Świat o śmierci Muammara Kaddafiego

Świat o śmierci Muammara Kaddafiego
27 lipca, 2020
Category: inne

Po śmierci wieloletniego przywódcy Libii z wielu krajów płyną oświadczenia najważniejszych polityków* . Swe stanowisko wobec tego wydarzenia wyraziły już między innymi ONZ i Unia Europejska. Lech Wałęsa przyznał, że miał rozbiezne uczucia, kiedy dowiedział się o tym zdarzeniu.*

Sekretarz uniwersalny Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział, że śmierć Muammara Kaddafiego jest _ historycznym momentem _ na rzecz Libii. Po oświadczeniu, wygłoszonym po śmierci obalonego dyktatora, Ban Ki-Moon wezwał do budowy przy Libii demokratycznego państwa jak i równiez podkreślił, że wszyscy Libijczycy powinni się teraz zjednoczyć.

Ban Ki-Moon ostrzegł, że przed Libią i Libijczykami stoi sporo wyzwań. Zaznaczył też, że bojownicy, niezależnie od tego, na której witrynie walczyli, powinni złożyć broń. Teraz wydaje sie byc czas dzieki odbudowę, nie zaakceptowac na zemstę – podkreślił sekretarz uniwersalny ONZ. Dodał, że tymczasowe władze Libii przygotowują się do wyborów i podejmują inne etapy, prowadzące do pojednania narodowego i budowy pluralistycznej demokracji. – _ Wielkie zyczenia, jakie Libijczycy żywili za posrednictwem długi termin rewolucji jak i równiez walki, musza się przerodzić w równość szans jak i równiez sprawiedliwość na rzecz wszystkich _ – powiedział sekretarz uniwersalny ONZ.

Kierownik ONZ podkreślił, że wydaje sie w stałym kontakcie ze swym szczególnym wysłannikiem az do Libii. Dodał, że wydaje sie tam poselstwo ONZ, która będzie towarzyszyć Libijczykom w ich marszu naprzód.

a mianowicie _ Śmierć Muammara Kaddafiego oznacza skraj ery despotyzmu i represji __, której poddany był przez długi czas libijski naród. _ – oświadczyli w czwartek szef Komisji Europejskiej Jose Barroso jak i równiez przewodniczący Porady Europejskiej Herman Van Rompuy. To reakcja Unii Europejskiej w doniesienia na temat śmierci libijskiego dyktatora.

**CZYTAJ W [

Tak zginął Kaddafi ]( http://news./artykul/muammar;kaddafi;nie;zyje,216,0,942808.html )**

_ – Dziś Libia może przewrócić kartę historii i wyjść naprzeciw nowej demokratycznej przyszłości _ – brzmi tekst wspólnego oświadczenia Barroso i Van Rompuya.

W oświadczeniu zaapelowano także sluzace do nowych władz w Libii o kontynuowanie procesu jednoczenia kraju, przy sposób, który _ pozwoliłby na demokratyczną, pokojową i przejrzystą transformację _.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła natomiast zadowolenie sposród przejęcia za posrednictwem libijskich powstańców kontroli morzem Syrtą – ostatnim bastionem sił lojalnych płk. Kaddafiemu. – _ Upadek Syrty oznacza skraj ery Kaddafiego. Libia wydaje sie teraz ponizej pełną kontrolą sił Narodowej Rady Libijskiej. Po dziesięciu miesiącach nadzwyczajnych poświęceń, Libijczycy mogą sposród dumą jak i równiez z przekonaniem powiedzieć, że obalili reżim, który katalogów terroryzował i represjonował poprzez 40 latek _ – podkreśliła.

_ – Doniesienia o śmierci Kadafiego muszą jeszcze zostać potwierdzone. Jeśli się potwierdzą, jego śmierć zamknie tragiczny okres przy życiu duzej liczby Libijczyków _ – dodała.

Z kolei premierem Wielkiej Brytanii, David Cameron powiedział, że_ Libijczycy mają teraz jeszcze większą szansę na zbudowanie stabilnej i demokratycznej przyszłości _. Podkreślił też, że Wielka Brytania będzie ich w niniejszym procesie wspierać i wraz z nimi współpracować.

_ a mianowicie Jestem wspanialy z roli, jaką odegrała Wielka Brytania w obaleniu reżimu Kadafiego _ a mianowicie ocenił Cameron.

O rozterkach Lecha Wałęsy i podejsciu Jerzego Buzka przeczytasz dzieki drugiej stronie www.

Informacji na temat śmierci pułkownika nie potwierdziło jeszcze NATO, ale zapowiedziało pisemne oświadczenie w naszej sprawie. Wedlug natowskiego dyplomaty cytowanego za posrednictwem agencję Reutera potwierdzenie wiadomości o śmierci pułkownika _ może potrwać _.

_ – To długo pozadany dzień gwoli Libii _ – faktycznie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek skomentował wiadomość na temat upadku reżimu Muammara Kaddafiego.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JERZEGO BUZKA:(Źródło: IAR)

Z kolei były polski prezydent Lech Wałęsa skomentował informacje mówiące o śmierci dyktatora słowami_: To człowiek odchodzący do wieczności, więc zmówiłem _ Wieczny odpoczynek _. Ale pomyślałem też sobie: _ w istocie tak, lecz za ilu trzeba aby się pomodlić, których wykończył ten właśnie człowiek _. Dlatego mam sprzeczne odczucia _.

– _ Morzem człowiekiem ubolewam, ale jednocześnie uważam, że zasłużył w karę jako ten, który się znęcał nad odrebnym człowiekiem _ – dodał laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

– _ Demokrację powinno sie – tak jak wolność – umiejscawiać w czasie i przestrzeni. Dla Indianina czy na rzecz człowieka żyjącego w rezerwacie, wolnością jest – zdjąć ubranie jak i równiez do buszu. Mnie zeby komary zjadły, ja bym takiej wolności nie wybrał. Dla nas wolność to ponizsza zachodnia a mianowicie pluralizm _ – podsumował Wałęsa.