W piątek premier zaprezentuje plan konsolidacji finansów ogólnych

W piątek premier zaprezentuje plan konsolidacji finansów ogólnych
27 lipca, 2020
Category: inne

W piątek na konferencji prasowej premier Donald Tusk przedstawi projekt rozwoju jak i równiez konsolidacji finansów publicznych. „Trzeba będzie bardzo otwarcie powiedzieć ludziom na terytorium polski, gdzie konieczne będą pewne decyzje wedlug to, żeby Polska nie zaakceptowac wpadła przy pętlę zadłużenia” – podkreślił szef rządu w poniedziałek w Gdyni.

Szef rządu nie zaakceptowac chciał mówić o konkretach dotyczących wykazu konsolidacji, ponieważ – jakim sposobem zaznaczył a mianowicie jego współpracownicy jeszcze pracują nad pewnymi jego elementami.

Tusk poinformował jednocześnie, że w połowie tego tygodnia powinien mieć szerszą wiedzę na temat „pozycji i możliwości gospodarczych Polski w czasie wychodzenia z kryzysu”. „Będą to – jak sądzę – zarówno komunikaty bardzo rzetelne jeśli chodzi o kondycję polskiej gospodarki, ale także bardzo poważne ostrzeżenie, jeśli chodzi o kwestie dalszego zadłużania się” – zaznaczył Tusk.

„Musimy robić to, co robiliśmy i wlasciwie to robiliśmy w czasie krachu – jeśli chodzi na temat gospodarkę. Nalezy będzie bardzo otwarcie powiedzieć ludziom w Polsce, gdzie potrzebne będą twarde decyzje wedlug to, żeby Polska nie zaakceptowac wpadła przy pętlę zadłużenia. O okreslonym i innym będę mówił (na konferencji) w Warszawie” – podkreślił Tusk.

Na temat, że na koniec stycznia zostanie przedstawiony plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych mówił w zeszłym tygodniu kierownik zespołu doradców premiera Michał Boni. Jak zaznaczył, projekt ma zapewnić stabilność i bezpieczeństwo finansów publicznych w następnych czasach. Ma to być m. in. odpowiedź na ostrzeżenia ekspertów przed załamaniem się systemu polskich finansów ogólnych.

Według resortu finansów wprowadzenie planu ma zapobiec przekroczeniu przez dług publiczny pulapu 55 proc. PKB, natomiast także obniżyć deficyt sektora finansów ogólnych. Jednym z kluczowych elementów wykazu ma być tzw. reguła wydatkowa, która w bardzo rygorystyczny sposób ograniczy postep wydatków publicznych w czasach 2011-2013.

Boni zaznaczył, że „wśród planów rządu na pierwsze półrocze 2010 r. znalazł się między odmiennymi pakiet ustaw związanych z domknięciem reformy emerytalnej, w ponizszym uwzględniających stworzenie tzw. funduszy typu +B+ dla osób starszych”.

„Zapowiadaliśmy już od dłuższego periodu, że taką reformę finansów przeprowadzimy, to jest zapoczatkowanie w życie programu Platformy Obywatelskiej. Pragniemy konsolidacji i przejrzystości finansów publicznych. Wypowiedzi polityków opozycji, że to jest +ucieczka do przodu+ premiera, przy związku z aferą hazardową, są pozbawione podstaw” a mianowicie powiedział przy poniedziałek PAP wiceszef WEDLUG Waldy Dzikowski.

Według poniedziałkowego dziennika „Polska”, Tusk może też poinformować na konferencji prasowej, kiedy rząd zamierza wprowadzić Polskę do tereny euro. Szef MSWiA Jerzy Miller zapowiedział w wywiadzie dla dziennika, że rząd ogłosi również radykalne zmiany w systemie emerytalnym na rzecz służb mundurowych. Podnoszenie stulecia emerytalnego dotyczyłoby jednak tylko tych, którzy dopiero rozpoczynają służbę.

Przy piątkowej konferencji na Politechnice Warszawskiej ma wziąć udział także minister finansów Jacek Rostowski. (PAP)

mrr/ par/ mag/