Ile Europa płaci za gaz? Zachód taniej, Wschód drożej  Informacje

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rurek na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Pieniądze dla rosyjskiego giganta przejmą komornicy. Wydaje się być decyzja sądu
  • Odtajniono referat o umowach gazowych spośród Gazpromem. NIK wskazuje dzięki błędy w negocjacjach
  • Otwarta droga do 20-letniej porozumienia na amerykański gaz

Cena gazu sprzedawanego przez Gazprom do Europy zależy głównie od politycznych osoby i stopnia energetycznego uzależnienia od dostaw z Moskwy. Im dalej na Zmierzch, tym gaz jest tańszy. Nic więc dziwnego, że Polakom bardziej niż np. Brytyjczykom zależy na wspólnych negocjacjach z rosyjskim koncernem.

Ponad 525 dolarów płaci Polska za tysiąc metrów sześciennych gazu, faktycznie było w połowie 2012 roku i z tegoż okresu pochodzą ostatnie wiadomości Gazpromu. Czechy płacą porównywalną kwotę za gaz czyli 503 dol. za tys. m sześc., a Bułgaria 501 dolarów.

Najmniej korzystny kontrakt zawarła wraz z Gazpromem Macedonia (564 dol. ). Zdecydowanie niższe koszta za gaz wynegocjowały państwa Zachodniej Europy. Niemcy becelują 379, Holandia 371, a Wielka Brytania 313 dol. za tysiąc metrów kubicznych.

Ważny podział

Wystarczy spojrzeć na mapę gazowych cen Europy, aby odszukać odpowiedź na pytanie: z jakiego powodu Zachodowi tak bardzo nie zaakceptować zależy na unii energetycznej, jak Polsce. Otóż zachodnie państwa już teraz płacą za niebieski surowiec znacznie mniej niżeli kraje w centralnej i wschodniej części kontynentu. Wbrew rynkowej logice więcej płacą kraje umiejscowione bliżej dostawcy, chociaż dzięki cenę surowca składają się m. in. jego przewóz i wykorzystanie rurociągów. Wypływa to przede wszystkim z głębokiego uzależnienia od materiału krajów Europy Środkowo-Wschodniej, dostarczanego przez Gazprom i braku alternatywy, bo ta wymagałaby budowy kosztownej infrastruktury.

Źródło: izvestia. ru Ceny gazu Gazpromu w Europie

W czwartek po Brukseli Donald Tusk w trakcie debaty nt. bezpieczeństwa energetycznego stwierdził, że cena gazu na giełdzie (260 dolarów za tysiąc metrów sześciennych) ma się nijak do tego ile płacą państwa Ue. - Różnicy w cenie nie wynikają z odstępie od dostawy do nabywcy, ale politycznych celów dostawcy - przekonywał Tusk.

Dlatego jego zdaniem naprawdę ważne jest stworzenie unii energetycznej, która negocjując fajne ceny gazu dla państw Eurolandu może uzyskać wyraźnie niższą cenę. - Różnice w cenie od samego dostawcy dla różnych państw wynoszą nawet 40 proc. - podkreślił Tusk.

Śladem Chin?

Podpisany w czwartek gazowy ugoda Chin i Rosji wydaje się być oceniany jako sukces pierwszego z mocarstw. To Władimirowi Putinowi bardziej zależało na sfinalizowaniu umowy, aby wykazać Europie, że nie jest jedynym odbiorcą surowca. W ramach negocjowanego ponad dziesięciu lat kontraktu Rosja doniesie 38 mld metrów sześciennych gazu przez 30 latek. Według szefa Gazpromu dostawy do Chin rozpoczną się w ciągu 4-6 latek od wejścia umowy w życie.

- Chińczycy mogą stawiać twarde warunki jak i również egzekwować korzystne rozwiązania fajnego, bo są gigantycznym biorcą gazu. Unia Europejska mogłaby spokojnie uzyskiwać podobne rezultaty, gdyby prowadziła negocjacje jako wspólnota. To jest lekcja dla tych, którzy nie bardzo wierzą w treść wspólnych zakupów gazu - powiedział w czwartek Tusk.

Granica opłacalności

Na razie nie wiadomo, jaką cenę bazową zapisano przy dokumencie. Pytany o to po uroczystości w Szanghaju prezes Gazpromu Aleksiej Miller odmówił odpowiedzi, zasłaniając się tajemnicą handlową. W poniedziałek dziennik "Izwiestija" podawał jednak, że cena bazowa wyniesie 350-380 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Mniej przy UE płaci tylko Ogromna Brytania - 313 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Lp. Kraj Cena gazu - dolar/1000 m3
1. Macedonia 564, 3
2. Polska 525, 5
3. Bośnia i Hercegowina 515, 2
4. Czechy 503
5. Bułgaria 501
6. Dania 495
7. Słowenia 485, 6
8. Grecja 476, 7
9. Serbia 457, 3
10. Szwajcaria 442, 2
11. Włochy 440

12. Rumunia 431, 8
13. Słowacja 429
14. Turcja 406, 7
15. Austria 397, 4
16. Francja 393, 7
17. Węgry 390, 8

18. Finlandia 384, 8

19. Niemcy 379, 3
20. Holandia 371, 4
21. Wielka Brytania 313, 4Aktualności

hyperloop w Polsce

Hyperloop w Polsce

Inżynierowie z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, czyli zespół Hyper Poland, zaprojektowali kapsułę Hyperloopa, która posiada poruszać się z szybkością 450 km/h. Teraz działają nad pierwszym polskim prototypem nowego środka transportu…...

hSBC: Eksporterzy oczekują wzrostu obrotów  Ze świata

HSBC: Eksporterzy oczekują wzrostu obrotów Ze świata

78 procent rodzimych eksporterów i importerów wypatruje wzrostu obrotów w 2018 roku - wynika spośród raportu banku HSBC. Co do optymizmu znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce wśród każdego ankietowanych…...

hollande nie wycofa się spośród reformy prawa pracy we Francji  Ze świata

Hollande nie wycofa się spośród reformy prawa pracy we Francji Ze świata

Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków z obszernej płyty. Mieszkania jak wyrafinowane apartamenty Podjechali furgonetką jak i również wyrwali drzwi. Wyjątkowa…...

hakerzy atakują klientów mBanku

Hakerzy atakują klientów mBanku

"Ostrzegamy przed rozsyłanymi obłudnymi wiadomościami e-mail, mającymi na celu wyłudzenie poufnych identyfikatorów i haseł do bankowości elektronicznej" - głosi przekaz na stronie internetowej mBanku. Jak informuje bank, po wiadomościach, które rozsyłają…...

górnictwo wymaga inwestycji, rośnie przywóz towarów węgla  Surowce

Górnictwo wymaga inwestycji, rośnie przywóz towarów węgla Surowce

Przy bieżącej koniunkturze polskie kopalnie mogłyby rentownie wydobywać i wyprzedawać więcej węgla, ale eksperci są zgodni, że brakuje inwestycji. Z tego względu import węgla mocno wzrósł i nic…...

gUS: syntetyczny wskaźnik koniunktury we wrześniu niższy  Informacje

GUS: syntetyczny wskaźnik koniunktury we wrześniu niższy Informacje

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarki polski (SI) kształtuje się we wrześniu na poziomie trochę niższym w stosunku do odnotowanego przed miesiącem, lecz nieznacznie wyższym niż poprzednio rokiem - wynika z badania Głównego Urzędu…...