Wydali ostatniego zbrodniarza. Rozliczeni z ONZ

Wydali ostatniego zbrodniarza. Rozliczeni z ONZ
27 lipca, 2020
Category: inne

Prezydent Serbii Boris Tadić potwierdził dzieki specjalnie zwołanej konferencji prasowej zatrzymanie ostatniego poszukiwanego zbytnio zbrodnie wojenne w dawnej Jugosławii, byłego przywódcy Serbów chorwackich Gorana Hadżicia.

_ a mianowicie W środę rano Hadżić został aresztowany w obszarze Fruszka gora _ – oświadczył Tadić.

Podkreślił, że wraz z naszym aresztowaniem Serbia _ wypełniła zarówno sadowe, jak i moralne zobowiązania _. Tadić ocenił, że zamknięty został _ najtrudniejszy rozdział współpracy _ z oenzetowskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

Prezydent zaprzeczył zarzutom, jakoby serbskie władze wiedziały, gdzie ukrywał się poszukiwany zbrodniarz. – _ Serbia nie wiedziała, gdzie znajduje się Goran Hadżić. Nasze służby bezpieczeństwa i wywiad, a także przedstawiciele MSW wykonywali wlasne obowiązki wedlug prawem _ – zaznaczył.

Współpraca z trybunałem po Hadze wydaje sie kluczową kwestią na trasie Serbii do członkostwa po UE. Wedlug aresztowaniu dowódcy Serbów bośniackich Ratko Mladicia w maju, Hadżić pozostawał jedynym poszukiwanym przez haski trybunał.

W początku 1992 roku Hadżić został obwołany prezydentem Republiki Serbskiej Krajiny, regionu stanowiącego około 1 trzeciej terenie Chorwacji, który w grudniu 1991 roku kalendarzowego jednostronnie ogłosił niepodległość i praktycznie oderwał się od reszty kraju.

Na 53-letnim Hadżiciu ciąży 14 zarzutów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Oskarża się go o śmierć setek chorwackich cywilów i deportację kilkudziesięciu tysięcy Chorwatów jak i równiez innych nie-Serbów w czasie walki w Chorwacji w czasach 1991-1995.

Przy akcie oskarżenia wyszczególniono odpowiedzialność Hadżicia za masakrę przy szpitalu przy Vukovarze, we wschodniej Chorwacji, w czasie której zginęło 220 ludzi, po większości Chorwatów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy