W stolicy polski w sobotę więcej autobusów i tramwajów

27 lipca, 2020
Category: odmienne

*W najbliższą sobotę w Warszawie będzie jeździło o 500 autobusów i 50 tramwajów więcej. O wykresie funkcjonowania lacznosci miejskiej w czasie sobotnich uroczystości żałobnych poinformował w czwartek wieczorem wydział prasowy warszawskiego ratusza. *

Metro będzie kursować co trzy minuty, a z lotniska będzie uruchomiona specjalna linia autobusu 475. SKM będzie jeździć jakim sposobem w dób powszednie.

Dojazd w rejony pl. Piłsudskiego będzie przy sobotę możliwy tylko środkami komunikacji miejskiej. Wcześniej radni podjęli uchwałę o bezpłatnym korzystaniu sposród komunikacji miejskiej w sobotę. Nie trzeba też będzie płacić za parkingi.

Urząd metropolie zaleca warszawiakom pozostawienie samochodów i korzystanie z transportu ogólnego, a przyjezdnym korzystanie z pociągów, zaś z Dworca Kierowniczego spacer na pl. Piłsudskiego.

„Kolej będzie najlepszym środkiem transportu również dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości. Specjalnie z myślą na temat nich, pociągi SKM będą kursowały według rozkładu przejazdzki dnia powszedniego” – zachęca Urząd.

Podobnie będzie kursowała linia S9 z Legionowa. Najprawdopodobniej częściej będą kursowały także pociągi Kolei Mazowieckich. Przewoźnik planuje, w porozumieniu z Zakładem Transportu Miejskiego uruchomić kilkadziesiąt dodatkowych połączeń.

W przypadku dostepu do Warszawy pociągami KM i SKM najwygodniej będzie wysiąść w stacji Śródmieście, z której będzie można dojść sluzace do miejsca uroczystości na piechotę – zachęca ratusz.

Pasażerowie z Legionowa powinni wysiąść z kolejki SKM miarki S9 dzieki Dworcu Gdańskim i przesiąść się sluzace do metra, które będzie kursowało częściej: od czasu godz. jedenastu do 20 co trzy minuty. W uroczystości od stacji Ratusz-Arsenał znów okreslony jest przechadzka.

Z Lotniska im. F. Chopina bedzie uruchomiona specjalna linia 475.

Jak prognozuje warszawski ratusz, na ul. Żwirki i Wigury mogą wystąpić utrudnienia związane ze wstrzymywaniem obrotu w czasie przejazdów zagranicznych gości. „Dlatego profil 475 będzie wszystkich pasażerów z lotniska dowoziła do stacji metra Imielin. Autobusy będą się zatrzymywały również przy ul. Poleczki” – poinformował Urząd. Linia 475 będzie kursowała co 20 minut, podobnie jak linia 148.

Ponadto niektóre linie tramwajowe i autobusowe zostaną zasilone dodatkowym taborem. W przypadku tramwajów będą to linie: szóstej, 13, szesnascie, 24, 25, 26 jak i równiez 33. Ogólem, na ulicach Warszawy, będzie tego dnia o ok. piecdziesiat tramwajów więcej niż w każdą inną sobotę.

Nie będzie z kolei kursować linia 4; natomiast 13-tka, 16-tka zmienią trasę. Zamiast miarki 23 zostanie uruchomiona zastępcza linia Z23 kursująca na trasie Czynszowa – Zajezdnia Wschodni.

Przy sobotę po ulicach będzie też kursowało ponad tysiąc autobusów, czyli o w porzadku. 500 więcej niż w zwykłą sobotę. Dodatkowe autobusy będą kursowały na liniach: 111, 114, 116, 125, 127, 131, 150, 153, 160, 171, 180, 190, 500, 508, 509 (po zakończeniu uroczystości), 510 (po zakończeniu uroczystości), 517, 519, 520, 527, 709, 710, 718, 719 i 731.

W związku z wyłączeniem z ruchu ulic: Oryginalny Świat, Krakowskie Przedmieście i Miodowa (od ronda de Gaulle’a sluzace do ul. Świętojerskiej), autobusy zostaną skierowane w objazdy ul. Marszałkowską i Andersa. Wedlug wyłączeniu ruchu na Marszałkowskiej, ok. godz. 13, autobusy będą kursowały al. Jana Pawła II.

Po zakończeniu uroczystości, gdy będzie wstrzymany ruch na Świętokrzyskiej, autobusy kursujące tą ulicą zostaną skierowane poprzez Al. Jerozolimskie. W sobotę – na dodatek – stacja Królewska będzie obowiązywał również dla miarki 520 i 503.

Z kolei od początku kursowania w trasie W-Z w sobotę nie będą funkcjonowały przystanki Stare Miasteczko u wylotu tunelu. „Związane jest to z tym, że wejście dzieki pl. Piłsudskiego będzie możliwe od strony www Ogrodu Saskiego” – wyjaśnia Urząd.

Także po zakończeniu uroczystości, tramwaje i autobusy będą kursować częściej niż zwykle.

„Pasażerowie jadący w kierunku Woli, Bemowa i Jelonek będą mogli wsiąść az do autobusów na al. Jana Pawła II przy Hali Mirowskiej. Będą mogli tam dojść ul. Elektoralną” a mianowicie zalecają urzędnicy stołecznego ratusza.

Do autobusów jadących ku Targówka badz Marek będzie można dostać się bezpośrednio przy pl. Bankowym. Autokary będą czekały na jezdni al. Solidarności w kierunku Pragi, pomiędzy Kinem Femina zas pl. Bankowym. Pasażerowie jadący w tamtych kierunkach będą potrafili też wsiąść do autobusów wyruszających wraz z al. Solidarności, z wysokości Parku Praskiego. „Do Skweru Praskiego dostaną się bezpiecznie mostem Śląsko-Dąbrowskim, który będzie przeznaczony wyłącznie dla pieszych” – zapewnia Urząd.

Pasażerowie jadący przy stronę Checi i Włoch, będą zdolali wsiadać na przystanku Centrum 06 przy al. Jerozolimskich, w kierunku Dworca Centralnego – nad patio przy wyjściu ze filtrów metra Srodku.

Do autobusów jadących w kierunku Pragi będzie można się dostać w Al. Jerozolimskich – między ul. Kruczą a rondem Dmowskiego. „Żeby uniknąć konieczności przechodzenia na drugą stronę ulicy, autobusy w kierunku Pragi ustawione będą w kierunku przeciwnym. Po odjeździe z przystanku zawrócą na rondzie” – poinformował ratusz.

Autobusy jadące w kierunku Mokotowa i Wilanowa, będą odjeżdżały z Srodku, z stref Cepelii na skrzyżowania ul. Marszałkowskiej z Al. Jerozolimskimi. (PAP)

jzi/ drag/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy