Beata Szydło w Chinach rozmawia o Centralnym Porcie Lotniczym

Premier Beata Szydło leci w czwartek po południu do Chin, gdzie weźmie udział w I edycji Forum Pasa i Szlaku. To zebranie przywódców państw położonych na długości nowego Jedwabnego Szlaku. Aczkolwiek oprócz oficjalnych rozmów nasze państwo premier ma szukać w tamtym miejscu sponsorów na Centralny Port Lotniczy (CPL) oraz natychmiastową kolej. Eksperci nie są dobrej myśli.

Głównym celem wizyty premier Beaty Szydło w Chinach wydaje się być udział w Forum Pasa i Szlaku, które w najbliższą niedzielę rozpoczyna się w Pekinie. Łącznie przy spotkaniu będzie uczestniczyć niedaleko 30 szefów państw i rządów krajów, które istnieją zainteresowane rewitalizacją Jedwabnego Szlaku. Do Chin przylecą na przykład premierzy Włoch, Portugalii, Grecji, Węgier oraz prezydenci Szwajcarii, Czech i Rosji.

- W biznesie Polski leżą dobre relacje gospodarcze z Chinami. Będą wymierne efekty rozmów, które podejmujemy - powiedział w czwartek sekretarz postaci w KPRM Paweł Szefernaker, pytany o zbliżającą się wizytę premier Beaty Szydło w Chinach. Szefernaker dodał:

W polityce zagranicznej patrzymy przez pryzmat interesu Polski, a nie przez pryzmat tego, czy ktoś poklepie naszego premiera po plecach, tak jak nasi poprzednicy.

Beata Szydło jedzie szukać pieniędzy na port. Eksperci sceptyczni

To nie aczkolwiek nowy Jedwabny Szlak w największym stopniu rozpala krajowe media. Według nieoficjalnych doniesień premier Szydło w Pekinie będzie pobudzać Chińczyków do budowy Środkowego Portu Lotniczego oraz żwawej kolei.

Centralne lotnisko ma mieć przepustowość ponad 50 mln pasażerów rocznie. Pierwszą koncepcję finansowania projektu przygotował Polski Fundusz Rozwoju. Rząd zakłada bowiem, że lotnisko nie powinno obciążać budżetu państwa.

Budowa mogłaby kosztować od 20 do odwiedzenia 30 mld zł, uwzględniając w tej wyższej cenie również m. in. terminal kolejowy.

Z ustaleń "DGP" wynika, że rząd PiS w rozmowach postawi na koncepcję powrotu do budowy Kolei Dużych Szybkości, z której wycofała się ekipa PO.

Od czasu osoby zbliżonej do tej delegacji wiemy, że tzw. hub kolejowy miałby okazać się połączony kolejami szybkimi spośród polskimi miastami i innymi w naszym regionie. Idzie również o budowę kolejowego wyjścia na południe Świata, m. in. do Budapesztu i Belgradu (w sytuacji podjęcia inwestycji w tak zwane. high speed przez stare rządy).

Taki plan nie podoba się aczkolwiek ekspertom. – Historia uwielbia się powtarzać. Pamiętam przedstawicieli poprzedniego rządu, którzy jeździli do Chin po inwestora, który zbuduje drogi, stadiony i kupi LOT. Z tamtych zapowiedzi wynikło niewiele – komentuje w "DGP" Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Ekonomicznych „Tor”.

Patrycja Pendrakowska, dyrektor Centrum Studiów Azja-Polska, mówi z kolei na łamach gazety, że informacje dotyczące potencjalnego zaangażowania chińskich pieniędzy w Polsce są na tymże etapie przedwczesne i przypominają zabawę w głuchy telefon komórkowy.

Centralny Port Lotniczy za 10 lat

Powołany w ostatnich dniach na wyobrażenie pełnomocnika rządu ds. Środkowego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild akcentował w środę, że z pracami nad CPL należy wystartować jak najszybciej, „aby ten program mógł pozostawać ukończony w terminie”.

Najbliższym wyzwaniem jest przyrządzanie dokumentów, z jednej strony projektów aktów normatywnych, które musimy wprowadzić, ale również zmiany strategicznych dokumentów rządowych, jeśli chodzi o postęp transportu. Przedsięwzięciem, które kosztuje też przy inwestycjach znaczną liczbę czasu są uwarunkowania środowiskowe.

Podkreślił, że "z całą odpowiedzialnością" uważa 10-letni termin "ukończenia centralnego portu" za "realny". - Jak więcej, jest to termin, który to – jak niektórzy twierdzą – przypada pięć chwil po dwunastej - wskazał pełnomocnik rządu, podając, hdy zgodnie z danymi Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI) dotyczących Unii Europejskiej, pośród 10 portów z największymi wzrostami w 2016 r. znalazły się Warszawa i Kraków, a także m. in. Sofia, Budapeszt, Bukareszt jak i również Wilno.

- Wówczas pokazuje potencjał rynku, spośród jakim mamy tutaj do czynienia, no i skalę wyzwań - zaznaczył Wild.

Tagi: Chiny Polska Beata Szydło PiS Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe Surowce

Forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe Surowce

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach przy JSW Kilkadziesiąt tysięcy jednostek otrzyma po 10 tyś złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Przegląd…...

fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy Informacje

Fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy Informacje

Estonia przeniesie dane na chmury. Po obawie przed Rosją Wyboista droga do greckiego happy endu. Porozumienie to wówczas początek Obama: Rosja obecnie płaci za sankcje. Kreml krzywdzi samych Rosjan Agencja…...

firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu Ze świata

Firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka wzrasta, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Analitycy Centralnego Domu Maklerskiego Pekao sądzą, że rynki są w samym środku inflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego, która rządzi się swoimi prawami i sugerują zmiany w portfelu inwestycyjnym. Przypominają też jeden z najważniejszych…...

facebook Spaces wirtualna rzeczywistość na F8

Facebook Spaces wirtualna rzeczywistość na F8

Mark Zuckerberg na konferencji F8 ogłosił przedłożenie aplikacji Facebooka do wirtualnej rzeczywistości, czyli Spaces. To nowe miejsce do spotkań ze znajomymi, tyle że cyfrowe. Innym użytkownikom wyświetlamy się jako wirtualne…...

exatel sprzedany przez PGE Skarbowi Państwa Tech

Exatel sprzedany przez PGE Skarbowi Państwa Tech

Firma Exatel, zarządzającą siecią światłowodów, zmieniła właściciela. Polska Team Energetyczna podpisała ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży wszelkich jej udziałów. Jak podał Exatel, Skarb Państwa reprezentował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a transakcja…...