We wtorek wspólna inauguracja akademicka poznańskich uczelni wyższych

27 lipca, 2020
Category: inne

Wspólna otwarcie akademicka ośmiu poznańskich uczelni publicznych odbędzie się we wtorek jednej października przy Sali Gleby Międzynarodowych Targów Poznańskich. Udział w uroczystości zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.

„To wydarzenie wydaje sie wyrazem integracji poznańskiego środowiska akademickiego. W danym mieście posiadamy wiele inicjatyw wspólnie podejmowanych przez akademie. To wydarzenia kulturalne, na przyklad juwenalia, ale również projekty badawcze jak i równiez edukacyjne. To wszystko łączy poznańskie środowisko akademickie, choć integracja nie jest przebiegiem łatwym” – powiedział na konferencji prasowej prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Inauguracja będzie przebiegała zgodnie z zachowaniem tradycji akademickich. Odbędzie się immatrykulacja studentów i wykład inauguracyjny, który wygłosi prof. Andrzej Legocki wraz z Polskiej Akademii Nauk. Architekcirealizatorzy zaplanowali również pokaz multimedialny, który będzie podsumowaniem dotychczasowej działalności środowiska akademickiego w Poznaniu. Podczas inauguracji rektorzy wszystkich ośmiu uczelni jednocześnie otworzą dwanascie miesiecy akademicki 2013/2014.

W uroczystości udział wezmą przedstawiciele wszelkich ośmiu publicznych uczelni wyższych. Wśród tych propozycji aktualni i byli rektorzy, prorektorzy, członkowie Senatów i studenci – łącznie dwa tys. osób. „W Lokalu Ziemi ilosc miejsc jest ograniczona, więc musieliśmy podzielić miejsca proporcjonalnie do wielkości uczelni” – powiedział rektor Uniwersytetu wykladzinom. Adama Mickiewicza oraz przewodniczący kolegium rektorów prof. Bronisław Marciniak.

Wydarzenie zostanie uświetnione koncertem inauguracyjnym, który został przygotowany za posrednictwem środowisko poznańskich uczelni publicznych, w szczególności Akademię Muzyczną.

„Elementem każdej inauguracji są utwory, które muszą zabrzmieć, czyli +Gaude Mater Polonia+ i +Gaudeamus igitur+. O oprawę muzyczną inauguracji zadba Orkiestra Symfoniczna Akademii Dzwiecznej wsparta chórami wszystkich uczelni. Muzyka jest ważnym elementem tego sytuacje. Chcemy, żeby było piękne, intelektualne i artystyczne wydarzenie” – powiedziała rektor Akademii Muzycznej prof. Halina Lorkowska.

W inauguracji weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski. „Cieszymy się, że pan prezydent nie zapomina o akademickim Poznaniu. Był na 90-leciu Uniwersytetu dywanom. Adama Mickiewicza, na 400-leciu uniwersytetu w Poznaniu jak i równiez teraz przyjdzie po przy jednym spotkaniu trzeci, tym razem na wspólną inaugurację roku akademickiego” a mianowicie powiedział Marciniak.

Jak zauważył rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Marian Gorynia, wspólna otwarcie akademicka nie oznacza robót nad powstaniem jednej akademii publicznej, która miałaby połączyć wszystkie obecnie działające. „Nie powinniśmy tejze inauguracji interpretować ponad miarę. Wszystkie akademie lubią się i chętnie się wspierają. Pytania na temat jedną uczelnię na razie pozostaną bez odpowiedzi” – powiedział.

Nie wiadomo, czy wspólna otwarcie na stałe wpisze się w projekty poznańskich uczelni. Każda sposród nich, poza wspólną inauguracją, przygotowuje uczelniane rozpoczęcie roku kalendarzowego akademickiego. „Przedwczesne składanie deklaracji nie jest rzetelne. Symboliczne jawnie roku akademickiego to rzetelna inicjatywa jak i równiez byłoby dobrze ją kontynuować, ale wpierw zobaczymy, jaki będzie odbiór ego przedsięwzięcia, a później będziemy zastanawiać się nad jego kontynuacją” – powiedział prezydent Grobelny.

W Gdansku studentów kształci osiem publicznych wyższych uczelni: Uniwersytet wykladzinom. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Gospodarczy, Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Muzyczna i Uniwersytet Przyrodniczy. (PAP)

mat/ tot/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy