Ardanowski: populacja dzików musi stanowić zmniejszona

Jeżeli nie zrobimy depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, to choroba nie pozostanie opanowana - powiedział przy piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister odpowiadając na pytanie redaktorów w sprawie odstrzału dzików powiedział, że nie zdaje sobie sprawę ile zwierząt zostanie odstrzelonych. Jak zauważył, nie posiada rzetelnych danych odnośnie do populacji dzików, różne szacunki informują, że w Polsce wydaje się być ich od 200 do ponad 500 tys.

"Nie wiem ile ich jest, nie wierzę tymże liczeniom, które się dzieją w Polsce" - mówił minister.

Ardanowski: ludność dzików musi być zmniejszona

Ardanowski uważa, że jeżeli odrzucić dokona się depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, z jakimś pasem na zachód od momentu tych terenów, który stałbym się pasem ochronnym przed przeniesieniem się choroby przez nieposkromiony, nie uda się owładnąć choroby. Dodał, że wirus ASF jest przechowywany po organizmach chorych i padłych dzików.

Zdaniem Ardanowskiego, sama bioasekuracja gospodarstw nie wystarcza, konieczne wydaje się także eliminowanie wirusa spośród przyrody.

Wystąpiłem do ministra środowiska o zredukowanie ilości dzików - zaznaczył minister. "Napotyka to w duży opór samych myśliwych, ale wielu - jakim sposobem sadzę - obrońców przyrody uważa, że ta depopulacja dzików może zagrozić całej populacji w Polsce". W mniemaniu ministra, jest to "nieuprawniona obawa", ponieważ suma dzików jest na tak wiele duża, że odtworzenie populacji byłoby szybkie.

Poinformował, że obecnie naturalną barierą przed przemieszczaniem się dzików jest autostrada A1, na której są zamknięte przejścia nad autostradą. Jak gadał słyszał jednak o wypadkach otwierania bram w nocy, a "czynią to ludzi po trosce o przyrodę". O ile by to było rzeczywistością, to jest to "rzecz niewyobrażalnej głupoty" - ocenił minister.

Dziki trzeba odstrzelić? Minister rolnictwa jest pewny

Największa koncentracja pogłowia trzody jest w woj. wielkopolskim - ok. 35 proc. pogłowia oraz w woj. mazowieckim i kujawsko - pomorskim (nieco po przeszło 10 proc. pogłowia).

Podkreślił, że jest zobowiązany ministrowi środowiska w zakresie zapowiedzi skoordynowanej dużej akcji Polskiego Związku Łowieckiego po zakresie odstrzału. Według szefa resortu rolnictwa, jest to najnowszy moment, żeby to uczynić, bo teraz nie istnieje płatków śniegu, kukurydzy na polach jak i również dziki jest łatwo namierzyć.

"To nie mogą być polowania indywidualne, które powodują, że dziki rozpierzchają się na inne tereny, a polowania zbiorcze, które mogą doprowadzić do wydajnego odstrzału tych zwierząt, które powodują roznoszenie się wirusa ASF.

Ministerstwo środowisko zapytane przez PAP na temat odstrzał dzików wyjaśniło przy piątek, że "pomysł adaptacji polowań zbiorowych wielkoobszarowych został zaprezentowany przez Głównego Medyka Weterynarii na posiedzeniu Grupy roboczej ds. monitorowania jak i również zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików (ASF)".

"Obecnie z uwagi na fakt, że zgodnie z przepisami polowanie z nagonką, w tym z wykorzystaniem psów, może odbywać się w okresie od 1-wszą października do 31 stycznia, a ryzyko dalszego rozprzestrzeniania wirusa ASF na rejony Wielkopolski i dalej na zachód Polski jest ogromne, należało podjąć działania posiadające na celu intensyfikację polowań zbiorowych na dziki w wybranych częściach kraju po terminie, w którym prawidłowo z obowiązującym prawem można je realizować" - napisał resort środowiska.

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego traktuje ASF priorytetowo

Zarząd Naczelny Polskiego Związku Łowieckiego informuje na swojej stronie www, iż "temat zwalczania wirusa ASF w populacji dzika rozważany był i jest priorytetowo".

Według PZŁ, od 1 kwietnia br. do końca listopada br. pozyskano w ramach polowań niedaleko 168 tys. dzików. Natomiast plan łowiecki na rok gospodarczy 2018/2019 zakłada zdobycie ponad 185 tys., jak oznacza, że do ukończenia listopada wykonano ponad 80 proc. rocznego planu

PZŁ informuje, że w kwietniu br. odbędą się polowania wielkopowierzchniowe z wykorzystaniem psów. Aktywną realizację odstrzału sanitarnego dzików prowadzą woj. wielkopolskie, pomorskie, mazowieckie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie, warmińsko – mazurskie.

Poinformowano, że PZŁ, zaproponował zbiór zmian legislacyjnych mających dzięki celu ułatwienie myśliwym walki z ASF, w tymże: wydłużenie okresu polowań masowych na dziki do ukończenia lutego oraz dopuszczenie termo i noktowizji oraz sztucznego światła do polowań dzięki dziki w całym państwa czy dopuszczenie polowań dzięki dziki przy współpracy pomocnika z psem.Aktualności

grecki dziennikarz: propozycja Aten to dobra podstawa do porozumienia  Ze świata

Grecki dziennikarz: propozycja Aten to dobra podstawa do porozumienia Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Zbytnio postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie potrzebują reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi dzięki ulice…...

grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE  Surowce

Grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE Surowce

Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w AMERYCE i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród osiągalnych w branży - najbardziej przypomina ten wzorcowy…...

gospodarcze konsekwencje brexitu  Wraz z świata

Gospodarcze konsekwencje brexitu Wraz z świata

Gospodarka hamuje, inwestycje spadają, a wielkie firmy przestrzegają, że mogą zostać przymuszone do opuszczenia kraju i zabrania nawzajem tysięcy pomieszczeń pracy. Od referendum, po którym Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem Zjednoczonego Królestwa…...

google Pixel 2. Premiera iphoneów  Tech

Google Pixel 2. Premiera iphoneów Tech

Dwa tygodnie po premierach smartfonów od czasu Apple, Google zaprezentował przy środę dwa nowe wzory telefonów: Google Pixel dwóch i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od wersji…...

google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google wszedł na amerykańską giełdą 12 latek temu, 19 sierpnia 2004 roku. Osoby, które kupiły akcje firmy w czasach debiutu i trzymały gryzie do tej pory nabyły krocie. Kurs akcji Google’a…...

godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra  Lidl, Biedronka, Tesco

Godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra Lidl, Biedronka, Tesco

Wigilia i Sylwester od lat istnieją dniami, w które zazwyczaj sieci handlowe skracają pory działania swoich sklepów. Jednak w związku z zamysłem o ograniczeniu handlu przy niedziele i święta, wówczas może…...