W Polsce jeszcze długo nie będzie porzadnie

W Polsce jeszcze długo nie będzie porzadnie
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

: Nasz kraj awansowała na temat siedem lokalizacji w rankingu łatwości prowadzenia biznesu _ – Doing Business _ – przygotowywanego co roku przez Bank Światowy. To sukces?

Witold Orłowski, ekonomista: Bez watpienia jest to jakiś sukces, poniewaz to oznacza, że rzeczy idą przy dobrym kierunku. Trzeba też pamiętać, że ranking nie jest idealny. Odwiedza, że nie zaakceptowac do końca pokazuje prawdę.

Są kraje, które sprytnie potrafią przedstawiać się w charakterze liderzy, technicznie manipulując wskaźnikami tego indeksu. My tak nie czynimy i zapewne dlatego lądujemy trochę gorzej niż powinniśmy.

*A powinniśmy wyżej? *

Wydaje mnie się, że tak, chociaż nie aż tak wysoce. Jesteśmy aczkolwiek wciąż w odległej lokalizacji, która demonstruje, w jakim sposobem niesprzyjającym otoczeniu muszą działać przedsiębiorcy, jak wiele jest do zrobieni.

To już drugi dwanascie miesiecy z rzędu kiedy awansujemy na naszej liście. Co zmienia się u nas na plus?

Dużo lepiej działają sądy, a to była 1-a z głównych bolączek. Wydaje sie też trochę usprawnień przy administracji. Jeśli według owego jesteśmy na pozycji 55, to niezależnie od tego czy ten raport pokazuje stuprocentową prawdę, to i tak nie ma wątpliwości, że można sporo poprawić.

*Co należałoby poprawić? *

Ogladaj więcej [ ( http://static1./i/h/97/m115553.jpg ) ] (http://msp./wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wlasna;firma;z;panstwowa;pomoca;rusza;konkurs,29,0,1179165.html)Rozdają pieniądze. 60 tys. zł dla najznamienitszych Taką sumę chce przeznaczyć PARP, dla pisarza najlepszego biznesplanu. Ciągle jednakze za dużo jest przeróżnych procedur. Zas już największym problemem jest biurokracja, ona najbardziej utrudnia życie przedsiębiorcom.

Większość osób, którzy w co dzień mają stycznosc z polską biurokracją, nie mają wątpliwości, że to wcale nawet nie rozchodzi o prawo, a o sposób postępowania, o procedury. To wszystko można uprościć.

*Urzędnicy nie od dziś zapewniają, że chcą się zmieniać. Mezczyzna widzi ów zmiany? *

Wydaje sie co prawda ruch zmuszający az do przejścia biurokracji ze strony zaświadczeń na kulturę oświadczeń. Ale cały czas można z tymze zrobić więcej. Urzędy teoretycznie nie musza domagać się zaświadczeń, natomiast i tak wolą je mieć.

*To, że się poprawia to zasługa rządu i dobrego prawa? *

W sytuacji urzędów czasem ważniejsze jest to, co tkwi w głowach urzędników, a nie zapisy ustaw. My w Polsce dysponujemy za dużo wiary w to, że wszystko da się zmienić zapisem jak i równiez to wylacznie sprawa rządu i stanowionego przez jego prawa.

Ogladaj więcej [ ( http://static1./i/h/178/202930.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wywiady/artykul/zaskakujaca;prognoza;nie;bedzie;zwolnien,202,0,1180106.html)*Zaskakująca prognoza. Nie zaakceptowac będzie zwolnień *Najlepsze dane z polskiej gospodarki komentuje prof. Dariusz Wspornik.

Bardzo często mamy stycznosc z procedurami, które nie zaakceptowac musiałyby być tak uciążliwe, a są, bo ludzie są dodatkowo przyzwyczajeni.

Tak naprawdę musimy starać się zmieniać dzialanie urzędów. Dam bardzo nieskomplikowany przykład. Urząd ma dzieki załatwienie jakiejś sprawy szóstej dni i zazwyczaj po polskich urzędach jest faktycznie, że w dzień zanim końcem terminu urzędnicy zadają dodatkowe pytania i chcą dodatkowych wyjaśnień. W ów sposób wydłużają więc sobie terminy.

To są sposoby dzieki obejście, chociazby korzystnych odmian prawnych?

Niestety tak, i to się nie zaakceptowac zmieni dopóki urzędy nie zrozumieją, że są wedlug to, żeby pomagać przedsiębiorcy, a nie zaakceptowac przeszkadzać.

*Czyli rząd niech wykonuje swoje, zas urzędnicy niech zmienią swoją mentalność? *

Naprawde. Mamy naprawdę przed sobą daleką drogę jeśli idzie o modyfikacje w mentalności działania urzędów. To wszystko o jakich kwestiach mówiliśmy, to nie są rzeczy, które się zmienia rozporządzeniami, ale zmienia się apelując do zdrowego rozsądku ludzi.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy