Watykan: Audiencja generalna papieża z udziałem Karekina II

Watykan: Audiencja generalna papieża z udziałem Karekina II
27 lipca, 2020
Category: inne

(dochodzą słowa do Polaków )

7. 5. Rzym (PAP) – Na środową audiencję generalną Benedykta XVI przybył zwierzchnik ormiańskiego Kościoła apostolskiego, katolikos Karekin II.

Cotygodniowe spotkanie, które miało w związku wraz z tym niezwykły przebieg, rozpoczęła wymiana powitalnych przemówień papieża i katolikosa, wygłoszonych przed Bazyliką Świętego Piotra.

Karekin II przypomniał tragiczną historię swego narodu. „My Ormianie przeżyliśmy ludobójstwo” – powiedział, przypominając dokonaną przez Turków masakrę ludności ormiańskiej na początku 20 wieku.

„Dzisiaj wiele krajów świata uznaje i potępia ludobójstwo, popełnione na ludności ormiańskiej przez otomańską Turcję, tak jak to uczyniła Stolica Apostolska ustami Jego Świątobliwości świętej pamięci Jana Pawła II podczas naszej braterskiej wizyty w Rzymie w 2000 roku” – powiedział katolikos.

Karekin II zaapelował do wszelkich państw, zeby uznały rzezie Ormian za ludobójstwo.

Zwierzchnik Kościoła ormiańskiego mówił też o wspólnym zaangażowaniu dla pokoju. „W naszej odmienności jest wspólnota miłości” a mianowicie dodał.

Papież dziękując Karekinowi II zbytnio przybycie az do Watykanu, wyraził uznanie na rzecz jego starań o budowę coraz korzystniejszych wzajemnych stosunków.

Benedykt XVI zaapelował ponadto o udzielenie pomocy ludności Birmy, dotkniętej katastrofalnym cyklonem.

W kataklizmie zginęło co najmniej 22, 5 tys. osób.

„Kieruję wołanie bólu i prośbę na temat pomoc dla drogiej ludności, która w nastepstwie cyklonu doświadczyła zniszczenia życia, dóbr i środków utrzymania” – powiedział papież.

Powtarzając słowa wraz z telegramu, skierowanego we wtorek do przewodniczącego episkopatu Birmy, Benedykt XVI zapewnił o swej duchowej bliskości wraz z tymi, którzy ucierpieli w nastepstwie żywiołu.

„Powtarzam wobec kazdego – dodał papież – prośbę o otwarcie serduszka na litość i hojność, by dzięki współpracy ludzi, którzy są w stanie to zrobić jak i równiez pragną udzielić pomocy, mogły zostać złagodzone cierpienia, podyktowane przez tę przeogromną tragedię”.

Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI przypomniał o przypadającej przy czwartek uroczystości świętego Stanisława, biskupa jak i równiez męczennika.

„Witam przybyłych az do Rzymu Polaków. Jutro przy waszej ojczyźnie przypada uroczystość świętego Stanisława, głównego Patrona Polski. Jakim sposobem Dobry Pasterz, który zapewnia życie za owce, stał na straży ładu moralnego i praw Kościoła.

Niech troska o zachowanie przykazań Bożych jak i równiez o kwestie Kościoła przenika wasze rodziny i parafie, każdego sposród was. Niech Chrystus będzie fundamentem waszego życia” – powiedział na polsku.

W audiencji udział wzięli udział przedstawiciele lokalu piłkarskiego, mistrza Włoch – Interu Mediolan.

Razem sposród piłkarzami przybyli trener Roberto Mancini jak i równiez właściciel klubu Massimo Moratti. Benedykt XVI otrzymał przy prezencie 2 koszulki Interu oraz złotą legitymację członkowską klubu.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/ woj/