W piątek rusza spis uniwersalny

27 lipca, 2020
Category: rózne

Po piątek na terytorium polski rusza katalog powszechny. Oprócz bezpośrednich wywiadów przeprowadzanych po domach jak i równiez mieszkaniach Polaków przez rachmistrzów, po raz pierwszy spis prowadzony będzie także przez internet. Potrwa do 30 czerwca.

W czwartek przy siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego odbyła się konferencja inaugurująca Narodowy Indeks Powszechny Ludności i Mieszkań 2011.

Posiada on być podzielony w kilka etapów. Od 1 kwietnia az do 16 czerwca potrwa tzw. samospis online, z którego mogą skorzystać wszyscy. Przy kolejnym etapie, od 12 kwietnia az do 30 czerwca, telefonicznie katalog będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady przeprowadzą rachmistrzowie.

Jak powiedział na narady pełniący obowiązki prezesa GUS Janusz Witkowski, w zdecydowanej większości pytania nie będą dla Polaków ani trudne, ani wrażliwe. „Liczymy na tek krok, że reakcji będą rzeczywiste. Na ich podstawie będziemy budować wizerunek informacyjny naszego społeczeństwa” a mianowicie zaznaczył. Wśród „wrażliwych” pytań, na które Polacy nie zaakceptowac będą musieli odpowiadać, wymienił te dotyczące: związków nieformalnych, planowanych dzieci czy niepełnosprawności.

Dodał, że udział po spisie wydaje sie byc obowiązkowy. „Reguluje to ustawa o Panstwowym Spisie Ogólnym Ludności i Mieszkań. Zachęcamy, żeby kazdy wzięli tutaj udział” – powiedział.

1 z pytań będzie dotyczyło narodowości Polaków. Jak wyjaśnił Witkowski, zamyslem GUS jest badanie konstrukcje ludności. „Jedną z cech, która charakteryzuje nasze społeczeństwo, jest przynależność narodowa badz etniczna, także regionalna. Dysponujemy grupy regionalne, które są także wymienione w ustawie o narodowościach. Jeśli ktoś czuje przynależność do innego narodu lub innej grupy etnicznej, to będzie mógł to wyrazić. (… ) Deklaracja wydaje sie dobrowolna i każdy będzie mógł zadeklarować swoją tożsamość narodową czy etniczną, prawidlowo ze swoim przekonaniem” – zaznaczył. Można będzie także zadeklarować poczucie przynależności do więcej niż jednego narodu bądź ekipy etnicznej.

Przy tegorocznym spisie dane będą pozyskiwane w cztery metody – za posrednictwem rejestry porzadkowe, internet, wywiady telefoniczne oraz tradycyjne wywiady, przeprowadzone w domach mieszkańców przez rachmistrzów. Będą te banki wyposażeni po elektroniczne terminale, za pomocą których będą wypełniali formularze. Dzięki wykorzystaniu tych inzynierii GUS w trakcie spisu prawie zrezygnuje wraz z papieru.

GUS podczas spisu będzie stosował także technologię GIS (Geographic Information System), aby dbać o kompletność spisu. Dzięki niej zarówno dyspozytorzy przy województwach, jak i równiez rachmistrzowie w gminach będą dysponowali cyfrowymi mapami, które będą dostępne na komputerach, jak i dzieki ekranach terminali. Będą to zdjęcia satelitarne bądź lotnicze z naniesionymi na nie adresami. Dzięki temu rachmistrz będzie wiedział, które budynki jeszcze ma obowiazek odwiedzić. Informacje w momencie wprowadzania ich do terminalu będą szyfrowane i przesyłane radiowo do centralnej bazy danych.

Do tejze bazy danych będą trafiały także formularze wypełnione w internecie. Informację na temat, że ktoś taki blankiet wysłał zbyt pomocą necie, będzie otrzymywał, także za pomocą terminalu, rachmistrz. W takim przypadku już sluzace do nas nie zaakceptowac zapuka oraz nie zadzwoni.

Aby skorzystać ze spisu przez internet, nalezy będzie wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl Następnie trzeba wybrać zakładkę formularz elektroniczny. Pierwszym krokiem jest identyfikacja – podajemy PESEL i NIP, a jeśli nie mamy NIP-u, to system prosi o wniosek miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki. Dzięki temu otrzymamy login i hasło, które będą ważne przez dwa tygodnie. Dzięki nim będziemy zdolali zalogować się do ukladu i wypełnić formularz spisowy. Jeśli ktoś zapomni hasła, będzie musiał skontaktować się z call center, ponizej numerem 0 800 800 800.

Spis zostanie przeprowadzony równocześnie jako badanie pełne i doswiadczenie reprezentacyjne, w dwóch gatunkach formularzy. Doswiadczenie pełne posiada składać się z 16 pytań. dwadziescia proc. Polaków zostało wylosowanych do badań reprezentacyjnych, wiecej obszernych. ów wersja zawiera średnio szescdziesieciu pytań – w tym 16 ze spisu pełnego.

W zakresie spisu zostaną zebrane informacje obejmujące m. in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną jak i równiez edukacyjną, a także migracje wewnętrzne jak i równiez zagraniczne oraz charakterystykę etniczno-kulturową, ale też wzajemne wspólzaleznosci członków gospodarstwa domowego, rodziny, charakterystykę mieszkań jak i równiez budynków. (PAP)

luo/ je/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy