GUS: syntetyczny wskaźnik koniunktury we wrześniu niższy  Informacje

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarki polski (SI) kształtuje się we wrześniu na poziomie trochę niższym w stosunku do odnotowanego przed miesiącem, lecz nieznacznie wyższym niż poprzednio rokiem - wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego. Z kolei ogólny atmosfera koniunktury w handlu detalicznym we wrześniu oceniany wydaje się podobnie jak w pod koniec lata i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich kilku lat.

W ujęciu miesiąc do miesiąca zmniejsza się wartość składowej wskaźnika syntetycznego w przemyśle i gospodarki. Po

Zarobki dawniej i dziś. Naszych przodków było stać na więcej

budownictwie odnotowano mdm nieznaczny wzrost, a poziom współczynnika w usługach był trwały.

Gdzie więcej?

W skali roku wzrastają składowe wskaźnika w budownictwie, handlu i usługach, natomiast spada wartość składowej przy przemyśle.

"W zestawieniu do poprzedniego miesiąca odnotowuje się niewielki spadek oceny prognostycznych i nieznaczny postęp ocen diagnostycznych" - napisano.

"W skali r. ma miejsce wzrost składowej ocen prognostycznych i niewielki spadek – diagnostycznych" a mianowicie dodano.

W handlu hurtowym

Według danych GUS we wrześniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieco mniej optymistycznie niż w sierpniu, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich 3 lat.

GUS podał, że ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się we wrześniu dzięki poziomie plus 8 (plus 10 w sierpniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie jedenaście proc. (przed miesiącem stosownie 19 proc. i 9 proc. ). Pozostałe podmioty uznają, że ich sprawa nie ulega zmianie.

Słabe dane z polskiej gospodarki. Spada wytwórczość przemysłowa

"Diagnozy i recenzje sprzedaży oraz przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są pomyślne, choć ostrożniejsze od zgłaszanych przed miesiącem. Oceny obowiązującej sytuacji finansowej nie ulegają zmianie. Przedsiębiorcy przewidują, iż ceny towarów będą rosnąć w tempie zbliżonym do odwiedzenia zapowiadanego w sierpniu" a mianowicie napisano w komunikacie.

Z badania wynika, że spomiędzy badanych jednostek we wrześniu 5, 3 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych granic w prowadzeniu bieżącej funkcjonowania (tak jak przed rokiem).

W detalicznym

Z kolei ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym we wrześniu oceniany jest podobnie jak w sierpniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat.

Według GUS ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w stopniu 1 (0 w sierpniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 15 proc. (przed miesiącem odpowiednio po 15 proc. ). Pozostałe przedsiębiorstwa twierdza, że ich sytuacja nie zaakceptować ulega zmianie.

"Oceny bieżącej sprzedaży są pesymistyczne, wobec korzystnych opinii z chwili miesiąca. Przewidywania w tym zakresie są nieznacznie porządne, ostrożniejsze od formułowanych po sierpniu. Utrzymują się pesymistyczne diagnozy i prognozy kwestii finansowej. Nadal nadmierny jest poziom zapasów towarów, w stosunku do tego przedsiębiorcy nie planują dalszych zamówień towarów u dostawców" - napisano przy komunikacie.

"Spadek zatrudnienia może być zbliżony w celu planowanego w sierpniu. Aktualne ceny towarów rosną wolniej niż miesiąc wcześniej. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują, że ceny w najbliższych trzech miesiącach będą kształtować się na poziomie zbliżonym do prognozowanego przy sierpniu" - dodano.

GUS podał, że spomiędzy badanych jednostek, we wrześniu 4, 0 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych granic w prowadzeniu bieżącej aktywności (4, 1 proc. przed rokiem).Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

grecki minister obiecuje nowy projekt na dług i reformy  Ze świata

Grecki minister obiecuje nowy projekt na dług i reformy Ze świata

Grecki minister zasobów Jannis Warufakis zapowiedział po sobotę, że w następnym tygodniu wręczy swojemu odpowiednikowi w Unii Europejskiej projekt dotyczący nowego programu kierowania długiem i reformami a mianowicie podaje Reuters. - Zaprezentujemy…...

grecki dziennikarz: propozycja Aten to dobra podstawa do porozumienia  Ze świata

Grecki dziennikarz: propozycja Aten to dobra podstawa do porozumienia Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Zbytnio postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie potrzebują reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi dzięki ulice…...

grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE  Surowce

Grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE Surowce

Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w AMERYCE i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród osiągalnych w branży - najbardziej przypomina ten wzorcowy…...

gospodarcze konsekwencje brexitu  Wraz z świata

Gospodarcze konsekwencje brexitu Wraz z świata

Gospodarka hamuje, inwestycje spadają, a wielkie firmy przestrzegają, że mogą zostać przymuszone do opuszczenia kraju i zabrania nawzajem tysięcy pomieszczeń pracy. Od referendum, po którym Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem Zjednoczonego Królestwa…...

google Pixel 2. Premiera iphoneów  Tech

Google Pixel 2. Premiera iphoneów Tech

Dwa tygodnie po premierach smartfonów od czasu Apple, Google zaprezentował przy środę dwa nowe wzory telefonów: Google Pixel dwóch i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od wersji…...