Beata Szydło w Chinach rozmawia o Centralnym Porcie Lotniczym

Premier Beata Szydło leci w czwartek po południu do Chin, gdzie weźmie udział w I edycji Forum Pasa i Szlaku. To zebranie przywódców państw położonych na długości nowego Jedwabnego Szlaku. Aczkolwiek oprócz oficjalnych rozmów nasze państwo premier ma szukać w tamtym miejscu sponsorów na Centralny Port Lotniczy (CPL) oraz natychmiastową kolej. Eksperci nie są dobrej myśli.

Głównym celem wizyty premier Beaty Szydło w Chinach wydaje się być udział w Forum Pasa i Szlaku, które w najbliższą niedzielę rozpoczyna się w Pekinie. Łącznie przy spotkaniu będzie uczestniczyć niedaleko 30 szefów państw i rządów krajów, które istnieją zainteresowane rewitalizacją Jedwabnego Szlaku. Do Chin przylecą na przykład premierzy Włoch, Portugalii, Grecji, Węgier oraz prezydenci Szwajcarii, Czech i Rosji.

- W biznesie Polski leżą dobre relacje gospodarcze z Chinami. Będą wymierne efekty rozmów, które podejmujemy - powiedział w czwartek sekretarz postaci w KPRM Paweł Szefernaker, pytany o zbliżającą się wizytę premier Beaty Szydło w Chinach. Szefernaker dodał:

W polityce zagranicznej patrzymy przez pryzmat interesu Polski, a nie przez pryzmat tego, czy ktoś poklepie naszego premiera po plecach, tak jak nasi poprzednicy.

Beata Szydło jedzie szukać pieniędzy na port. Eksperci sceptyczni

To nie aczkolwiek nowy Jedwabny Szlak w największym stopniu rozpala krajowe media. Według nieoficjalnych doniesień premier Szydło w Pekinie będzie pobudzać Chińczyków do budowy Środkowego Portu Lotniczego oraz żwawej kolei.

Centralne lotnisko ma mieć przepustowość ponad 50 mln pasażerów rocznie. Pierwszą koncepcję finansowania projektu przygotował Polski Fundusz Rozwoju. Rząd zakłada bowiem, że lotnisko nie powinno obciążać budżetu państwa.

Budowa mogłaby kosztować od 20 do odwiedzenia 30 mld zł, uwzględniając w tej wyższej cenie również m. in. terminal kolejowy.

Z ustaleń "DGP" wynika, że rząd PiS w rozmowach postawi na koncepcję powrotu do budowy Kolei Dużych Szybkości, z której wycofała się ekipa PO.

Od czasu osoby zbliżonej do tej delegacji wiemy, że tzw. hub kolejowy miałby okazać się połączony kolejami szybkimi spośród polskimi miastami i innymi w naszym regionie. Idzie również o budowę kolejowego wyjścia na południe Świata, m. in. do Budapesztu i Belgradu (w sytuacji podjęcia inwestycji w tak zwane. high speed przez stare rządy).

Taki plan nie podoba się aczkolwiek ekspertom. – Historia uwielbia się powtarzać. Pamiętam przedstawicieli poprzedniego rządu, którzy jeździli do Chin po inwestora, który zbuduje drogi, stadiony i kupi LOT. Z tamtych zapowiedzi wynikło niewiele – komentuje w "DGP" Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Ekonomicznych „Tor”.

Patrycja Pendrakowska, dyrektor Centrum Studiów Azja-Polska, mówi z kolei na łamach gazety, że informacje dotyczące potencjalnego zaangażowania chińskich pieniędzy w Polsce są na tymże etapie przedwczesne i przypominają zabawę w głuchy telefon komórkowy.

Centralny Port Lotniczy za 10 lat

Powołany w ostatnich dniach na wyobrażenie pełnomocnika rządu ds. Środkowego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild akcentował w środę, że z pracami nad CPL należy wystartować jak najszybciej, „aby ten program mógł pozostawać ukończony w terminie”.

Najbliższym wyzwaniem jest przyrządzanie dokumentów, z jednej strony projektów aktów normatywnych, które musimy wprowadzić, ale również zmiany strategicznych dokumentów rządowych, jeśli chodzi o postęp transportu. Przedsięwzięciem, które kosztuje też przy inwestycjach znaczną liczbę czasu są uwarunkowania środowiskowe.

Podkreślił, że "z całą odpowiedzialnością" uważa 10-letni termin "ukończenia centralnego portu" za "realny". - Jak więcej, jest to termin, który to – jak niektórzy twierdzą – przypada pięć chwil po dwunastej - wskazał pełnomocnik rządu, podając, hdy zgodnie z danymi Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI) dotyczących Unii Europejskiej, pośród 10 portów z największymi wzrostami w 2016 r. znalazły się Warszawa i Kraków, a także m. in. Sofia, Budapeszt, Bukareszt jak i również Wilno.

- Wówczas pokazuje potencjał rynku, spośród jakim mamy tutaj do czynienia, no i skalę wyzwań - zaznaczył Wild.

Tagi: Chiny Polska Beata Szydło PiS Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna»  Ze świata

Bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna» Ze świata

Drony asystują walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa po regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

bartolini Air - model biznesowy air taxi i prywatnych odrzutowców

Bartolini Air - model biznesowy air taxi i prywatnych odrzutowców

- Jednostek, które stać na latanie business jetami jest większą ilość wiadomości, niż się wydaje - mówi Jakub Benke, prezes Bartolini Air. Według niego potencjalnymi klientami są już osoby o rocznych przychodach…...

banki w Polsce narażony dzięki straty z powodu pożyczek frankowych  Pieniądze

Banki w Polsce narażony dzięki straty z powodu pożyczek frankowych Pieniądze

Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

bank Pocztowy musi zwrócić taryfy pobierane za wyciągi papierowe  Pieniądze

Bank Pocztowy musi zwrócić taryfy pobierane za wyciągi papierowe Pieniądze

Zwrotu opłat pobranych za wyciągi papierowe mają możliwość domagać się klienci Instytucji finansowej Pocztowego. Wszystko za kwestią decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który to zakwestionował praktykę stosowaną poprzez instytucję…...

badanie Kaspersky Lab - dane, zdjęcia, ochrona smartfona

Badanie Kaspersky Lab - dane, zdjęcia, ochrona smartfona

Ludzie cenią dane dzięki swoich urządzeniach - zwłaszcza zdjęcia. Mało tego, w wyższym stopniu stresujące niż zgubienie albo utrata urządzenia jest jedynie choroba członka rodziny. Ale gdy do tego równania dołączymy…...