby osób pracujących i odprowadzających składki w stosunku do emerytów i rencistów maleje i będzie malał nadal.

  • 6 milionów Polaków może mieć niższe emerytury
  • Oblicz swoją emeryturę

*Fundusz Ubezpieczeń Społecznych *to pula pieniędzy, z której Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wszystkie świadczenia. W jego skład wchodzą fundusze: emerytalny, rentowy, chorobowy i wypadkowy. W 2005 roku w 1000 osób w wieku produkcyjnym przypadało średnio 241 osób po wieku poprodukcyjnym. Według prognoz GUS po 2030 roku kalendarzowego liczba ów wyniesie 462, a dwadzieścia lat później już przeszło 750 osób.

Już w tej chwili wydatki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych szybciej przewyższają wpływy ze składek. Państwo w tym roku musi dołożyć blisko 66 mld złotych. W 2013 roku wygwizdów w budżecie FUS powiększy się do blisko 70 mld złotych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy