Eksperci o sprawie spółki GetBack  Giełda

  • Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych
  • Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tą niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa
  • Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Sprawa GetBack niedobroczynnie wpływa na nastroje w dziedzinie obligacji korporacyjnych - mniemają eksperci. Jedynym pozytywnym do niej skutkiem może być postęp świadomości inwestorów, że obligacje firm to nie inwestycji bankowe.

Emil Szweda z portalu obligacje. pl powiedział, że sprawa GetBack ma przełożenie na zbyt obligacji korporacyjnych i stanie się mieć, ale - tej zdaniem - trudno oszacować, jak duży jest tenże efekt.

Sprawa GetBack. Były prezes odpowiada na zarzuty Komisji Nadzoru Finansowego

Emisja obligacji

- To widać na przykładzie ostatniej emisji obligacji PKN Orlen. Mimo trwających przez ponad tydzień zapisów nie wyczerpano puli obligacji, jakie możliwości jest niecodzienną sytuacją. Wówczas prawda, że wartość emisji nie była mała, ponieważ ustalono ją na 200 mln zł, niemniej dzięki początku maja spółka nie miała problemu ze sprzedażą papierów o tej wartości nawet w jeden dzień. Trudno ze stuprocentową pewnością przesądzić, że odpowiedzialna zbytnio to jest afera z GetBack, niemniej może faktycznie być - powiedział Szweda.

Dodał, że charakterystyczne jest, iż na branży obligacji nie ma kolejnych ofert. - Od czasu wybuchu afery GetBack mieliśmy tylko dwie oferty ogólne, gdy w poprzednich czasach kwiecień i maj były miesiącami największej aktywności, o ile chodzi o emisję obligacji, prowadzono wówczas nawet 4-5 emisji. Są firmy, które mogłyby próbować sprzedać obligacje, ale obawiają się, hdy emisja nie będzie udana, bądź rynek będzie oczekiwał zbyt wysokich rentowności a mianowicie uważa Szweda.

Wpływ na rynek

Jego zdaniem efekt GetBack widać dzięki rynku notowań obligacji Catalyst, gdzie papiery są o wiele tańsze niż jeszcze 2-3 miesiące temu. Rynek tenże nie jest płynny, zdominowany przez inwestorów indywidualnych, jacy zdali sobie sprawę wraz z tego, że obligacje korporacyjne to nie lokaty przy bankach, że ten rodzaj inwestycji wiąże się jednakże z ryzykiem.

Szweda zauważył, że od 2 miesięcy częściej umarzane będą jednostki uczestnictwa funduszy obligacji, te z kolei sprzedają obligacje bądź nie inwestują po kolejne. Według niego inwestycjom w obligacje nie stymuluje także ogólna atmosfera dzięki rynku obligacji skarbowych.

Główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński nie ma wątpliwości, że sprawa GetBack położyła się "jakimś cieniem" na rynku obligacji korporacyjnych. - Widząc zmartwienia ludzi, którzy stracą w obligacjach GetBacku dużo kasy, widzę też w kompletnej sprawie jeden plus. To znaczy taki, że ludzie, którzy będą chcieli włożyć pieniążki w obligacje korporacyjne, są dokładniej przyglądali się usługom i spółkom, będą bardziej świadomie dobierali rodzaj lokaty - powiedział Kuczyński.

Inwestowanie

- Taka nauczka bardzo się przyda. Do tej pory, do sprawy GetBack, obowiązywała dość duża beztroska, jeśli chodzi o inwestowanie w obligacje korporacyjne - zarówno odnośnie do tych, którzy mieli kapitał za zakup obligacji, jak i konsultantów inwestycyjnych, którzy twierdzili, hdy są to inwestycje w stu procentach bezpieczne, jakim sposobem lokaty. To jest wyraźną nieprawdą - podkreślił analityk.

Dodał, że nawet obligacje Lehman Brothers, firmy ze 100-letnią historią nie były bezpieczne. - Prawie każda firma może zbankrutować, chyba, że jest zbytnio duża, by upaść, że jest to firma, którą w razie problemów ratowałoby państwo - dodał.

