Wrocław: Wkrótce początek 47. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans

Wrocław: Wkrótce początek 47. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans
27 lipca, 2020
Category: inne

Muzyka Jana Sebastiana Bacha oraz męka jak i równiez śmierć Chrystusa to motywy, wokół których powstał program 47. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, który w sobotę rozpocznie się we Wrocławiu.

Podczas festiwalu, który potrwa do 9 września, będzie można wysłuchać blisko 30. koncertów w dwunastu. miastach Dolnego Śląska.

Jakim sposobem powiedział w trakcie środowej konferencji prasowej szef artystyczny festiwalu Paul McCreesh, o pojawieniu się po programie festiwalu muzyki niemieckiego kompozytora zaważył fakt, że przed stu laty odbył się we Wrocławiu Festiwal Bachowski jak i równiez choć zamyslem nie było skopiowanie rozrywki sprzed stuleciu, to jednakze postanowiono ów fakt zaakcentować.

„Tegoroczny system będzie wyjątkowy m. in. ze względu na fakt, że dzień po dniu wykonane zostaną dwa dzieła pasyjne Bacha. Zarówno +Pasja wg św. Jana+ jak i +Pasja wg św. Mateusza+ przedstawione zostaną w zupełnie nowym świetle i pozwolą na nowo poznać dzieła kompozytora” – mówił McCreesh.

Przeglad rozpocznie się koncertem brytyjskiej skrzypaczki Rachel Podger, która wspólnie ze swoim zespołem Brecon Baroque, wykona koncerty skrzypcowe, klawesynowe i obojowe Bacha. McCreesh zaznaczył, że występ Podger stanowi wstep przed przeprowadzeniem obu Pasji Bacha. „Pozostała część festiwalu wynika właśnie z obu tych dzieł i będzie się odnosiła do męki i śmierci Chrystusa” a mianowicie dodał.

We Wrocławiu wystąpią również metrów. in. skrzypaczka Izabelle Faust, gambista Jonathan Manson, klawesynista Trevor Pinnock oraz śpiewacy Andrew Kennedy i Roderick Williams. Zagrają także zespoły Copenhagen Royal Chapel Choir, Doric String Quartet i Gallicantus.

„Podczas festiwalu będzie można wysłuchać utworów wraz z kilku epok, od średniowiecza, aż az do XXI po. Festiwal zazwyczaj będzie celebrował głos, śpiew i muzykę, będzie można wysłuchać wielu wspaniałych dzieł, dla których inspiracją była religia” a mianowicie powiedział po rozmowie z PAP szef generalny festiwalu Andrzej Kosendiak.

Na festiwalu zaprezentowane zostaną m. in. „Siedem minionych słów Chrystusa na krzyżu” w odmiany na kwartet smyczkowy Józefa Haydna, „Łzy św. Piotra” Orolanda di Lasso, „Droga krzyżowa” Pawła Łukaszewskiego, oratorium „La Passione di Gesu Cristo” Antonia Caldary.

Festiwal we Wrocławiu zakończy „Stabat Mater” Antonina Dvoraka przy wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Alexandra Liebreicha.

„Nie da się wymienić najważniejszego wydarzenia czy koncertu, który bedzie zaprezentowany w trakcie festiwalu. Należy go traktować jako ciąg wydarzeń, jakim sposobem spektakl, który podzielony został na kilkanascie aktów” a mianowicie dodał Kosendiak.

Tegoroczny przeglad będzie prekursorskim, w którym funkcję dyrektora artystycznego pełni McCreesh. Dyrygent zapewnia jednakze, że ma nadzieję kontynuować swoje związki z Wrocławiem. Kosendiak zapowiedział natomiast, żeby o planowanych zmianach poinformuje dokładnie na oddzielnej rady prasowej. (PAP)

mic/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy