7 lat Tuska. W której kondycji zostawia polską gospodarkę?  Informacje

  • Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tą niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa
  • Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Dziś ostatnie posiedzenie rządu pod przewodnictwem Donalda Tuska w roli premiera Polski. To dobra okazja, aby przyjrzeć się, w jakim stanie Tusk zostawia polską gospodarkę. Co zmieniało się pod rządami jego ekipy?

Donald Tusk w związku z objęciem funkcji szefa Rady Europejskiej złożył dziś dymisję. Prezydent ma ją przyjąć po czwartek. Skład nowego rządu poznamy najpóźniej do 25 września. Donald Tusk zadania w Brukseli przejmie 1 grudnia.

Premierem pozostał 16 listopada 2007 roku. Siedem lat to - szczególnie w polskiej polityce - bardzo dużo periodu. To także lata, w których zmieniały się - często na gorsze a mianowicie warunki w gospodarczym sąsiedztwie Polski. Jak przełożyło się to na naszą gospodarkę i bogactwo kraju? Porządnie pokazuje to kilka kluczowych wskaźników: wzrost gospodarczy, PKB na mieszkańca, relacja długu do PKB, średnia pensja i stopa bezrobocia.

W górę lub po dół

Jednym z centralnych wskaźników w ocenie stanu gospodarki jest jej postęp. Tu dane są oczywiste - w trakcie siedmiu lat rządów Tuska nie zanotowaliśmy w Polsce recesji. Znaczy to, że - świetnie lub gorzej - lecz PKB rósł. To przede wszystkim zasługa polskich przedsiębiorców jak i również pracowników. Poniżej dane o PKB w bilionach zł - tyle każdego roku wytwarzała polska gospodarka.

Źródło: GUS szóstej lat Tuska - rozwój ekonomiczny

Równie zasadniczym wskaźnikiem oceny kondycji gospodarki jest relacja długu Polski do wytwarzanego PKB. W ciągu siedmiu lat rządów Donalda Tuska ten współżycie zmieniał się - jednego razu rósł, raz malał. W 2007 roku było wówczas 47, 7 proc. Po kolejnych dwóch latach było nieco lepiej. Potem wzrost do ponad 56 proc. PKB. Rozwijaliśmy się, większą ilość produkowaliśmy, ale rosło zadłużenie.

Źródło: GUS 7 lat Tuska a mianowicie dług do PKB

Jednym z najbliższych wszelkiemu z nas wskaźników wydaje się wysokość zarobków i to, jak wzrost gospodarczy przekłada się na nasze portfele. Doskonale pokazuje to zlepek średnich pensji od 2008 roku. Na początku rządów Donalda Tuska było to 2691, 03 zł brutto, a w 2013 w tej chwili 3650, 06 zł brutto. Warto jednak pamiętać, hdy przez lata zmienia się wartość nabywcza pieniądze i inflacja.

Podłoże: GUS 7 lat Tuska - średnia pensja

Przez siedem lat wyraźnie spadło też bezrobocie. Przy styczniu 2007 roku stało się to 15, 1 proc., dziś - 11, 7 proc. Co ważne, w listopadzie, kiedy Donald Tusk został premierem, poziom bezrobocia był zbliżony do obecnego. Widać to wyraźnie na poniższym wykresie.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat 7 lat Tuska - bezrobocie

Nastroje Polaków

Niezależnie od formy gospodarki, Polacy po konkretnemu oceniają działania rządu. Podług sierpniowych danych TNS Nasze państwo pracę premiera pozytywnie oceniło 23 proc., niezadowolonych wraz z niej było 65 proc. Z kolei rząd właściwie oceniło 20 proc. badanych, źle - 69 proc.

Co ciekawe, przy listopadzie 2013 roku a mianowicie na półmetku drugiej kadencji rządu - ponad 2 piąte pytanych odmawiało gabinetowi Donalda Tuska jakichkolwiek osiągnięć czy sukcesów. Zdaniem 44 proc. nie zrobił mężczyzna niczego pozytywnego. Co dziewiąty dorosły Polak (11 proc. ) wśród zalet wymienił rozwój infrastruktury, budowę szos, autostrad, modernizację kolei jako największe osiągnięcie rządu.

Z kolei co dwudziesty respondent (5 proc. ) chwalił gabinet za stosunkowo łagodny w Polsce, w porównaniu z innymi państwami UE, przebieg kryzysu finansowego i towarzyszącego mu krachu gospodarczego.

* Dane z grafik pochodzą z Eurostatu, a zostały zebrane przez GUS.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna»  Ze świata

Bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna» Ze świata

Drony asystują walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa po regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple pokaże przy przyszłym tygodniu nowe MacBooki Pro. W komputerach ma możliwość zabraknąć tradycyjnych portów USB. Tak wynika przynajmniej z informacji, do wskazane jest dotarł japoński serwis technologiczny Macotakara.…...

500 zł na dziecko. Rząd chce więcej dzieci

500 zł na dziecko. Rząd chce więcej dzieci

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

500 plus dla cudzoziemców - jeśli w Polsce operują i mieszkają

500 plus dla cudzoziemców - jeśli w Polsce operują i mieszkają

Prawo do świadczenia z programu 500 plus przysługuje cudzoziemcom spoza UE, jeżeli w naszym kraju pracują i zamieszkują z rodzinami; dotyczy to również osób, które uzyskały w polsce status uchodźcy - przypomina…...

25 lat wolności. Sprawdzamy, w którym miejscu żyło się lepiej: PRL kontra III RP  Informacje

25 lat wolności. Sprawdzamy, w którym miejscu żyło się lepiej: PRL kontra III RP Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały…...