Zdaniem Kuczyńskiego inwestorzy na sektorze obligacji korporacyjnych będą ostrożniejsi, ale rynek ten się nie załamie, bowiem proponowane tam stopy zwrotu są wyższe od lokat bankowych. "Zawsze uda się zdobyć inwestorów, mam jednak nadzieję, że zarówno oni, jak i doradcy będą więcej ostrożni" - powiedział analityk.

Sprawa GetBack

Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 roku, a w przeszłym roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Stolicy polski.

GetBack pokazał niezaudytowany raport. Gigantyczna strata

W kwietniu GPW, na wniosek KNF, zawiesiła rotacja akcjami spółki. Stało się to po tym, kiedy 16 kwietnia rano korporacja GetBack podała, że wiedzie negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania na temat charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym przy wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu korporacji wynikało, że informacja została uzgodniona "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami". PKO BP i PFR zdementowały informacje, iż prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF.

W efekcie całej kwestii rada nadzorcza GetBack SA odwołała ze skutkiem bieżącym Konrada Kąkolewskiego ze stanowiska prezesa spółki, a rezygnację z funkcji członków zarządu złożyli Anna Paczuska a także Marek Patuła. Rada oddelegowała Kennetha Williama Maynarda, przewodniczącego rady, do czasowego tworzenia czynności prezesa. 7 czerwca zrezygnował on z możliwości w zarządzie i radzie nadzorczej. Wcześniej z członkostwa w radzie nadzorczej zrezygnowała też Alicja Kornasiewicz.

Śledztwo

W kolejnych dobach Prokuratura Krajowa informowała, iż "do Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Rodowitej wpłynęło zawiadomienie KNF na temat podejrzeniu popełnienia przestępstwa poprzez Konrada K., byłego prezesa GetBacku, oraz Annę P., byłego wiceprezesa tej spółki". Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że powołany jest zespół prokuratorów, który ma zbadać sprawę GetBacku.

9 maja Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej zdecydował o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego w trybie przyspieszonego postępowania układowego spółki GetBack.

Według KNF, GetBack SA wyemitował obligacje o łącznej wartości 2, 58 mld zł, których posiadaczami były 9242 podmioty, w tym 9064 osoby fizyczne i 178 instytucji finansowych.Aktualności

godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra  Lidl, Biedronka, Tesco

Godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra Lidl, Biedronka, Tesco

Wigilia i Sylwester od lat istnieją dniami, w które zazwyczaj sieci handlowe skracają pory działania swoich sklepów. Jednak w związku z zamysłem o ograniczeniu handlu przy niedziele i święta, wówczas może…...

getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Raty kredytów mieszkaniowych frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów we frankach Prawie trzy lata wyjąwszy ustawy w sprawie…...

general Electric wraca do korzeni  Giełda

General Electric wraca do korzeni Giełda

"To rekord! ". Ambasador USA o gospodarki z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

gDDKiA: w tym roku do użytku zostanie oddanych ponad 300 km dróg

GDDKiA: w tym roku do użytku zostanie oddanych ponad 300 km dróg

Od piątku można korzystać z ponad 22-kilometrowego odcinka kosztowny ekspresowej S7 z Nidzicy do Napierek w woj. warmińsko-mazurskim. To jednak odrzucić koniec zmian, jakie szykuje dla kierowców Generalna Zarząd Dróg…...

gazprom proponuje Polsce nowy kontrakt, na gaz z Nord Stream 2  Wraz z świata

Gazprom proponuje Polsce nowy kontrakt, na gaz z Nord Stream 2 Wraz z świata

Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew rzekł w czwartek w Berlinie, że Rosja zaproponowała Naszym narodzie przedłużenie na 20-25 lat obecnego kontraktu na tranzyt gazu, wygasającego w 2020 r. Według Miedwiediewa Gazprom…...

gaz z węgla w Naszym kraju dzięki współpracy PGNiG, PGG i JSW

Gaz z węgla w Naszym kraju dzięki współpracy PGNiG, PGG i JSW

Nawet do 170 mld m sześc. metanu może być ukrytego w złożach węgla. Do tych złóż chcą się dobrać lokalne spółki energetyczne w obrębie programu Geo-Metan. Wspólne postępowanie PGNiG…...