Ardanowski: populacja dzików musi stanowić zmniejszona

Jeżeli nie zrobimy depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, to choroba nie pozostanie opanowana - powiedział przy piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister odpowiadając na pytanie redaktorów w sprawie odstrzału dzików powiedział, że nie zdaje sobie sprawę ile zwierząt zostanie odstrzelonych. Jak zauważył, nie posiada rzetelnych danych odnośnie do populacji dzików, różne szacunki informują, że w Polsce wydaje się być ich od 200 do ponad 500 tys.

"Nie wiem ile ich jest, nie wierzę tymże liczeniom, które się dzieją w Polsce" - mówił minister.

Ardanowski: ludność dzików musi być zmniejszona

Ardanowski uważa, że jeżeli odrzucić dokona się depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, z jakimś pasem na zachód od momentu tych terenów, który stałbym się pasem ochronnym przed przeniesieniem się choroby przez nieposkromiony, nie uda się owładnąć choroby. Dodał, że wirus ASF jest przechowywany po organizmach chorych i padłych dzików.

Zdaniem Ardanowskiego, sama bioasekuracja gospodarstw nie wystarcza, konieczne wydaje się także eliminowanie wirusa spośród przyrody.

Wystąpiłem do ministra środowiska o zredukowanie ilości dzików - zaznaczył minister. "Napotyka to w duży opór samych myśliwych, ale wielu - jakim sposobem sadzę - obrońców przyrody uważa, że ta depopulacja dzików może zagrozić całej populacji w Polsce". W mniemaniu ministra, jest to "nieuprawniona obawa", ponieważ suma dzików jest na tak wiele duża, że odtworzenie populacji byłoby szybkie.

Poinformował, że obecnie naturalną barierą przed przemieszczaniem się dzików jest autostrada A1, na której są zamknięte przejścia nad autostradą. Jak gadał słyszał jednak o wypadkach otwierania bram w nocy, a "czynią to ludzi po trosce o przyrodę". O ile by to było rzeczywistością, to jest to "rzecz niewyobrażalnej głupoty" - ocenił minister.

Dziki trzeba odstrzelić? Minister rolnictwa jest pewny

Największa koncentracja pogłowia trzody jest w woj. wielkopolskim - ok. 35 proc. pogłowia oraz w woj. mazowieckim i kujawsko - pomorskim (nieco po przeszło 10 proc. pogłowia).

Podkreślił, że jest zobowiązany ministrowi środowiska w zakresie zapowiedzi skoordynowanej dużej akcji Polskiego Związku Łowieckiego po zakresie odstrzału. Według szefa resortu rolnictwa, jest to najnowszy moment, żeby to uczynić, bo teraz nie istnieje płatków śniegu, kukurydzy na polach jak i również dziki jest łatwo namierzyć.

"To nie mogą być polowania indywidualne, które powodują, że dziki rozpierzchają się na inne tereny, a polowania zbiorcze, które mogą doprowadzić do wydajnego odstrzału tych zwierząt, które powodują roznoszenie się wirusa ASF.

Ministerstwo środowisko zapytane przez PAP na temat odstrzał dzików wyjaśniło przy piątek, że "pomysł adaptacji polowań zbiorowych wielkoobszarowych został zaprezentowany przez Głównego Medyka Weterynarii na posiedzeniu Grupy roboczej ds. monitorowania jak i również zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików (ASF)".

"Obecnie z uwagi na fakt, że zgodnie z przepisami polowanie z nagonką, w tym z wykorzystaniem psów, może odbywać się w okresie od 1-wszą października do 31 stycznia, a ryzyko dalszego rozprzestrzeniania wirusa ASF na rejony Wielkopolski i dalej na zachód Polski jest ogromne, należało podjąć działania posiadające na celu intensyfikację polowań zbiorowych na dziki w wybranych częściach kraju po terminie, w którym prawidłowo z obowiązującym prawem można je realizować" - napisał resort środowiska.

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego traktuje ASF priorytetowo

Zarząd Naczelny Polskiego Związku Łowieckiego informuje na swojej stronie www, iż "temat zwalczania wirusa ASF w populacji dzika rozważany był i jest priorytetowo".

Według PZŁ, od 1 kwietnia br. do końca listopada br. pozyskano w ramach polowań niedaleko 168 tys. dzików. Natomiast plan łowiecki na rok gospodarczy 2018/2019 zakłada zdobycie ponad 185 tys., jak oznacza, że do ukończenia listopada wykonano ponad 80 proc. rocznego planu

PZŁ informuje, że w kwietniu br. odbędą się polowania wielkopowierzchniowe z wykorzystaniem psów. Aktywną realizację odstrzału sanitarnego dzików prowadzą woj. wielkopolskie, pomorskie, mazowieckie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie, warmińsko – mazurskie.

Poinformowano, że PZŁ, zaproponował zbiór zmian legislacyjnych mających dzięki celu ułatwienie myśliwym walki z ASF, w tymże: wydłużenie okresu polowań masowych na dziki do ukończenia lutego oraz dopuszczenie termo i noktowizji oraz sztucznego światła do polowań dzięki dziki w całym państwa czy dopuszczenie polowań dzięki dziki przy współpracy pomocnika z psem.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna»  Ze świata

Bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna» Ze świata

Drony asystują walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa po regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

apple zaprezentował nowego iPhone’a 7

Apple zaprezentował nowego iPhone’a 7

Apple zaprezentował nowego iPhone'a 7. Bez kolosalnych niespodzianek - potwierdziła się lwia część przedpremierowych przecieków. Wszystkiemu zabrakło jednak efektu "wow". Ale trzeba potwierdzić, że dużo się przebudowało w aparacie nowych smartfonów…...

apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple pokaże przy przyszłym tygodniu nowe MacBooki Pro. W komputerach ma możliwość zabraknąć tradycyjnych portów USB. Tak wynika przynajmniej z informacji, do wskazane jest dotarł japoński serwis technologiczny Macotakara.…...

angela Merkel wygra wybory? Niemcy potrzebują reform

Angela Merkel wygra wybory? Niemcy potrzebują reform

Angela Merkel, która walczy o czwartą kadencję na fotelu kanclerza Niemiec, nieprzerwanie prowadzi w sondażach. Dosyć powiedzieć, że ponad czterdzieści proc. wyborców chce do niej reelekcji. Skąd ta popularność? Do obywateli przemawia…...

analitycy: przy dynamicznym wzroście PKB nie będzie obniżek stóp

Analitycy: przy dynamicznym wzroście PKB nie będzie obniżek stóp

Na środowym posiedzeniu RPP ma nie obniżać stóp procentowych. Według analityków później obniżka stóp nie stanie się potrzebna, jeśli potwierdzą się zakładane przez rząd wskaźniki makroekonomiczne. Do zmiany decyzji mógłby jednak skłonić…...