„Wielki Wybuch” otworzy Srodek Nauki Kopernik

27 lipca, 2020
Category: inne

„Wielki Wybuch” – multimedialny, plenerowy spektakl w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke uroczyście zainauguruje działalność warszawskiego Srodek Nauki Kopernik (CNK). Pierwszy pokaz odbędzie się piec listopada. Od tej chwili będzie można również zwiedzać budynek CNK.

„Wielki Wybuch” to godzinna opowieść przedstawiona w porównaniu do elewacji Srodek, na którą złożą się efekty świetlne, projekcje, animacje i występy na żywo oraz czesci filmu. Szczegóły dotyczące spektaklu i ogromnego otwarcia CNK przedstawiono w czwartek podczas konferencji prasowej.

„Nasz plan to intelektualne zagłębienie zasadniczych pytań dotyczących powstania Wszechświata. Wybraliśmy kilkanascie mitów na temat stworzeniu świata pochodzących m. in.: sposród Chin, Cypru, Nowej Zelandii czy Ameryki Południowej. Opowiemy historie powstale w ludzi mitach, natomiast jedną sposród nich będzie właśnie przeszlosc Wielkiego Wybuchu” – powiedziała Saskia Boddeke.

W dalszej części widowiska widzowie poznają historię nauczania przedstawioną za posrednictwem sylwetki wysmienitych naukowców, osób kultury i myśli humanistycznej. Kolejnym elementem spektaklu będzie wielkie odliczanie od pierwiastka copernicum na temat liczbie atomowej 112 na wodór a mianowicie o ilosci atomowej 1-wsza. Atrakcją widowiska będzie również spektakularny układ choreograficzny wraz z udziałem 220 polskich tancerzy amatorów i profesjonalistów, pewnych przez reżyserów spektaklu.

„Dlaczego instytucja naukowa, jaką jest Centrum Nauki Kopernik rozpoczyna działalność wydarzeniem artystycznym? Ponieważ naukę postrzegamy jako część kultury. Otwierając Centrum, odwołujemy się do jednego z najpiękniejszych modeli, które stworzył ludzki mózg, czyli Wielkiego Wybuchu” – tłumaczył w czwartek dyrektor Kopernika Robert Firmhofer.

Wedlug Greenawaya mysl połączenia nauki i sztuki, która przyświeca twórcom CNK, zasługuje w uznanie. „Trzeba zasklepić przepaść, która powstała między sztuką a nauką. Leonardo da Vinci a mianowicie często uważany za minionego, który przy pełni rozumiał świat – wcale nie rozróżniał między światem nauki a sztuki” – powiedział reżyser.

Przewodniczący Wskazówki Programowej CNK prof. Łukasz Turski podkreślił zaś, umiejetnosc i lekcja to komplementarne metody patrzenia na świat. „To fantastyczne, że w dniu otwarcia CNK będziemy mieli okazję zobaczenia historii wszechświata a mianowicie nie za pomocą mędrca szkiełka i oka, jednak w taki sposób, jakim sposobem postrzegają fita wielcy artyści” – ocenił.

Spektakl po raz pierwszy będzie można zobaczyć 5 listopada o godz. 19. 30. Nastepne odbędą się 6 i 7 listopada.

Wstęp na widowisko jest bezpłatny, ale każdy, który będzie chciał w nim uczestniczyć, musi się zarejestrować zbytnio pośrednictwem witryny: www.wielkiwybuch.eu. Wpis rozpocznie się 15 października i potrwa do wyczerpania miejsc, jednak najpóźniej do 4 listopada, do godz. 15.

Bezpośrednio po glównym spektaklu Srodku Kopernik wedlug raz pierwszy zostanie udostępniony szerokiej publiczności. W sobotę i niedzielę – 6 i szóstej listopada a mianowicie do Srodek będzie można wejść bezplatnie.

Budynek CNK to 4 kondygnacje o powierzchni nieopodal 20 tys. m kw. Już od listopada goście Centrum będą mogli przeprowadzać eksperymenty w pięciu galeriach stałych: „Korzenie cywilizacji”, „Strefa światła”, „Człowiek w ruchu”, „Człowiek i środowisko” i specjalną galerię dla dzieci „Bzzz! „.

W kolejnych miesiącach zostaną otwarte również wystawy: Re: prokreacja, Teatr Robotyczny oraz umieszczony wokół Kopernika i w jego dachu Park Odkrywców. W maju 2011 r. ruszy komputerowe planetarium.

Wydatek budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauczania i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwa Oswiaty Narodowej. (PAP)

ekr/ agt/ bk/