Wenezuela: Zastrzelono uczestnika manifestacji, 2 osoby ranne

27 lipca, 2020
Category: inne

Podczas manifestacji antyrządowej przy San Cristobal (zachód Wenezueli) w poniedziałek wieczorem zginął od kul 24-letni studenciak, dwie jednostki zostały ranne – poinformował we wtorek burmistrz metropolie. Od lutego w protestach w kraju zginęło 21 osób.

Zabity student – Daniel Tinoco – jak i równiez ranni manifestanci padli ofiarą zamaskowanych napastników, którzy ostrzelali grupę studentów, jeżdżąc wokół niej autami lub dzieki motorach – dodał namiestnik Canil Ceballos.

Dziennik „Ultimas Noticias” przekazuje we wtorek, powołując się na radnego San Cristobal Jose Garcię, że napastnicy na motorach zaatakowali też później studentów, którzy zorganizowali nocne „czuwanie w tym miejscu, gdzie(… ) nieszczesliwie postrzelony został Daniel Tinoco”.

Według namiestnika ludzie, którzy zaatakowali tłum, mogą należeć do bojówek zwanych „colectivos”, w których skład wchodzą młodzi osoby popierający lewicowy rząd.

Lider wenezuelskiej opozycji Henrique Capriles napisał na swoim koncie na Twitterze: „Informujemy, że również dziś zamordowany został następny studenciak, Daniel Tinoco. Pokój jego duszy! ” – przekazuje EFE.

Od 12 lutego w San Cristobal, Caracas i immych miastach panstwie odbywają się masowe rozruchy, głównie z udziałem młodzieży gimnazjalnej jak i równiez uniwersyteckiej, przeciw polityce rządu partii socjalistycznej w sferze socjalnej jak i równiez upaństwowieniu zauwazalnej części przedsiębiorstw.

Według protestujących jest ona odpowiedzialna m. in. za wywołanie kryzysu gospodarczego i 50-procentowej inflacji oraz ograniczenie wolności słowa poprzez przejęcie kontroli nad znaczną częścią wenezuelskich mediów.

W San Cristobal protesty były początkowo reakcją w gwałt dzieki młodej dziewczynie; przerodziły się one po rewoltę studentów oskarżających rząd prezydenta Nicolasa Maduro na temat niezdolność az do zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa.

Manifestacje w duzej liczby miastach Wenezueli organizowane są prawie kazdego dnia; mają ów kredyty pełne poparcie politycznej opozycji. Podczas protestów często dochodzi do aktów agresji.

Az do Prokuratury Generalnej wpłynęło az do ubiegłego czwartku „25 skarg na pogwałcenie praw człowieka przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego” i są one rozpatrywane – poinformowała prokuratura.

Jak podaje EFE, ofiarą przemocy padają zarówno uczestnicy protestów, jak i agenci wenezuelskich sił bezpieczeństwa. (PAP)

fit/ mc/

15965630 15966000 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy