Włochy: Trybunał Ustrojowy orzekł dzieki niekorzyść Berlusconiego

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł po środę, że prowadzone przeciw Silvio Berlusconiemu postępowanie karne w związku z zarzutami nadużyć podatkowych nie jest obciążone błędami proceduralnymi, co toruje drogę sluzace do jego prawomocnego skazania.

76-letni właściciel medialnego królestwa i były premier wydaje sie przywódcą współtworzącego obecną włoską kruchą koalicję rządową prawicowego ugrupowania Lud Wolności (PdL). W sprawie na temat popełnienie przestępstw podatkowych został w maju bieżącego r. skazany poprzez sąd po Mediolanie przy drugiej instancji na cztery lata pozbawienia wolności wraz z pięcioletnim zakazem zajmowania funkcji publicznych.

Sad nie jest aczkolwiek dotąd prawomocny, a gdyby takim się stał, przez ustawy amnestyjnej z 2006 roku wyrok pozbawienia wolności zostałaby automatycznie skrócona az do jednego roku kalendarzowego. Utrzymałby się natomiast zakaz pełnienia mozliwosci publicznych, jakie mozliwosci zmusiłoby Berlusconiego do oddania mandatu senatora.

Dlatego swoim adwokaci starają się zwlaszcza o przedłużenie postępowania, gdyż w połowie 2014 roku kalendarzowego cała rzecz uległaby przedawnieniu. Celowi temu służyło złożenie w Trybunale Konstytucyjnym moralu o powazanie całego sporu za niesprawny w związku z decyzją sędziów, którzy w marcu 2010 r. nie zgodzili się dzieki odłożenie rozprawy z udziałem Berlusconiego na skutek konieczności przewodniczenia przez faceta w tym samym czasie obradom rządu.

Ogłoszone w środę orzeczenie Trybunału stwierdza, że wbrew uzasadnieniu wniosku sędziowie mieli wówczas prawo odrzucić argumentację Berlusconiego, iż posiedzenie rządu tworzyło legalną przeszkodę dla odbycia rozprawy.

Jakim sposobem się przewiduje, sprawa, która trafi w tej chwili do trzeciej instancji, bedzie ostatecznie rozstrzygnięta przez sąd kasacyjny mniej więcej po listopadzie.

W wydanym oświadczeniu Berlusconi określił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w charakterze sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, ale zaznaczył, że nie zaakceptowac osłabi to siano jego poparcia dla rządu lewicowego premiera Enrico Letty. Natomiast reprezentujący PdL ministrowie zadeklarowali „szok, gorycz i głębokie zaniepokojenie” z powodu wyroku, co uwypukla wzrost napięcia w koalicji, drążonej również poważnymi konfliktami wokół strategii gospodarczej. (PAP)

dmi/ zab/

14039541 14040467