Świętokrzyskie: Szacowanie strat po uprawach wedlug zimie przy 31 gminach

27 lipca, 2020
Category: inne

W 31 ze 102 gmin województwa świętokrzyskiego celowo powołane komisje szacują szkody po zimie w uprawach. Zgłoszenia od czasu rolników dotyczą głównie wymarznięcia upraw pszenicy, rzepaku i sadów morelowych i brzoskwiniowych.

Według wstępnych szacunków gmin, pokrzywdzonych może być ok. 1-wsza, 2 tys. rolników, zas wymarznięciu mogły ulec hodowli na przestrzeni 2, dwa tys. hektarów.

W refleksji pełnomocnika wojewody świętokrzyskiego ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych Leszka Papaja, najwięcej zgłoszeń pojawiło się na początku kwietnia, gdy resort rolnictwa poinformował o szczegółach systemu pomocy na rzecz rolników, którym wymarzły hodowli.

„Tegoroczna zima w regionie była dość łagodna. Za posrednictwem kilka dni panowały mrozy do 30 stopni Celsjusza, ale pola pokrywał śnieg, dlatego szkody nie maja obowiazek być wyjątkowo duże” a mianowicie ocenił Papaj.

Dodał, że wymarznięcia nie zaakceptowac wystąpiły na dużych obszarach konkretnych gmin czy powiatów, mogły występować lokalnie – w kotlinach, przy szczególnych warunkach glebowych i przy przypadkach, gdy uprawy były usytuowane na wzgórzach.

Przy gminnych komisjach szacujących straty pracują metrów. in. reprezentanci Ośrodka Konsultingu Rolniczego sposród Modliszewic. Komisje powinny potwierdzić straty dzieki polu, ale część rolników zgłaszała gryzie bardzo późno, często po zaoraniu ozimin i posianiu kolejnych upraw.

W doswiadczen Papaja w takich przypadkach komisje mogą stanąć poprzednio dylematem, w jaki sposób potwierdzić szkody. Dodał, że rolnicy często próbują się posiłkować oświadczeniami świadków lub sołtysa wsi. „A dyrektywy ministerstwa rolnictwa w tejze kwestii są jasne – szkodę można potwierdzić, widząc ją i oceniając różnymi metodami. Staramy się pomóc każdemu, poniekad jeżeli są to jednostkowe przypadki, jednak straty muszą być udokumentowane” – podkreślił pełnomocnik.

W przypadku strat po sadach, szkody mają być oceniane trzykrotnie – 1-wszy raz w trakcie wizji lokalnej w czerwcu, potem po fazie kwitnienia drzew jak i równiez ostatecznie w czerwcu – wtedy kontroluje się, badz zawiązały się owoce.

Przy województwie świętokrzyskim wymarzły głównie ozime hodowli zbóż a mianowicie przede wszystkim pszenica i rzepak – sady morelowe i brzoskwiniowe i uprawy truskawek. Są też zgłoszenia dotyczące wymarcia pszczół z uli. Najwięcej sygnałów o poszkodowanych rolnikach wpłynęło z gmin Wiślica i Nowy Korczyn w powiecie buskim.

Komisje mają okres na przekazanie protokołów wraz z wizji miejscowych do urzędu wojewódzkiego do końca czerwca (jeżeli w gminach nie zaakceptowac zgłaszano utrat w sadach, dokumenty będą gotowe wcześniej). W przypadku innych klęsk niż wymarznięcia upraw, komisje musza zakończyć pracę w ciągu dwóch miesięcy od powołania.

Rolnicy, których uprawy ucierpiały w wyniku mrozów, będą zdolali starać się o różne formy pomocy od państwa.

O wsparcie będą mogły ubiegać się gospodarstwa, po których straty wyniosły średnio powyżej trzydziestu proc. średniej rocznej produkcji rolnej albo powyżej 1050 zł a mianowicie np. w drzewkach owocowych u sadowników. Pomoc będzie pomniejszona na temat połowę, jeśli rolnik nie ubezpieczył upraw.

Będzie można uzyskać m. in. wsparcie na ponowne obsianie upraw ozimych przy wysokości 100 zł dzieki hektar. Pomocna dlon ta dostępna jest gwoli każdego oszukanego rolnika jak i równiez nie jest zredukowana innymi warunkami.

Kolejnymi rodzajami pomocy mają być m. in.: dopłaty do oprocentowanie kredytów bankowych na wznowienie produkcji przy gospodarstwach rolnych, umarzanie, odraczanie lub rozkładanie na koszty składek sluzace do KRUS, odraczanie i rozkładanie na rayt kredytu czynszów za dzierżawę gruntów od Firm Nieruchomości Rolniczych. Wójtowie lub burmistrzowie będą mogli też stosować ulgi w datku rolnym zbytnio 2012 r. (PAP)

ban/ je/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy