Wrocław: Spotkania osób wyleczonych sposród choroby nowotworowej

27 lipca, 2020
Category: inne

Kilkaset osób – pacjentów, rodziców i ludzi wspierających działalność Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, uczestniczyło przy „IX schadzkach osób wyleczonych z slabosci nowotworowej”, które odbyły się w poniedziałek w Operze Wrocławskiej.

Spotkanie zainaugurowało ogólnopolską kampanię społeczną dla budowy oryginalnej siedziby specjalistycznego szpitala.

Co roku po tego typu randkach uczestniczy kilkanascie pacjentów walczących z chorobą, tych, którzy z nią wygrali, i ich rodzin. W spotkaniach biorą udział również ludzie i reprezentanci instytucji wspierających wrocławską klinikę.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP szefowa kliniki prof. Alicja Chybicka, spotykania mają glównie podnieść na duchu dzieci zmagające się z nowotworem. „Każde sposród dzieci, które tutaj przyjeżdża przechodzi bądź przeszło gehennę, najpierw rozpoznania choroby, a później do niej długiego leczenia” – powiedziała Chybicka.

Dodała, że w czasie ciężkiego cyklu leczenia zdarza się, że mali pacjenci przeżywają chwile rezygnacji. „Te spotkania, dzięki rozmowom sposród dziećmi, czy jak coraz to częściej bywa już dorosłymi osobami, które wygrały walkę z chorobą, bardzo wykladzinom pomagają” – powiedziała.

Tegoroczne spotkania zainaugurowały kampanię społeczną na rzecz wybudowania Kliniki Przylądek Nadziei. Do niej celem wydaje sie byc zebranie pieniędzy na budowę nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej, która ma powstać we Wrocławiu przy ul. Borowskiej. W zakresie kampanii będą zbierane datki od jednostek i sekcji, prowadzone licytacje oraz bankiety charytatywne.

„Budowa nowej rezydencji kliniki wydaje sie byc teraz najważniejszą sprawą. Obecna siedziba mieści się w budynku, który ma sto lat” – powiedziała Chybicka. Zdaniem dyrektor, w domu są metrów. in. klopoty z rurami doprowadzającymi wodę i klimatyzacją. „Jest również tylko jedna winda, sale są za małe, a dla rodziców, których obecność przy chorym dziecku wydaje sie byc bardzo ważna, brakuje pomieszczeń socjalnych” – wyliczała Chybicka.

Nowy gmach ma kosztować ok. 70 mln zł. Zdaniem Chybickiej, gdy znajdą się owe środki, to nowa rezydencja powstanie błyskawicznie.

W trakcie „IX spotkań osób wyleczonych z choroby nowotworowej” wręczono wyróżnienia „Kropla życia” dla osób wspierających klinikę. Otrzymało je kilkadziesiąt sekcji i osób, m. in. przedstawiciele fundacji działających dla dzieci wraz z chorobą nowotworową, służb mundurowych, mediów jak i równiez innych struktury.

Uczestnicy spotykania w rozmowie z PAP podkreślali, że tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne. „Dzięki nagłośnieniu tejze inicjatywy przez media, coraz to więcej osób wspiera kurowanie dzieci wraz z chorobą nowotworową np. za posrednictwem oddawanie krwi” – powiedziała Dominika, która wygrała walkę z chorobą w dwa tysiace siedem r.

Dodała, że przyjeżdża na zebrania co roku i spotyka się z dziećmi, które z nią leżały w lecznicy. „Rozmawiamy na temat normalnym życiu i na temat chorobie, to zawsze wydaje sie byc bardzo budujące” – powiedziała. Zwróciła także uwagę, że spotkania pomagają również rodzicom chorych najmlodszych. „Gdy widzą oni ludzie, które zostały wyleczone, dodaje im to sił, widziałam to w przykładzie moich rodziców” a mianowicie powiedziała. (PAP)

pdo/ bno/ jbr/