WEDLUG: ordynarny napad PiS i SP na niezawisły sąd

WEDLUG: ordynarny napad PiS i SP na niezawisły sąd
27 lipca, 2020
Category: inne

W ocenie polityków PO po piątkowym wyroku sędziego Igora Tulei w sprawie doktora Mirosława G. mamy do czynienia z „ordynarnym atakiem” PiS i SP na niezawisły sąd. WEDLUG uważa, że należy być wdzięcznym sędziemu za to, że nie przeszedł obojętnie w stosunku do rażących przykładów naruszania uprawnienia.

Według posłów NA Pawła Olszewskiego i Mariusza Witczaka, dowody przedstawione poprzez sędziego Tuleyę to „zaledwie czubek góry lodowej” rodzaju funkcjonowania służb specjalnych w „IV RP”. Według NA, służby owe działały za aprobatą ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, natomiast inspirowane były przez ówczesnego ministra sprawiedliwości, obecnie szefa SP Zbigniewa Ziobrę.

Politycy PO przekonują, że uzasadnienie wyroku zaprezentowane przez sędziego Tuleyę to dowód dzieki zasadność wniosków do Trybunału Stanu w stosunku do Kaczyńskiego jak i równiez Ziobry (wnioski trafiły do Sejmu pod koniec ubiegłego roku). „Twardo podtrzymujemy pogląd, że wykorzystywanie służb do prześladowania obywateli jak i równiez opozycji politycznej jest naganne i musi zostać zbadane przez Trybunał Stanu” – podkreślił Witczak.

Olszewski powiedział, że wydaje sie byc sytuacją nie zaakceptowac do zaakceptowania, iż politycy, którzy „stworzyli system opresyjny” nie tylko nie zaakceptowac poczuwają się do winy, ale za posrednictwem atak na sędziego Tuleyę podważają instytucje demokratycznego państwa. „Liczylibyśmy, że wyjdą i przeproszą. A jest zbytnio co przepraszać” – stwierdził polityk WEDLUG.

W ocenie polityków NA niedorzeczna i niestosowna jest zapowiedź Solidarnej Polski złożenia wniosku o pociągnięcie sędziego Tulei sluzace do odpowiedzialności dyscyplinarnej, a także złożenia wniosku do prokuratury w związku z a mianowicie jak dowodzi SP a mianowicie możliwością niedopełnienia obowiązków poprzez sędziego.

NA uważa też, że sędzia Tuleya we właściwym momencie – poniewaz dopiero na ogłoszeniu wyroku – zapowiedział złożenie sluzace do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu składania fałszywych zeznań za posrednictwem świadków w procesie Mirosława G. oraz naruszenia pewnych procedur przez organy ścigania.

„Dziwię się politykom Solidarnej Lokalny i PiS, że po tak ordynarny sposób próbują atakować niezawisłość sądu, poniewaz to nie zaakceptowac mieści się w granicach myślenia o państwie prawa” a mianowicie powiedział Olszewski. „Dzisiaj wyraznie widać, jakim sposobem (… ) animatorzy IV RP traktowali obywateli. Bronią się jak mogą, próbują zamulać dyskusję na ten temat” a mianowicie dodał Witczak.

Sąd po piątek skazał dr. Mirosława G. dzieki rok więzienia w zawieszeniu na wiecej niz jeden lata i grzywnę za przyjęcie ponad 17, piec tys. zł od pacjentów; uniewinnił fita od 23 zarzutów, m. in. mobbingu. Sąd nieprzychylnie ocenił metody działania CBA i prokuratury w sprawie. „Nocne przesłuchania, kontroli – taktyka organów ścigania w tej sprawie dr. Mirosława Gram. może budzić przerażenie” a mianowicie mówił 42-letni sędzia Igor Tuleya. „Budzi to skojarzenia nawet nie z latami 80., jednak z metodami z latek 40. jak i równiez 50. – czasów największego stalinizmu” – dodał.

B. szef CBA Mariusz Kamiński (obecnie wiceprezes PiS) zapowiedział skargę dyscyplinarną wobec sędziego. Dodał, że oczekuje, iż przełożeni wypowiedzą się, badz jego czynu nie wystawiają na szwank godności robienia zawodu sędziego. Wniosek o „dyscyplinarkę” w stosunku do Tulei złoży też szef SP Zbigniew Ziobro. Jak twierdzi, to odpowiedź dzieki apel ppłk. Franciszka Oremusa, prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej i Więźniów Politycznych w Krakowie. Oremus wydaje sie byc oburzony słowami Tulei.

Z kolei PO uważa, że sędzia Tuleya miał pełne upowaznienie porównać metody działania CBA do procedur stalinowskich. „Sędzia Tuleya nie przeszedł obojętnie wobec rażących przykładów naruszania prawa na terytorium polski. Z tego punktu widzenia należy być wdzięcznym sędziemu, że był odważny, aby nie zachowywać się tylko +od przecinka do przecinka+ w ramach owego procesu” a mianowicie zaznaczył Witczak. (PAP)

laz/ mok/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy