Wiecej niz 50 nowych przekładów na Rok Miłosza

27 lipca, 2020
Category: inne

Ponad 50 nowych przekładów Czesława Miłosza, m. in. na litewski, rosyjski, estoński i chiński, oraz kupno części archiwum poety na rzecz polskich zbiorów – to niektóre zdarzenia obchodzonego właśnie Roku Miłosza.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział na środowym spotkaniu dotyczącym obchodzonego właśnie w Polsce R. Miłosza, że w programie obchodów najważniejsze są gwoli niego punkty programu, które zapewnią długofalową promocję twórczości polskiego noblisty, a nie zaakceptowac wydarzenia efemeryczne. „Dlatego naprawde ogromną wagę przywiązujemy az do nowych przekładów utworów Miłosza na języki obce. W tym roku pojawi się ich ponad 50 przy 23 krajach, w większości zostaną ów kredyty dofinansowane poprzez stronę polską” – powiedział Zdrojewski.

Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, instytucji, która koordynuje Rok Miłosza powiedział, że wśród nowych przekładów noblisty dzieki języki nieznane wyróżnia się tłumaczenie „Zniewolonego umysłu” dzieki język chiński. „Myślę, że w kontekście realiów komunistycznych Chin może się to okazać bardzo ważne. Właśnie trwają prace nad przekładem na chiński +Zniewolonego umysłu+ a także +Rodzinnej Europy+” – powiedział Gauden. Instytut Książki dofinansuje też nowe przekłady Miłosza m. in. na język litewski, estoński i ruski, na które przełożone zostaną m. in. „Zniewolony umysł”, „Rodzinna Europa” oraz wybór tekstów Miłosza o Rosji. Wydarzenia związane z Rokiem Miłosza w Rosji przewidziano na jesień, a odbywać się ów lampy będą cos wiecej niz w Moskwie czy Petersburgu, ale nawet w tak odległych miejscach jak Irkuck lub Władywostok.

„Nie chcemy stawiać Miłoszowi kolejnej kapliczki. To pisarz także dlatego wysoki, że przez wielu postrzegany jako kontrowersyjny. Ważny jest też argument, że promocja twórczości Miłosza za granicą to także inwestycja po promocję współczesnej polskiej literatury” – powiedział Gauden, dodając, że wydarzenia związane wraz z Rokiem Miłosza odbywać się będą dzieki całym świecie m. in. w Chicago, Paryżu, Rzymie, na Węgrzech, w Rumunii, Danii, Holandii, Hiszpanii wiecej jeszcze krajach Ameryki Łacińskiej. Bogdan Zdrojewski przypomniał, że spotykania związane z poezją Miłosza będą też ważnym skladnikiem polskiej prezydencji w UE.

Ważnym wydarzeniem Roku Miłosza będzie sprowadzenie do krajowej Biblioteki Narodowej części archiwum pisarza, które przechowywane jest w Berkeley. Resort zwiazanych z kultura sfinansował nabycie dla polskich zbiorów archiwum rodzinnego Miłoszów, w którym przechowywane są dokumenty pochodzące nawet sposród XVI stuleciu. „Najwięcej wydaje sie byc jednak oczywiście dokumentów dużo późniejszych, jak korespondencja Aleksandra Miłosza, ojca poety, a także listy przyszłego noblisty do rodziny. Są to rzeczy tylko częściowo znane. W archiwum rodzinnym znajduje się też około tysiąca przedwojennych fotografii” – powiedział Tomasz Makowski, dyrektor BN.

Pod koniec 2010 roku Bibliotece Narodowej udało się zakupić zbiór listów Miłosza natomiast także tzw. czarny zeszyt poety z wierszami z 1964 roku. Być może także polski uda się sfinalizować kupno archiwaliów gromadzonych przez syna poety, Antoniego Miłosza. „Z tego zbiory szczególnie cenne są notesy z ostatnimi zapiskami poety, który był już wówczas niemal slepiec. To bardzo wzruszające zobaczyć te notatki pisane wraz z względu dzieki kłopoty ze wzrokiem bardzo dużymi literami” – powiedział Gauden.

Minister Zdrojewski powiedział, że Rok Czesława Miłosza na Litwie jest przygotowywany w dużej części we współpracy ze stroną polską i mezczyzna osobiście bardzo dobrze ocenia chęć wspólnych działań ze strony www litewskiej, pomimo ostatniego pogorszenia się atmosfery pomiędzy oboma krajami. „Podobnie jak to było w czasie obchodów Roku Chopina we Francji, także po związku wraz z Rokiem Miłosza na Litwie staramy się trochę rozpychać i działać nieco agresywne, choć jednoczesnie elegancko i bez zawłaszczeń. Współpraca ze stroną litewską jest bardzo dobra. Mam wrażenie, że po działaniach kulturalnych udaje się przełamywać przeszkody, trudne sluzace do sforsowania przy działaniach stricte politycznych” a mianowicie dodał Zdrojewski.

Wśród najważniejszych wydarzeń Roku kalendarzowego Miłosza w Polsce można wymienić Festiwal Literacki Czesława Miłosza, który odbędzie się po Krakowie w dniach 9-15 maja. Towarzyszyć mu będzie największa w historii narada naukowa na temat polskim nobliście zatytułowana „Miłosz i Miłosz” na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rózne wydarzenia Roku Miłosza to m. in. międzynarodowa sesja literacko-naukowa „Warszawa Miłosza” oraz otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie poprzedzone dwudniowa konferencja naukową w Wilnie i imprezami w Kownie i Szetejniach. (PAP)

aszw/ ls/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy